Međimurje Press
Gospodarstvo

Drugačije doba luksuza u novom nenormalnom

Novo doba luksuza

Proizvođače luksuzne robe snažno je pogodila pandemija bolesti COVID-19. Već su nekoliko mjeseci ograničena putovanja u inozemstvo te još uvijek nije moguće sa sigurnošću utvrditi kada će putovanje među državama postati jednostavnije. Na cijelom se svijetu zbog potpunog zatvaranja broj dolaznih turista sunovratio, što je prouzročilo ogroman pad tradicionalnih maloprodajnih prihoda.

Bescarinske trgovine koje prihode ostvaraju uglavnom u zračnim lukama snažno je pogodio pad broja globalnih putovanja. U kolovozu je najveći svjetski bescarinski trgovac Dufry objavio godišnji organski pad od 60,6 posto. Rezultati maloprodajnih trgovaca bili su negativni na većini lokacija, no ljeto je donijelo malo poboljšanje u Europi, Aziji i Sjedinjenim Američkim Državama.

Premda je pandemija bolesti COVID-19 narušila broj globalnih putovanja, apetiti kineskih kupaca za uvezene luksuzne proizvode nisu se promijenili. Stoga donositelji politika namjeravaju povećati pristup bescarinskoj kupnji otvaranjem novih ad hoc bescarinskih lokacija u nadi da će to povratiti priljev turista u zemlju.

Gotovo svi su se važni događaji i modne revije zakazani za 2020. godinu otkazali ili odgodili za drugi dio godine te su se mnogi od njih odigrali u virtualnom obliku. S obzirom na to da su potrošači bili primorani ostati kod kuće, internetska je prodaja narasla u prvoj polovici godine te u travnju na globalnoj razini ostvarila vrhunac od 209 posto rasta u odnosu na prethodnu godinu, što je brojne brendove potaknulo na ubrzavanje digitalizacije i osiguravanje digitalnih rješenja za e-trgovinu, uključujući prijenos uživo pod krilaticom “vidi sad, kupi sad”.

Processed with VSCOcam with hb2 preset

Pandemija katalizator usvajanja novih paradigmi

Sada više no ikad proizvođači luksuzne robe pokušavaju pronaći nove načine povezivanja sa svojim kupcima. Redefiniraju i mijenjaju svoj identitet na načine koji su se dosad činili nezamislivima. Proizvođači odjeće i luksuzne robe u svojem će se oporavku u najvećoj mjeri oslanjati na održivost.

Svjetski luksuzni brendovi znatno ulažu u zelene tehnologije i ostale mjere za smanjenje emisija svojih tvornica. Svojim planovima za neutralizaciju emisija ugljika pridonose suzbijanju klimatskih promjena, odnosno nadoknađuju emisije koje nastaju njihovim proizvodnim aktivnostima sudjelovanjem u drugim programima kako bi ostvarili istovjetna smanjenja.

No održivost nije ograničena samo na inovacije u lancu opskrbe, ona podrazumijeva prihvaćanje novih vrijednosti i stajališta kao odgovor na novonastale potrebe potrošača i planeta.

P.hr/I.G.

Vezani članci

Komentirajte

Vijesti iz Međimurja