Nakon što je Ministarstvo znanosti i obrazovanja ignoriralo prijedlog Sindikata Preporod da prijavljivanju škola na natječaj za sudjelovanje u projektu Cjelodnevna škola prethodi izjašnjavanje zaposlenika, u brojnim je školama ipak prihvaćena sindikalna sugestija te je upriličeno izjašnjavanje učitelja i(li) radnika. U nekim su školama, a nakon što su se učitelji i radnici, a pridružili su im se i roditelji, usprotivili prijavljivanju njihovih škola na natječaj, uslijedile različite aktivnosti kojima se nastojalo promijeniti odluku.
U razuvjeravanjima i pritiscima, uz ravnatelje škola i županijske dužnosnike, sudjeluju i emisari Ministarstva. Za iskrivljenu percepciju promjena krivnja se svaljuje na oporbene stranke, nastavničke grupe i sindikate koji se, baš tako je za potonje ustvrdio poslanik Ministarstva u jednoj školi, promjenama protive stoga jer one radnicima donose povišicu plaće koju sindikati nisu uspjeli osigurati. Na primjedbe o utjecaju najavljenih promjena na nastanak tehnoloških viškova, npr. učiteljica u produženom boravku ili učitelja informatike, lakonski se odgovora da nitko bez posla neće ostati, ali i da će se za njih pobrinuti ili osnivači ili Ministarstvo.
Ovakvim zbunjujućim i nesuvislim odgovorima među radnicima se produbljuju strah ali i otpor. Kako će se, prema našim informacijama, unatoč protivljenju zaposlenih, pojedine škole ipak prijaviti na natječaj, Preporod poziva učitelje i radnike tih škola da Povjerenstvo pisanim putem upoznaju s činjenicom da je odluka donesena ili bez izjašnjavanja ili čak suprotno volji radnika. U sindikatu vjerujemo da tako pomažemo članovima Povjerenstva prilikom selektiranja prijavljenih škola, ali i pridonosimo tome da nositelji cjelodnevne škole budu oni koji istinski žele u promjenama sudjelovati.
Željko Stipić, predsjednik Sindikata