Međimurje Press
Gospodarstvo

110. sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća u Međimurskoj županiji!

Danas je u Velikoj vijećnici Međimurske županije održana 110 sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća uz aktualne teme o novom Zakonu o radu, socijalnom dijalogu, kvalitetni radnih mjesta, tržištu rada, ali utjecaju cijene energenata, komunalnih doprinosa, roba i usluga na gospodarstvo te na život i standard građana.

Socijalni dijalog nema alternative  i to bi socijalni partneri trebali imat na umu. Najbitnija je sigurnost u okvirima Zakona, kako bi se svrsishodno implementirao zajednički stav – rečeno je na sjednici.

Na prošloj sjednici uputili smo dopis svim lokalnim samoupravama gradova i općina, kako bi nam poslali izvješće što su uradili vezano uz utjecaj cijene energenata. Moram reći i pokazati s prstom sa ogromnom zabrinutošću, kako nije lijepo da smo dvije jedinice lokalne samouprave dostave izvješće i to grad Čakovec i Općina Štrigova – rekao je Ivan Senčar predsjednik GSV-a Međimurske županije. Time je osujećena današnja rasprava na vijeću te usporedba s nacionalnim mjerama.

Naveo je potom kako mu nije jasno, s obzirom na određeni priljev sredstva te kako lokalne samouprave imaju višak sredstava, GSC ne može prihvatiti da se građanstvo samo kreira svoju sudbinu bez pomoći lokalne zajednice. To isto se odnosi na poduzetništvo. Proći će ljeto, doći će veliki računi koje građanstvo još nije “okusilo” za razliku od poduzetnika. Ovo je jedna od najozbiljnijih situacija u povijesti pa me čudi da lokalne samouprave isu mogle bar napisati dvije riječi.

Što se tiče radnih mjesta i Zakona o radu, Senčar tvrdi da je  jedini  kao osoba i poduzetnik, godinu i pol dana sudjelovao u svim pregovorima u HUP-u i u radnoj skupini Hrvatske udruge poslodavaca te svim sastancima sa socijalnim partnerima. Odgovorno pokazujem prstom na Vladu RH koja je propustila šansu da dobijemo novi moderan Zakon, primjeren vremenu i prostoru u kojem radimo, dakle nove tehnologije, novi način poslovanja…sve to nismo do sada implementirali u Zakon koji je trebao biti gotov u svibnju. Ogorčen sam i nisam mogao dozvoliti kao osoba koja je zastupala 98% poduzetnika Republike Hrvatske, a to su mikro i mali poduzetnici, a sve je bilo regulirano unutar Izvršnog odbora HUP-a, da nas se pištoljem tjera i prihvatimo samo ono što je Vlada RH stavila u izmjene i dopune Zakona o radu kako bi došli do omotnice od 805 milijuna kuna. Taj novac dolazi iz Nacionalnog plana i otpornosti. Nedostaje tako kvalitetna strategija izrade Zakona. Nažalost, odlučilo se za izmjene i dopune, a sav teret opet pada na poslodavce. Moram reći da nismo uspjeli, a velike zasluge za to ima ministar Aladrović, koji je previše olako shvatio važnost ovog Zakona o radu.

(rd)

 

Vezani članci

Komentirajte

Vijesti iz Međimurja