Međimurje Press
Županija

Antifašizam dio identiteta Međimuraca!

Jednako kao što Europska unija antifašizam smatra temeljem društva koje zajedno s drugim europskim narodima gradimo i mi Međimurci, ne zaboravljamo, ne zanemarujemo i ne sramimo se reći da je upravo antifašizam dio našeg identiteta i da je naša obveza prema generacijama koje dolaze prenijeti tu istinu i čuvati sve ono dobro i vrijedno čime se danas ponosimo i što nas stoljećima povezuje s Europom kojoj oduvijek i po svemu pripadamo.  

6. travnja 1945. godine obranjeno je pravo na život u okrilju hrvatske države, na slobodu, pravo na suživot, toleranciju, različitost, na sve ono što danas s ponosom ističemo da krasi naše Međimurje.

Tijekom 2. svjetskog rata u antifašističkoj borbi sudjelovalo je više od 2000 Međimurki i Međimuraca, njih oko 1800 završilo je u logorima i zatvorima dok ih je 300-tinjak poginulo. Međimurje generacijama upravo na temeljima antifašizma gradi društvo tolerancije, visoke radne i moralne etike, otvorena duha koje prihvaća sve osim mržnje, netolerancije i isključivosti. Bez pobjeda antifašističkih boraca i hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, Međimurje zasigurno ne bi bilo regija kakva je danas, regija koju su kroz povijest mnogi željeli, kraj koji je uvijek znao sačuvati svoje vrijednosti, svoju kulturu, svoj jezik, svoj hrvatski i europski identitet.

Dana 6. travnja 1945. bugarske i sovjetske trupe ulaze u Čakovec i oslobađaju ga od mađarske i i nacističke okupacije. Dva dana ranije oslobođen je i Prelog i Donje Međimurje. Nakon zauzimanja Čakovca osloboditelji tjeraju njemačku vojsku prema Štrigovi. Za njima dolaze jedinice NOVJ-e i uspostavljaju vlast. Vojne operacije u Međimurju završavaju uništenjem njemačkih snaga kod Štrigove 17.travnja 1945.godine.

(mp)

Vezani članci

Komentirajte

Vijesti iz Međimurja