Međimurje Press
Kultura i obrazovanje

MODELARSKA LIGA 2026. – Održano županijsko natjecanje u III. OŠ Čakovec

U Čakovec je 18. ožujka 2026. godine, u prostorima III. osnovna škola Čakovec, održano županijsko natjecanje „Danas mali, sutra veliki majstor – Modelarska liga 2026.“ u organizaciji Društvo pedagoga tehničke kulture Međimurske županije.

Na natjecanju je sudjelovalo ukupno 23 tima – 20 iz osnovnih škola te tri tima učenika iz Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec. Svaki tim činila su dva učenika od 5. do 8. razreda uz podršku mentora, što čini ukupno 46 učenika koji su pokazali znanje, vještine i kreativnost u tehničkom stvaralaštvu.

Sudionici su pristigli iz više međimurskih škola i udruga, među kojima su OŠ Prelog, OŠ Jože Horvata Kotoriba, OŠ Hodošan, OŠ Domašinec, OŠ Sveti Martin na Muri, kao i Aeroklub Međimurje te Fotokino klub Ivanovec.

Natjecatelje i goste pozdravila je predsjednica Društva Jelena Tuksar, zahvalivši učenicima, mentorima, ocjenjivačima i članovima Društva na sudjelovanju. U svom obraćanju naglasila je važnost tehničke kulture u razvoju mladih te potrebu poticanja kreativnosti i tehničkog izražavanja.

Natjecanje su svojim dolaskom podržali ravnateljica III. OŠ Čakovec Ksenija Gačal, župan Međimurske županije Matija Posavec, zamjenica gradonačelnice Grada Čakovca Lana Remar te predsjednik Hrvatski savez pedagoga tehničke kulture Mato Šimunović. Istaknuli su kako je natjecanje izvrsna prilika za razvoj vještina, kreativnosti i timskog rada.

„Bez obzira na rezultat, već sada ste pokazali koliko truda i talenta imate, a iskustvo koje danas stječete pomoći će vam da sutra postanete pravi majstori u svom području. Uživajte u svakom izazovu i nastavite razvijati svoje sposobnosti“, poručeno je natjecateljima, uz zaključak: „Neka pobijede najbolji, a vi svi već sada pokazujete da ste budući veliki majstori!“

Za tehničku pripremu, materijale, alat i provedbu natjecanja pobrinuli su se članovi Društva Željko Medved, Goran Pleh i škola domaćin te učitelj tehničke kulture Zvonko Ljubić. Zadatak natjecanja bio je izraditi tehničku tvorevinu – stalak za mobitel.

Radove je ocjenjivalo stručno povjerenstvo u sastavu: Danijel Labaš, Ivan Rajsz i Darko Tomašek. Nakon trosatnog rada i detaljne evaluacije proglašeni su najuspješniji timovi.

Opći poredak:

  1. mjesto – OŠ Domašinec
    Izabela Perhoč i Jelena Kolarić
    Mentorica: Renata Martinec
  2. mjesto – OŠ Prelog
    Lea Gašparić i Zara Golubić
    Mentorica: Katica Mikulaj Ovčarić
  3. mjesto – OŠ Prelog
    Sebastian Turek i Lovro Križanec
    Mentorica: Danijela Turek

Kategorija učenika s posebnim potrebama:

  1. mjesto – Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec (I. tim)
    Leonardo Fučec i Domagoj Novak
    Mentor: Vedran Vurušić
  2. mjesto – Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec (II. tim)
    Santino Oršoš i Santino Oršuš
    Mentor: Vedran Vurušić
  3. mjesto – Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec (III. tim)
    Lara Ignac i Domagoj Oršuš
    Mentorica: Kristina Najman

Svi sudionici nagrađeni su prigodnim poklonima koje je donirala izdavačka kuća Alfa, dok je za osvježenje i užinu bilo zaduženo Društvo organizator.

Organizaciju i provedbu natjecanja podržali su Hrvatska zajednica tehničke kulture, Zajednica tehničke kulture Grada Čakovca, Međimurska županija te Grad Čakovec.

Modelarska liga još je jednom potvrdila kako Međimurje ima svijetlu budućnost u tehničkoj kulturi – zahvaljujući mladima koji s entuzijazmom prihvaćaju izazove i mentorima koji ih na tom putu nesebično vode.

Čestitamo svim učenicima na sudjelovanju, uloženom trudu i postignutim rezultatima te im želimo mnogo uspjeha i sreće u daljnjem natjecanju!

Državna razina Modelarske lige održat će se od 15. do 17. svibnja 2026. godine u Vukovaru.

Jelena Tuksar,  mag. ing.

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja