Međimurje Press
Gastronomija

MLADEN PODVEZANEC OTKRIVA TAJNU BOGRAČA “Bez srca i volje nema dobrog jela, pa ni bograča”

Mladen Podvezanec iz Pretetinca kuha bograč za 400 ljudi i otkriva što je najvažnije za savršeno jelo. Njegova strast prema kuhanju nadahnjuje i oduševljava

U kotlu se kuha 220 litara bograča, a uz njega stoji čovjek s osmijehom, kuhačom u ruci i ogromnom dozom entuzijazma – Mladen Podvezanec. Kuhanje mu je životna strast, a bograč mu je, kaže, u malom prstu.

Majstor kotlića iz Pretetinca

U sklopu projekta „Sosed, pokaži kaj znaš“ koji je održan kod kućice HVIDRE u Gornjem Kuršancu, među veselim sudionicima i gostima izdvojio se jedan poseban lik – Mladen Podvezanec, član Lovačkog društva Srnjak Macinec i glavni kuhar dana.

Zajedno sa svojim prijateljima i kolegama, Sambolekom Robijem i Dejanom Borkom, pripremao je bograč za čak 400 ljudi. No, upravo je Mladen taj koji je vodio glavnu riječ kad je riječ o receptu, pripremi i ljubavi prema kuhanju.

“Kuham otkako znam za sebe”

„Danas sam tu od 14:30, kuhanje traje do 19:00. Nije lako, ali kad voliš to što radiš, ništa nije teško“, govori Mladen s osmijehom dok miješa sadržaj ogromnog kotla. Njegova filozofija kuhanja je jednostavna, ali moćna:

„Tajna mojega bograča je u kvalitetnom mesu, pravim začinima koje neću otkrivati, ali najvažnije je – srce i volja. Bez toga nema ništa. To je pravi recept“, ističe.

Kuhanje za njega nije obveza, već svakodnevna radost. Kod kuće kuha sve, sam traži recepte, čita kulinarske knjige i internetske portale, a najviše uživa u isprobavanju novih stvari.

„Kuharice listam stalno, kupujem knjige, čitam recepte online i sve isprobavam. Kad ti kuhanje zaokupi život, to ti više nije hobi – to je dio tebe“, priča Mladen, dok mirisi bograča ispunjavaju zrak.

Bograč s dušom i čašica vina za kraj

Kao pravi majstor, zna da nakon dobrog jela treba i dobar gutljaj. „Poslije bograča obavezno ide pokoja čašica bijelog mješanog vina. Da se zaokruži doživljaj“, kaže s osmijehom.

Njegov trud nije prošao nezapaženo – svi okupljeni s oduševljenjem su jeli bograč i hvalili ga na sva usta. Događaj je postao prava gastronomska fešta, a Mladen – njezin tihi heroj.

Ako još niste, svakako svratite – Mladenov bograč nije samo obrok, to je priča, ljubav i doživljaj. A on kuha, kako sam kaže, „dokle god može stajati uz kotao“.

Razgovarala: Kristina Kobal

 

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja