Prirodno je da starije dijete u nekom trenutku pokazuje ljubomoru prema bebi, to ne možete izbjeći, no možete pomoći djetetu da se na vrijeme prilagodi na promjene koje dolaze i nauči se nositi s činjenicom da će od sada biti veliki brat/seka.
Učinite tokom trudnoće sve što možete kako biste starije dijete pripremili na to. Cilj je da se starije dijete veseli bebi baš kao i vi i da se na vrijeme poveže s njom. Kako se bude bližio porod, a vama postajalo sve teže, pokušajte s djetetom provoditi svo slobodno vrijeme u čitanju i priči.
Objasnite mu da više ne možete trčati, da vam je teško, ali neka osjeti da se vaši osjećaji prema djetetu nisu promijenili. Pripremite starije dijete na vrijeme na vaš odlazak na porod, budite stalno u kontaktu i pripremite neka mala zaduženja za dijete kako bi se i ono osjećalo važno u pripremama za dolazak bebe.
Upoznavanje bebe i djeteta
Ako vam se prema reakcijama djeteta prije dolaska bebe čini da bi ljubomora mogla biti izraženija nešto što ste zamišljali, treba biti posebno pažljiv i prema starijem djetetu u svim novim koracima. Kod dolaska iz bolnice s bebom bilo bi dobro da se vi odmah fokusirate na starije dijete, dok početno uzbuđenje ne prođe. Pustite da dijete samo spomene bebu i priđe joj.
Istaknite važnosti velike seke/brace
Dajte starijem djetetu na važnosti, spominjite da je sada velika seka/braco, uključujte dijete u svakodnevne aktivnosti oko bebe, ali i osigurajte trenutke samo za vas dvoje. Što dijete više vremena bude u prisutnosti bebe, ono će stvarati sve veću povezanost i dijete se neće osjećati “ugroženo”.
Imajte razumijevanja za povremene ispade
Koliko god vi smireno i uporno objašnjavali djetetu novu situacije, sigurno će biti situacija u kojima će dijete na neki način ispoljiti svoje nezadovoljstvo i tražiti dodatnu pažnju. To će se vjerojatno dogoditi kroz najmanje očekivane situacije i važno je da dijete uz vas i dalje osjeća sigurnost i pružite djetetu dodatnu pažnju i sigurnost.
Period dolaska bebe nije vrijeme za velike promjene u životu starijeg djeteta
Odvikavanje od pelena, dude, dojenja ili prelazak u dječju sobu, sve su to jako veliki koraci u životu jednog djeteta, stoga je poželjno sve ove promjene izbjeći u periodu dolaska bebe u obitelj. Kod brojnih promjena kod djece moguće je uočiti regresiju kada stigne beba, pa je poželjno ne provoditi ih u kratkom roku.
Pokušajte ne mijenjati djetetove rutine kada stigne beba
Rutine pružaju djetetu sigurnost, a kada se one naglo promijene, to izaziva strah i nesigurnost kod djeteta. Ako ste uvijek vi uspavljivali dijete, pokušajte to nastaviti koliko god je uz dijete moguće. Čitajte mu priče, družite se kada god je to moguće.
Potaknite povezanost djeteta i bebe
Istraživanja pokazuju da kada roditelji potiču stariju djecu da doživljavaju bebu kao stvarnu osobu, s potrebama i osjećajima djeca su mnogo osjećajnija i zaštitnički nastrojena prema bebi. Spomenite djetetu kako beba baš voli kada ga mazi ili mu priča, zajedno diskutirajte što beba voli, a što joj smeta i čega se plaši.
Radite na povezanosti sa starijim djetetom
Pokušajte svaki dan pronaći vrijeme samo za sebe i starije dijete. Iskoristite prisutnost druge odrasle osobe kako biste se vi posvetili starijem djetetu, nevažno hoćete li se igrati, kupati, zajedno kuhati ili samo uživati u maženju nasamo.
Čak i dok je beba prisutna, tražite veće dijete za pomoć kod prematanja, hranjenja ili uspavljivanja. I uz vaše najveće napore dijete će često osjećati tugu i tu ne možete učiniti baš ništa osim da budete uz dijete, objasnite mu da ste vi uvijek tu za njega i da ćete ga uvijek voljeti, bez obzira što više možda nemate toliko vremena zajedno koliko ste imali ranije.
Foto: Freepik