Međimurje Press
Grad Čakovec

Održani 4. Dječji folklorni susreti u Žiškovcu

U Žiškovcu su održani  4. Dječji folklorni susreti. Veliki dan za mališane započeo je mimohodom malih izvođača mjestom, do kapelice sv. Vida u Žiškovcu, gdje im se s par riječi obratio vlč. Anđelko Košćak, župnik župe svetih Petra i Pavla Mačkovec, te im uz blagoslov zaželio puno uspjeha na pozornici. Program se nastavio u Društvenom domu, gdje su djeca svojim nastupima pokazala zavidno umijeće u plesu i pjesmi, podsjetivši nas na važnost očuvanja kulturne baštine.

Na samom početku gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini zahvalila se svim malim folklorašima na dolasku i uputila im riječi podrške. “Vaša ljubav prema folkloru, prema plesu i pjesmi, prema običajima naših predaka,  uistinu su nam na ponos. U svijetu koji se brzo mijenja, važno je čuvati ono što nas povezuje s našim korijenima. Vaši dosadašnji nastupi na prethodna tri susreta dokaz su kako  tradicija nije samo prošlost, već i dio naše sadašnjosti i budućnosti. Danas smo ponovo svjedoci nečega doista prekrasnog, okupljanja brojnih malih talenta koji s ponosom njeguju i čuvaju kulturnu tradiciju svojih roditelja, djedova i baka. Nema straha za budućnost očuvanja tradicije u Međimurju jer vi, dragi mališani, kroz vaše nastupe, plesom i pjesmom prenosite poruke ljubavi i poštovanja prema naslijeđu tradicije. Budite ponosni na sebe i na ono što radite. Čestitam vam na vašem trudu  i želim vam da uživate  u svakom trenutku današnjeg nastupa, a  isto tako hvala i vašim voditeljima i voditeljicama, vašim učiteljima plesa što čuvaju  našu tradiciju i što je prenose  na druge, posebno na naše mlade.“, kazala je gradonačelnica Cividini.

Mnogobrojnoj publici pritom su naučeno predstavili mladi plesači i pjevači iz Dječje skupine KUU “Zvon” župne zajednice Mala Subotica, DV “Cvrčak”- Područni odjel “Stonoga” Novo Selo Rok, Dječja skupina KUD-a “Seljačka sloga” Donja Dubrava, Dječja skupina KUD-a „Sveti Jeronim“ Štrigova, Dječja skupina KU „Seljačka sloga“ Prelog te domaćini iz Dječje skupine KUD-a Žiškovec.

Program su vodile  Alina Žižek i Tarja Novak  mlade članice  KUD-a Žiškovec  koje su također kroz veselu i zanimljivu konferansu naglasile kako je   jedan od ciljeva ovakvih druženja čuvanje tradicije naših baka i djedova, ali i približiti djeci kulturne sadržaje poput ovih.

Predsjednica  KUD-a Žiškovec Monika Ciglarić, istakla je kako su kao organizatori ponosni činjenicom da su po četvrti  put okupili male čuvare kulturne baštine i tradicije, ali i što su sami izvođači dokazali da međimurski folklor ima budućnost. Također, zahvalila je gradonačelnici Ljerki Cividini i Gradu Čakovcu na financijskoj podršci u organizaciji susreta, te svim nazočnima u publici  na velikom odazivu i podršci koju su dali malim folklorašima.

Ovakvi susreti imaju izniman značaj jer potiču uključivanje djece i mladih u rad kulturno umjetničkih udruga, što je ključno za očuvanje tradicije. Cilj je ne samo čuvati običaje baka i djedova od zaborava, već i djeci približiti bogatstvo kulturne baštine kroz zabavan i njima blizak način. Dječji folklorni susreti u Žiškovcu potvrđuju da tradicija živi i da će se prenositi s koljena na koljeno, čuvajući tako identitet i bogatstvo naše kulture.

Upravo je uključivanje najmlađih u rad kulturno-umjetničkih udruga ključno za očuvanje bogatstva naših običaja. Dječji folklorni susreti u Žiškovcu predstavljaju hvalevrijedan primjer prenošenja tradicije s generacije na generaciju. Sudeći prema osmjesima i entuzijazmu mališana u Žiškovcu, misija je i više nego uspješno ispunjena.

(gč)

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja
Decoration sticker
Decoration sticker
Decoration sticker