Međimurje Press
Grad Prelog

Dan državnosti Grad Prelog obilježit će u srijedu, 29. svibnja 2024.

Praznik, Dan državnosti, Grad Prelog obilježit će, u srijedu, 29. svibnja 2024. godine, polaganjem vijenaca na spomenik Domovinskom ratu u Prelogu i na spomenike hrvatskim braniteljima, Ivanu Sokaču u Oporovcu te Krešimiru Madiću u Čukovcu, kao i Misom za domovinu, 29. svibnja 2024. godine u crkvi sv. Jakoba u Prelogu u 17,00 sati.

17,00 Misa za Domovinu u crkvi sv. Jakoba u Prelogu
18,00 Polaganje vijenca na spomenik Krešimiru Madiću u Čukovcu
18,30 Polaganje vijenca na spomenik Ivanu Sokač u Oporovcu
19,00 Polaganje vijenca na spomenik Domovinskom ratu u Prelogu

Hrvatska 30. svibnja, obilježava Dan državnosti u spomen na konstituiranje prvoga demokratski izabranog višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. godine. Taj svibanjski dan počeo je povratkom stare tradicije. Uoči prvog zasjedanja Sabora brojni zastupnici i uglednici na čelu s Franjom Tuđmanom prisustvovali su svečanoj misi u zagrebačkoj prvostolnoj crkvi, koju je predvodio kardinal Franjo Kuharić.

Izabrani zastupnici su na konstituiranju novoga Sabora Socijalističke Republike Hrvatske, kojem su nazočili i brojni gosti iz domovinske i iseljene Hrvatske i predstavnici vjerskih zajednica, izabrali za predsjednika Sabora Žarka Domljana, za potpredsjednike Ivicu Percana, Stjepana Sulimanca i Vladimira Šeksa. Za predsjednika Izvršnog vijeća Sabora izabran je Stjepan Mesić, a za predsjednika Predsjedništva Socijalističke Republike Hrvatske Franjo Tuđman koji je u svom prvom govoru pred novoizabranim zastupnicima naglasio kako konstituiranje prvog višestranačkog Sabora predstavlja prvi korak na povratku hrvatskoga naroda i njegove države europskoj civilizacijskoj, političkoj, kulturnoj i gospodarskoj tradiciji, podsjeća Hrvatski sabor.

(žs)

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja
Decoration sticker
Decoration sticker
Decoration sticker