Obilježavajući godišnjicu pogibije, na groblju u Draškovcu održana je komemoracija ispred spomen ploče na mjestu stradanja Roma u 2. svjetskom ratu – Memorijalno mjesto stradanja Roma u II. Svjetskom ratu u Draškovcu. Riječ je o desetero poginulih Roma, među kojima je bilo troje djece, koji su, po pričanju svjedoka, stradali u bombardiranju 30. ožujka potkraj Drugog svjetskog rata. Naime, skupina Roma je pod pratnjom vojske dotjerana iz Mađarske, a nakon što je skelom prešla rijeku Muru kod Kotoribe, produžila je do Draškovca gdje ju je zadesilo bombardiranje.
Poginuli su idući dan pokopani na groblju uz obred koji je vodio župnik te su upisani u maticu umrlih župe Draškovec. Smrtno je stradalo deset osoba, među kojima troje djece od pet, osam i deset godina, žena od 66 godina, a preostali su bili u dobi od 18 do 39 godina. Na ploči, podignutoj 2019. godine upisana su imena: Jelena Oršoš, Đuro Oršoš, Marta Balog, Terezija Balog, Agneza Bogdan, Elizabeta Bogdan, Pavao Bogdan, Marija Bogdan, Agneza Virag te Terezija Bogdan. Spomen ploču podigla je 2019. godine Udruga Roma „Za bolje sutra“, uz pomoć Grada Preloga.
Riječi molitve izrekao je župnik Župe sv. Roka Draškovec Krunoslav Kefelja, a ispred Udruge Roma „Za bolje sutra“, sve je pozdravio predsjednik Damir Ignac. Svim se prisutnima obratio i Željko Balog, ispred Krovne organizacije Roma Hrvatske, a komemoraciji su nazočili i predstavnik Vijeća romske nacionalne manjine u Gradu Mursko Središće Josip Kalanjoš, ispred Vijeća Mjesnog odbora Sitnice Milorad Mihanović te Franjo Horvat, predsjednik Udruge Roma Korak po korak iz Koprivničko-križevačke županije i ispred Saveza Roma Bajaša Republike Hrvatske te Željko Poredoš, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i financije Grada Preloga. Stihove o ovom tužnom događaju pročitale su učenice Osnovne škole Jože Horvata Kotoriba, Rihana Majetić i Sanja Horvat.
Ova se komemoracija održala uoči 8. travnja, kada se obilježava Svjetski dan Roma s ciljem proslave romske kulture i podizanja svijesti o problemima s kojima se Romi suočavaju. Dan je službeno proglašen 1990. godine u Poljskoj u spomen na prvi veći međunarodni susret romskih predstavnika održan u Londonu 1971. godine na kojem je donesena odluka o romskoj himni i zastavi.
(žs)