Međimurje Press
Izložbe

„Upoznajmo Frankopane“ gostujuća izložba Primorsko-goranske županije

U Muzeju Međimurja Čakovec u sklopu programa obilježavanja 30 godina Međimurske županije ugostit će se izložba „Upoznajmo Frankopane“ koju zajednički predstavljaju Primorsko-goranska županija i Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka. Izložba ujedinjuje kulturnu, gastronomsku i turističku ponudu Primorsko-goranske županije, vezanu uz povijesnu ostavštinu velikaške obitelji Frankopan.

Od 1118. do 1671. godine, više od pet i pol stoljeća hrvatska povijest nezamisliva je bez Frankopana. Bili su kneževi, banovi, potkraljevi i ratnici, podupiratelji umjetnosti i pjesnici, a na kraju i politički prevratnici u potrazi za boljim svijetom. Iza njih su ostajali zakonici, statuti i druge važne uljudbene isprave, zabilježene na hrvatskome jeziku glagoljičkim pismom. U njihovoj lozi bilježi se niz od 114 Frankopana u 17 naraštaja. Na izložbi je samo djelić njihove priče, a za podrobnije upoznavanje pozivamo Vas na rutu Putovima Frankopana.

Vrlo je dobro poznata njihova jaka povezanost s velikaškom obitelji Zrinski, gospodarima Međimurja i čakovečkog Starog grada. Zahvaljujući vještim ženidbenim ugovorima postaju dvjema najmoćnijim hrvatskim obiteljima.

Nikola IV. Zrinski zvani Sigetski oženio se prvom ženom Katarinom Frankopan 17. lipnja 1543. u Ozlju. S Katarininim bratom Stjepanom potpisao je baštinski ugovor prema kojem su nakon njegove smrti Nikolini potomci naslijedili posjede ozaljske grane obitelji Frankopan. Iz tog braka rođeno je čak trinaestero djece.

Stoljeće i nešto kasnije, Petar IV. Zrinski vjenčao 27. listopada 1641. godine s Anom Katarinom, kćerkom Vuka Frankopana Tržačkog, karlovačkog generala i poznatog junaka. Petar i Ana Katarina imali su četvero djece: Jelenu, Ivana IV. Antuna, Juditu Petronelu i Auroru Veroniku. Petar je uz svoju suprugu Anu Katarinu i šurjaka Frana Krstu Frankopana činio okosnicu ozaljskoga književno-jezičnoga kruga. Slomom zrinsko-frankopanske urote i pogubljenjem Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana u Bečkom Novom Mjestu 1671. godine nestale su s povijesne scene dvije najmoćnije velikaške obitelji u Hrvatskoj u 17. stoljeću.

U okviru izložbe posjetitelji se mogu upoznati s Kulturno-turističkom rutom Putovima Frankopana, svim njezinim lokacijama (17 kaštela i 3 sakralna objekta), interpretacijskim centrima, multimedijalnim sadržajem te mnogim aktivnostima provedenim kroz veliki projekt Primorsko-goranske županije.

Osim informacija o kaštelima i ruti, posebnost ove izložbe je suradnja s lokalnim umjetnicima čija umjetnička djela čine sastavni dio izložbe.

Kao posebna zanimljivost izloženi su kostimi modnog dizajnera Jurja Zigmana inspirirani Frankopanima. Izložbu čine i djela suvremenog kipara Siniše Majkusa koji je uz pomoć metalne žice izradio sedam skulptura dvoraca uključenih u rutu.

Posjetitelji Frankopane mogu upoznati i kroz gastro kutak te priču o kruhu Frangipane, torti DeliciAna i frankopanskim vinima i pjenušcima, nastalih u suradnji s lokalnim proizvođačima.

Moguće je i pročitati tiskovine nastale u sklopu projekta, frankopanske slikovnice namijenjene najmlađima, a putem izložbenih plakata, uz skeniranje QR koda, posjetitelji mogu pristupiti audio vodiču i zanimljivostima o Frankopanima.

Izložba će se moći razgledati od ponedjeljka do petka od 08 do 18 sati te subotom i nedjeljom od 10 do 16 sati.

Otvorenje: petak, 21. 4. 2023. u 19.00 h uz nastup ansambla Pučpuljike

Organizatori: Primorsko-goranska županija

Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka

Muzej Međimurja Čakovec

Partner: Međimurska županija

Autorica izložbe: Rajna Miloš

Autor kostima: Juraj Zigman

Autor skulptura: Siniša Majkus

 

Maša Hrustek Sobočan, dipl. pov. umj.

Ravnateljica, muzejska savjetnica

 

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja