Međimurje Press
Korisni savjeti

Dubinsko čišćenje tepiha parnim čistačem može pomoći kod astme i alergija!

Dok se jedni vesele nadolazećim proljetnim danima i aktivnostima na otvorenom, drugi sa strepnjom iščekuju iscrpljujuće simptome sezonalnih alergija.

No, osim alergena iz prirode – opasnost vreba za alergičare vreba i iz tepiha.

Tepisi su magneti za alergene koji pogoršavaju i produžuju trajanje simptoma čak i izvan sezona alergija. Razlog je taj što se alergeni poput peludi, ali i dlake životinja, grinje, prašina i plijesan talože u tepisima te izazivaju alergije koje traju čitavu godinu.

Muče li vas i vaše voljene simptomi alergije i astme, oslobodite svoj dom od napornih alergena na prirodan i siguran način. Saznajte kako vam u tome može pomoći čistač na paru.

Kako prepoznati simptome alergije

Sezonske alergije javljaju se između ožujka i svibnja te od kolovoza do listopada. Većinom se manifestiraju kao problemi s gornjim dijelom dišnog sustava kao što su:

  • otežano disanje
  • pojačana sekrecija iz nosa
  • svrbež nosa
  • kihanje
  • svrbež i suzenje očiju
  • svrbež nepca
  • grlobolja

Muče li vas ovi simptomi cijele godine, a pogotovo ako se javljaju i drugi simptomi poput suhog kašlja, osjećaja pritiska u plućima te nekog oblika dermatitisa, može biti riječ o alergiji na grinje, plijesan ili perut životinja.

Zašto tepisi pospješuju simptome alergija

Tepisi sami po sebi ne uzrokuju alergije, već problem leži u velikoj koncentraciji alergena koja se u njima svakodnevno skuplja. Upravo oni pogoršavaju postojeće simptome alergija, a čak mogu produžiti i vrijeme trajanja vaše sezonske alergije.

Neovisno imate li tepih od prirodnih ili sintetičkih vlakana, na njemu se svakodnevno talože čestice prljavštine, prašine i alergena, ali i oku nevidljivi organizmi poput grinja i spora plijesni.

Što tepih ima dublji gaz, to oni u njega dublje prodiru te ih je nemoguće u potpunosti ukloniti.

Antialergijski tepisi kao rješenje?

Nažalost, antialergijski tepih neće zaustaviti vašu alergiju.

Tepisi plitkog gaza te oni izrađeni od najlonskih vlakana doista su bolja opcija za alergičare jer ih je lakše održavati, za razliku od primjerice vunenih tepiha. Međutim, tepih zadržava alergene bez obzira na materijal od kojeg je izrađen.

Osim toga, svi tepisi izrađeni su od podloge koja se može smočiti te tako pospješiti razvoj plijesni.

Neovisno o tome kupite li antialergijski tepih, i dalje ćete ga trebati redovito održavati kako biste iz njega uklonili alergene.

Simptome alergija i astme ublažite koristeći parni čistač

Parni čistači omogućuju dubinsko čišćenje tepiha bez korištenja kemikalija koje mogu pogoršati simptome alergije i astme.

Za to je zaslužna vruća para koja pod visokim pritiskom potiskuje prljavštinu, alergene i patogene s površine na kojoj se oni nalaze te je pritom dezinficira.

Osim što omogućuju brzo i učinkovito uklanjanje alergena i patogena iz tepiha, čistači na paru ujedno produžuju njegov životni vijek te daju tepihu novi sjaj koji se gubi tijekom godina korištenja. Također su energetski učinkoviti jer koriste vrlo malo vode, a površina koju njime očistite brzo se osuši.

Postoje različite vrste parnih čistača, a koji parni čistač kupiti ovisi o tome gdje ćete ga koristiti.

Osim parnih čistača specijaliziranih za čišćenje tepiha, postoje i svestrani uređaji s različitim nastavcima za čišćenje ostalih površina poput pločica, tapeciranog namještaja, prozora, kupaonice, kuhinje…

Izvor fotografije: Pixabay

Kako očistiti tepih koristeći čistač na paru

Prije svega, s tepiha uklonite sav namještaj. Samo tako ćete temeljito i brzo očistiti čitav tepih, a on će se nakon čišćenja ujedno brže osušiti.

Idući korak je detaljno usisavanje tepiha usisavačem s HEPA filterom. Ova vrsta uređaja obavezna je u domovima alergičara jer zaustavlja 99.97 % usisanih čestica od vraćanja u zrak.

Kada dođe vrijeme za čišćenje parom, prvo očistite manji komad koji nije izložen pogledima. Time ćete provjeriti kako tepih reagira na paru. Izgleda li sve uredu, vrijeme je za dubinsko čišćenje parnim čistačem.

Tepih čistite u dijelovima od jednog metra kvadratnog kako biste lakše pratiti koje dijelove ste očistili. Krenite od vrha tepiha i polagano prolazite čistačem na paru kako niti jedan dio tepiha ne bi ostao neočišćen.

Na kraju tepih ostavite kako bi se osušio na zraku. Budući da parni čistač koristi paru visoke temperature, za čišćenja je prisutno vrlo malo vode te tepih može izgledati suh čim završite s čišćenjem. Nemojte da vas to zavara – vlaga će biti prisutna dublje u tepihu i ako se ne osuši, riskirate razvoj plijesni i pogoršanje vaših simptoma alergije.

Za kraj

Malo je uređaja kao što su čistači na paru koji tako značajno pospješuju kvalitetu života. Nekoliko puta godišnje uložite malo truda i tepihe u svojem domu očistite čistačem na paru te ćete simptome alergija ublažiti, a možda čak i ukloniti.

Petra Škofić

Vezani članci

Komentirajte

Vijesti iz Međimurja