Međimurje Press
ITKultura i obrazovanje

Zasluženo na ljetne praznike!

RAZMJENA PRIMJERA DOBRE PRAKSE

U eTwinning projektu „What’s up Mr Bug? – Insects As the Wonder of Ecosystem“ u kojem sudjeluju partnerske škole iz Poljske, Turske, Rumunjske i  I. osnovne škole Čakovec u Hrvatskoj učenici su marljivo radili, ali i uživali u realizaciji mnogih aktivnosti. Koristeći jednostavan digitalni alat Logo Maker učenici su u paru izrađivali projektni logo, ali i naučili odgovorno postupati s tehnologijom, upoznali su osnovnu primjenu programa, razvili naviku spremanja podataka, isključivanja uređaja i mnoge druge.

Osnovne pojmove o okolišu i ekologiji učenici su upoznali izradom slikovnog rječnika pri čemu su likovnim i vizualnim izražavanjem interpretirali pojmove temeljene na osjećajima, iskustvu i informacijama. Uspoređujući svoje likovne izraze s likovnim izrazima učenika iz partnerskih zemalja učenici su uočili da je zadani likovni problem moguće ostvariti na više različitih, ali jednakovrijednih načina.

Primjenjujući inovativna i kreativna rješenja učenici 3. razreda su recikliranjem stvorili makete kukaca koje su kasnije na satu hrvatskog jezika koristili u igranju uloga, ali i bili spremni objasniti međuovisnost živih bića na vlastitim primjerima.

U sklopu nastave Prirode i društva, učenici 2. razreda, učili su o prometu i različitim prijevoznim sredstvima Istražili su vrste prometnih sredstava za plovidbu vodom. Od otpadnog materijala učenici su napravili različita prijevozna sredstva za vodeni promet. Morali su razmisliti o materijalu i konstrukciji plovila. U školi su isprobali plovi li njihov brodić u vodi. Uočili su probleme ravnoteže i gibanja plovila na vodi, a neki su zaključili, iako su tek učenici 2. r., da se tu radi o zakonima fizike. Pri tom su pokušali predmetima i popravcima omogućiti balans plovila. Pomno i s velikim interesom sudjelovali su u ovoj praktičnoj nastavi u školi.

U prvoj STEAM radionici učenici drugog razreda istraživali su život kukaca. Proučavali su njihov način života, osobitosti u odnosu na život čovjeka i ugroženost pojedinih vrsta. Podatke su tražili na internetu, u dječjim enciklopedijama i dječjem časopisu Moj planet. Učili su izdvajati važne podatke. Tako je nastao digitalni časopis u kojem su predstavljene različite vrste kukaca i ilustracije koje su učenici nacrtali. Svoja saznanja o životu kukaca i zanimljivostima iz prirode predstavili su jedni drugima u razredu. Iznenadili su se koliko vrsta kukaca postoji i saznali koliko je važna njihova uloga u prirodi.

U drugoj STEAM radionici „Upoznajmo svijet kukaca – najbrojniju skupinu životinja na Zemlji“ učenici 7. razreda su koristeći mikroskope zavirili u čaroban svijet te otkrili prekrasne, a ponekad i neprepoznatljive motive velikog noćnog paunčeta, prugastog jedarca, mrava, vretenca, obrubljenog kozaka. Zornim poučavanjem učenici mogu objasniti ulogu kretanja u preživljavanju organizma, uspoređuju različite veličine kukaca te su upoznati s najvažnijim obilježjima višestaničnih organizama.

Učenici partnerskih škola su se također imali prilike upoznati online kroz svoje hobije i interese, predstaviti omiljena mjesta i omiljenu hranu koja je karakteristična za njihovu zemlju, podijeliti svoja iskustva, razgovarati i igrati interaktivne igre koristeći Mentimeter i World Wall. Bez obzira na vremenske zone i udaljene kilometre učenici su se povezali, promijenili pristup učenju, kreativno razmišljali, komunicirali i surađivali s učenicima iz drugih zemalja u sigurnom digitalnom okruženju, ali i poštovali međukulturalne različitosti.

Ovo su samo neke od aktivnosti koje je vodila Helena Slamek, učiteljica razredne nastave koja je ujedno i koordinatorica projekta u suradnji s učiteljicama Slavicom Pospiš, Marijom Toplek, Draženkom Blažekom i Sašom Hladki.

Vrijeme je za predah od projektnih aktivnosti te su učenici otišli na ljetne praznike. Zasluženo, zar ne?

(mp)

 

Vezani članci

Komentirajte

Vijesti iz Međimurja