Međimurje Press
Grad Čakovec

Uz obilježavanje Svjetskog dana svjesnosti o zlostavljanju starijih osoba

U službenom posjetu Gradu Čakovcu danas je boravila zamjenica Pučke pravobraniteljice Tatjana Vlašić, sa savjetnicom pravobraniteljice Orhidejom Skale Družak. Povod je obilježavanje 15. lipnja – Svjetskog dana svjesnosti o zlostavljanju starijih osoba. Pritom je u Uredu gradonačelnice Grada Čakovca Ljerke Cividini održan i radni sastanak na temu “Starije osobe zaslužuju poštovanje, a ne nasilje”, dok se posjet nastavio istoimenom tribinom u zgradi Scheier.

 

Na sastanku su uz gradonačelnicu, zamjenicu i savjetnicu sudjelovale predstavnice organizacije obilježavanja dana svjesnosti o zlostavljanju starijih osoba na hrvatskom sjeveru, iz Povjerenstava za ravnopravnost spolova Grada Čakovca i Međimurske županije predsjednica gradskog povjerenstva Franciska Ćetković, ujedno predsjednica Udruge umirovljenika Grada Čakovca, Lidija Vinković, predstojnica Obiteljskog centra u Čakovcu i Lana Remar, viša savjetnica za socijalnu skrb Grada Čakovca.

Kako je rečeno, u 2022. godini otvoreno je čak 6099 predmeta vezanih uz prijave zbog kršenja ljudskih prava diljem zemlje, a velik broj upravo zbog kršenja prava starijih osoba. Hrvatska je sve starije društvo, pa je tako prosječno 22,45% stanovnika starije od 65 godina, objasnili su iz Ureda pravobraniteljice. Tako zbog niskih mirovina, čak trećina starijih živi u riziku od siromaštva, za žene je ona još veća – 37%, dok je za starije osobe u jednočlanom kućanstvu, ona čak 55,3%. U 2020. godini taj rizik iznosio je 52,1%, te je porast veći od 3%, a kako je naglašeno i na tribini, najveći razlog tomu su pandemija, rast cijena energenata i inflacija.

Čakovečka gradonačelnica u svom obraćanju rekla je kako su obilježavanja ovakvih datuma i pokretanje dijaloga o temama, u prvom redu poštovanja prema starijim osobama, prilika da apeliramo na naše društvo, ali i da potaknemo sustavnu pomoć i podršku starijim osobama, pogotovo onim zlostavljanim te u riziku od siromaštva, što je često na žalost i povezano. “Grad Čakovec nastoji svoje politike usmjeriti prema građanima treće životne dobi, omogućiti im uvjete primjerene za normalni život, potporom udruga koje okupljaju ili se bave osobama treće životne dobi omogućiti im aktivan život i nakon što su u mirovini”, dodala je. Grad kontinuirano vodi brigu kroz programe i projekte usmjerene prema starijim osobama, pa su tako, s obzirom na to da je projekt “Zaželi” završio, osigurali financijska sredstva u Proračunu kako bi se zaposlile gerontodomaćice koje bi pružale pomoć i podršku starijim i nemoćnim osobama. “Odlučili smo se za taj smjer jer smo u suradnji s našim udrugama i povjerenstvima te situacijom na terenu prepoznali važnost i potrebu istog u zajednici, zaključila je Cividini.

 

Spomenimo kako su se tribini odazvali i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Međimurske županije Sonja Tošić Grlač, članovi dvaju povjerenstava, predstavnici institucija i udruga koji rade na tematici ranjivih skupina u društvu, korisnici projekata, učenici i sugrađani.

(gč)

 

Vezani članci

Komentirajte

Vijesti iz Međimurja