Međimurje Press
Politika i društvoŽupanija

Održana završna konferencija projekta „2SoKroG“

Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA, Međimurska županija, Centar za socijalnu skrb Čakovec i Javna ustanova za regionalni razvoj Varaždinske županije održali su Završnu konferenciju projekta “2SoKroG”-socijalna aktivacija za osiguranje zdravog, sigurnog i pristupačnog pograničnog područja.

Bio je to Programa prekogranične suradnje Interreg V-A Slovenija-Hrvatska za programsko razdoblje 2014.-2020., sufinanciranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj. ukupne vrijednosti 4.312.103,77 kuna. Bespovratna sredstva iznosila su 3.665.288,20 kuna, a udio bespovratnih sredstava za hrvatske partnere 1.463.700,90 kuna.

Medijima su se obratiti g. Matija Posavec, župan Međimurske županije, gđa Sandra Polanec Marinović, ravnateljica Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA, gđa Alenka Bilić, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Čakovec, g. Ivan Božić, upravitelj socijalne zadruge Humana Nova, te voditeljica projekta Ivana Knez iz Javne ustanove za razvoj
Međimurske županije REDEA.

BITAN REZULTAT PROJEKTA JE JAČANJE VJEŠTINA I KOMPETENCIJA DJELATNIKA JAVNIH INSTITUCIJA

Ovim projektom omogućeno učinkovito pružanje usluga ranjivim ciljnim skupinama kroz integralne socijalne programe zapošljavanja u suradnji sa socijalnim poduzećima sa svrhom radnog osposobljavanja, osnaživanja ranjivih skupina i pristupa tržištu rada. U programu socijalne aktivacije u Hrvatskoj je sudjelovalo 25 osoba u radnom osposobljavanju u socijalnoj zadruzi Humana Nova i isto toliko sudionika u Sloveniji u Centru ponovne uporabe Ormož.

Kroz međuinstitucionalnu suradnju, obrazovanje, razmjenu znanja i iskustva stručni djelatnici Centra za socijalnu skrb i Zavoda za zapošljavanje postali su tijekom projekta svjesni važnosti različitih oblika i aktivnosti rada sa socijalno ugroženim i marginaliziranim skupinama.

Kako je naglašeno na Završnoj konferenciji, sprječavanje siromaštva zahtjeva aktivnu socijalnu politiku koja je usmjerena na socijalnu aktivaciju. Međutim, socijalna isključenost šira jepojava od siromaštva i njome su pogođeni koji su ozbiljno materijalno ugroženi ili žive u kućanstvima s vrlo niskim intezitetom rada. Potrebno je s toga razlikovati sredstvo od cilja. Ako nam je cilj smanjiti siromaštvo, tada trebamo poduzeti mjere za stvarno smanjenje siromaštva.

(rd)

Vezani članci

Komentirajte

Vijesti iz Međimurja