Međimurje Press
Društvo

Očitovanje zamjenika župana iz reda romske nacionalne manjine Elvisa Kralja

Nastavno na tragični slučaj posljednjeg ispraćaja bebe u Gornjem Hrašćanu, u kojem obitelji nije bio omogućen pristup grobnoj kući, izražavam duboku zabrinutost i najoštrije osuđujem svaki oblik diskriminacije prema romskoj nacionalnoj manjini.

Neprihvatljivo je da se, u bilo kojem kontekstu, onemogući dostojanstven posljednji ispraćaj, osobito u ovako bolnim trenucima za obitelj. Naglašavam kako poštivanje zakonskih propisa, regulativa te ispunjavanje svih prava, ali i obveza, mora vrijediti jednako za sve građane, bez iznimke. Samo uz međusobno poštovanje, odgovornost i dosljednu primjenu zakona možemo graditi društvo utemeljeno na jednakosti i dostojanstvu svakog čovjeka.

Diskriminaciju u našoj Županiji ne doživljavaju samo Romi, već i pripadnici drugih nacionalnih manjina, kao i pripadnici većinskog stanovništva. Smatram da se ovim pitanjima ozbiljno trebaju baviti državne institucije. S obzirom na nedavni slučaj, problem diskriminacije građana Međimurske županije bit će na dnevnom redu predstojeće tematske sjednice Koordinacije za zaštitu ljudskih prava Međimurske županije.

U dosadašnjem radu primio sam optužbe i prijave za kršenje ljudskih prava, među kojima su i one vezane uz obrazovanje i zapošljavanje, što je očiti pokazatelj da je stanje ljudskih prava u našoj Županiji na nezavidnoj razini. Oduzimanje prava na jednakost, pripadnicima romske nacionalne manjine otežava put prema uspješnoj integraciji, socijalizaciji i stvaranju uvjeta za normalan suživot s većinskim stanovništvom.

Upućujem molbu svim građanima da svaki oblik diskriminacije pravovremeno prijave državnim institucijama i županijskoj Koordinaciji za zaštitu ljudskih prava, kako bismo na vrijeme reagirali i suprotstavili se svakom obliku neprimjerenog ponašanja usmjerenog protiv ljudskoga dostojanstva.

Također, apeliram na državne institucije za temeljitije obavljanje funkcija, ali i na građane, koji često svjesno, ali i nesvjesno, provode diskriminaciju samo zato što je netko drugačije vjere, boje kože ili nacionalnosti.

Suzbijanje diskriminacije svima nam je u interesu jer pridonosi razvoju društva i povećava kvalitetu života u zajednici.

S poštovanjem,

Elvis Kralj

zamjenik župana Međimurske županije

iz reda romske nacionalne manjine

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja
Decoration sticker
Decoration sticker
Decoration sticker