Slikarica Danijela Friščić a.k.a. Dani art iz Palinovca svoju umjetnost temelji na osobnom istraživanju, slobodnom izražavanju i dubokom povezivanju s prirodom. Samouka umjetnica, koja je kroz godine usavršavala svoj jedinstveni stil, danas je prepoznatljiva po radu koji spaja elemente primitivizma i naivne umjetnosti. Njezin kreativni proces nije samo tehnički čin, već meditacija i bijeg od svakodnevnog života, a svaki njezin rad nosi duboku osobnu poruku i emociju. U intervjuu s Danijelom, otkrili smo više o njezinoj umjetnosti, inspiracijama i osobnim izazovima koji oblikuju njezino stvaralaštvo.”
Kako biste opisali svoj umjetnički stil i što vas je inspiriralo u stvaranju svojih slika?
Svoj trenutačni umjetnički stil bi opisala tipa kao Primitivizam naivne umjetnosti, što ne znači da se u budućnosti kontinuiranim stvaranjem moj pravi stil neče otkriti s vremenom. Za otkrivanje stila potreban je odmak od “školskog” pristupa i potpuna sloboda izražavanja umjetnika, te samo rad, rad,rad .Inspiraciju za svoje slike nalazim u neiscrpnoj muzi – prirodi. Tako da su moje slike najviše tkz. landscape i fantasy tematike
Možete li nas provesti kroz svoj kreativni proces? Kako počinjete jedan rad i što vas motivira da završite?
Moj rad započinje ajmo tako reči, na društvenim mrežama kad vidim neku lijepu fotografiju prirode. Tad mi sine ideja o bojama koje če prevladavati na slici, da li če to biti planine, jezero, more….S tim da nikad ne kopiram fotografiju, čak si ni ne skiciram prije sa olovkom kako to neki drugi rade i ni sama ne znam kako če slika na kraju točno izgledati. Kako slikam tako mi je sve zanimljivije posmatrati tijek samog stvaranja što je ujedno i velika motivacija za dovršiti je, jer i mene zanima kako če ispasti. Dogodi se mnogo puta da nisam zadovoljna nekim detaljem pa je prepravljam i onda slika ispadne još više drugačija nego je prvobitno zamišljena.Ja sam samoj sebi največi kritičar ali sve je to dio stvaralačkog procesa i usavršavanja.
Koje tehnike i materijale najčešće koristite u svom radu i zašto?
Koristim samo slikarsku tehniku akrilnim bojama na platnu, iz razloga jer živim u maloj sredini, i lakše mi je bilo kupiti si boje i pribor za akrilik. Htjela bih se okušati još i sa akvarelom i možda prijeći od akrilnih boja ka uljanim u nekoj budućnosti. No vidjet čemo več što budućnost nosi. U crtačkim tehnikama poput olovke ili krede se eto,ne vidim. Možda jer nekako nemam afirmaciju prema tome, pa onda nema ni volje ni želje.
Kako vaše emocionalno stanje ili trenutna životna faza utječe na vaše umjetničke izbore?
Živimo svaki dan u stresnim situacijama, što društvenim, egzistencijalnim pa i zdrastvenim. Sve više ljudi pate od anksioznosti što je slučaj i kod mene. Ostala sam bez posla nakon 20 u firmi koja se zatvorila i koja je bila moj drugi dom. Imala sam jako dobre poslodavce i ostale nadređene i bio je to još dodatni stres za mene. Tako da je slikanje moj bijeg od surove stvarnosti i način meditacije. Nema takve anksioznosti koja ne prođe pola sata, sat nakon što uzmem kist u ruke.
Postoji li određeni trenutak ili iskustvo koje vas je posebno oblikovalo kao umjetnika?
Pošto sam samouki umjetnik, mogla bih reči da se još uvijek tražim. Mislim da se svi oblikujemo dokle god smo živi i kao osobe i u onome što radimo, tako da taj proces nikad ne može završiti.
Imate li rituale ili navike koje vam pomažu u procesu stvaranja?
Nemam neke određene rituale, započem slikati tek onda kad znam da mogu odvojiti minimalno par sati pošto za jednu sliku su potrebni sati i sati. Uz mene mora biti samo voda za žeđ i mora biti tišina i samoća.
Tko su umjetnici koji su vas oblikovali ili koje najviše cijenite?
Nekad sam kao srednjoškolka odlazila poslje nastave sama u Centar za kulturu Čakovec na izložbe slika naših Hrvatskih slikara koje su se redovito postavljale na mjesečnoj bazi. Sjećam se da me najviše dojmio rad Ivana Rabuzina. Od stranih bih izdvojila Claude Monet-a. Sad kad gledam tako unatrag, tek sad shvačam da sam oduvijek bila sklona umjetnosti i estetiki. Jer volim i druge vrste umjetnosti kao i fotografiju pa tako i poziram fotografima kao model pod umjetničkim imenom Alexanna..Što se tiče mog poziranja najviše volim goth i pin up.
Što mislite o ulozi umjetnosti u društvu i kakvu poruku želite prenijeti kroz svoj rad?
U današnje vrijeme istinski znalci cijene vrijednost umjetničkih djela, oni drugi možda nisu bili u prilici upoznati se više sa umjetnošću, no nikad nije kasno za to. Svojim slikama želim potaknuti ljude za zanimanje u umjetnost posebice u ovako maloj sredini,te da uživaju u životu i u malim i jednostavnim stvarima. Mislim da je bolje na zidu imati djelo nekog umjetnika u koje su uloženi sati i sati rada, i unjeta duša, nego uokvireni poster koji se kupi u dućanima.
Razgovarala: Ivana Radiković