Nakon što je Ministarstvo znanosti i obrazovanja javnosti predočilo popis 68 matičnih osnovnih škola koje su se prijavile na natječaj za sudjelovanje u eksperimentu cjelodnevne škole, a prije selektiranja prijavljenih škola od strane Povjerenstva, zbog samih škola i radnika koji u njima rade, zbog olakšanja rada Povjerenstva te, najvažnije, zbog kvalitete odabranog uzorka, Sindikat Preporod poziva da se popis škola nadopuni podatkom o provedenom izjašnjavanju učiteljskih i radničkih vijeća u prijavljenim školama.
Zbog kvalitete provođenja eksperimenta i zbog njegovih dalekosežnih posljedica na preoblikovanje osnovnoškolskog obrazovanja u Republici Hrvatskoj, jako je važno da u eksperiment uđu škole u kojima su se radnici, a ponajprije učitelji, opredijelili za sudjelovanje u promjenama. Povjerenstvo ne bi trebalo ni razmatrati prijave iz škola u kojima su se učitelji izjasnili protiv sudjelovanja u eksperimentu. U slučaju škola u kojima nije provedeno izjašnjavanje, isto bi odmah, a svakako prije donošenje odluke, trebalo zatražiti Povjerenstvo.
Cjelodnevna škola u osnovnoškolski odgojno-obrazovni sustav mora ući na način da njene prednosti budu prepoznate od strane onih koji su najstručniji i najpozvaniji o njima prosuđivati. Bez svesrdne učiteljske podrške na neuspjeh je osuđen svaki pokušaj preoblikovanja rada škola. Kako će o odabiru prijavljenih škola ovisiti rezultati eksperimenta, velika je odgovornost na onima koji će ovih dana morati vršiti odabir. I ovom, trećom u nizu, sugestijom Preporod nastoji pridonijeti donošenju ispravnih i pravovremenih odluka.
Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod