Međimurje Press
Grad Čakovec

Čakovec postaje poligon novih ideja osmišljavanja javnih prostora!

Konferencijom za novinare održanoj pored teniskih terena na čakovečkom Jugu, započelo je novi projekt pod nazivom Poligon arhitekture. Provodi ga Udruženje arhitekata Međimurja, partner je Grad Čakovec,  vrijedan  je 469.268,00 kuna, a u potpunosti je financiran iz europskih i nacionalnih sredstava.

Kako je predstavljajući projekt naglasila njegova voditeljica Blanka Levačić iz Udruženja arhitekata Međimurja, svojevrsni je nastavak prije dvije godine provedenog Laboratorija arhitekture. Rezultati tog projekta bili su odlični, građani i učenici Graditeljske škole uključili su se u njegovu provedbu, a rezultirao je, među ostalim i postavljanjem klupa i visećih ležaljki na prostoru uz Trnavu. Aktivno uključivanje naših srednjoškolaca te njihove ideje oko uređenja javnih prostora u Čakovcu, bili su jedan od glavnih poticanja osmišljavanja ovog projekta. Drugi, rekla je voditeljica Blanka Levačić, je potreba da se nakon zatvaranja u privatne prostore zbog pandemije, vratimo u parkove, na trgove i ulice kao uobičajena mjesta susreta, druženja i razmjena ideja.

Čestitajući autorima na ideji te početku provedbe projekta, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, rekla je kako je vrlo važno da se građani aktivno uključuju u razvoj grada te predlažu rješenja za koja misle da mogu podići kvalitetu življenja u gradu. „Ovaj dio uz Trnavu to najbolje pokazuje, gdje je na zapuštenom i zanemarenom prostoru, uređena zona za odmaranje i druženje koja je saživjela. U Čakovcu ima još mnogo takvih, u posljednjih nekoliko godina zanemarenih prostora, koje treba urediti, a ovaj projekt jedan je od načina kako ih osmisliti“, rekla je čakovečka gradonačelnica, te dodala da će sve ovakve ideje, posebno ako su za njihovu provedbu osigurana sredstva iz vanjskih izbora, uvijek imati potporu Grada Čakovca.

Okupljenima na početnoj konferenciji obratio je i Damir Srnec, v.d. ravnatelja Graditeljske škole Čakovec. Učenici ove škole sudjeluju u projektu, a ono što se osmisli u sklopu projekta, poput urbane opreme postavljene uz Trnavu, u sklopu praktične nastave i naprave. Velika je to korist za učenike škole, koji uz to što uče o arhitekturi i urbanizmi, kroz praktični dio mogu vidjeti kako zamišljeno funkcionira u stvarnosti. Graditeljska škola u Čakovcu obilježava 60 godina postojanja, a oni koji danas sjede u školskim klupama, sutra će aktivno sudjelovati u izgradnji grada.

Poligon arhitekture cilja na mlađe od 25 te starije od 54 godine, jer upravo te generacije najviše koriste javne prostore za druženja i okupljanja. Projekt je podijeljen u četiri tematska bloka. Prvi pod nazivom „doživljaji prostora grada“,  namijenjen je starijima koji se sjećaju kako je grad nekad izgledao te svoje iskustvo mogu prenijeti na mlađe generacije. Drugi i treći blok, „Međimurska tradicionalna arhitektura kao inspiracija“, te „Ideja i koncept u projektiranju“ usmjeren je na mlađe, koji će na taj način steći nova znanja i vještine, te koje će iskoristiti u četvrtom bloku pod nazivom „Iz virtualnog u fizički prostor“. Upravo će u tom dijelu projekta materijalizirati ideje to boljeg korištenja javnog prostora te njegovog korištenja za razvoj socijalnih kompetencija i socijalnog uključivanja mladih i starijih osoba.

Projekt traje 12 mjeseci, odnosno do 15. lipnja 2022. godine, a sa 85 posto sufinanciran je iz Europskog socijalnog fonda, a sa 15 posto iz Državnog proračuna.

David Vugrinec

 

Vezani članci

Komentirajte

Vijesti iz Međimurja