Međimurje Press
Županija

Međimurska županija obilježila Dan pobjede, domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja

Polaganje vijenca i paljenjem svijeća kod Spomen obilježja poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u čakovečkom Perivoju Zrinki danas je obilježen Dan pobjede, domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.

Ispred delegacija Međimurske županije, Grada Čakovca, Murskog Središća, Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata, Policijske uprave Međimurske, Hrvatske vojske, udruga civilnog društva, političkih stranaka i obitelji poginulih međimurskih branitelja, uvodnu riječ imali su brigadir Dragutin Remenar, sudionik VRO Oluja i predsjednik Udruge veterana 34. inženjerijske bojne i Matija Posavec, župan Međimurske županije.

Dragutin Remenar naglasio je kako je bio sudionik akcije Oluja i prisjetio se dana prije 26 godina. Ta akcija imala je cilj vraćanja u pravni poredak jedne trećine okupiranog hrvatskog prostora. Njenom realizacijom nestala je agresija i dočekana toliko priželjkivana sloboda. U tom oslobađanju sudjelovale u i dvije međimurske postrojbe 34.inženjerijska bojna i druga bojna 24. domobranske pukovnije. Te postrojbe bile su u sastavu zbornog područja Bjelovar. Isto tako, na ovaj dan ne smijemo zaboraviti i naše druge Međimurke i Međimurce koji su bili angažirani u drugim postrojbama Hrvatske vojske i policije. Istaknuo je 7. gardijsku brigadu, postrojbu koja je prva ušla u Knin, a malo ljudi zna da su baš dvojica Međimuraca bili prvi koji su se uspjeli popeti na kninsku tvrđavu i da su sa jarbola skinuli zastavu SAO Krajine i podigli 20-metara veliku hrvatsku zastavu Republike Hrvatske. Bili su to Edvard Baotić i Florijan Novak. U akciji Oluja poginulo je 204 hrvatskih vojnika i policajaca, preko 1100 ranjeno, a dvojica se još uvijek vode kao nestali – zaključio Remenar, čestitavši svim Međimurcima jedan od najvažnijih datuma u povijesti Hrvatske.

Župan Posavec potom je u svom govoru napomenuo kako nakon riječi brigadira Remenara čovjek ne može ostati ravnodušan, već zastati i razmisliti o vremenu koje je 26 godina iza nas. Veličanstven je to trenutak novije hrvatske povijesti od 4. i 5. kolovoza i s poznatom i jasnom naredbom “krenimo”. I sve dok smo ovdje i obilježavamo na ovakav način jednu teško izvojevanu pobjedu, sjećanja nikada neće izblijediti.

Na kraju, pozvao je da se svi uključe u organizaciju dana 17.rujna, kada se obilježava 30-obljetnica oslobođenja Vojarne u Čakovcu, kao prvog oslobođenog vojnog objekta u državi, dana, koji se vodi kao Spomendan na sve međimurske branitelje.

Uz minutu šutnje svim poginulim međimurskim braniteljima, molitvu je potom predvodio fra Ivan Crnković.

(rd)

 

 

Vezani članci

Komentirajte

Vijesti iz Međimurja