Međimurje Press
Udruge

Komemoracija kod spomen obilježja Hrvatskim braniteljima i žrtvama jugo-komunističkog terora župe Vratišinec

Zajednica braniteljskih udruga Međimurske županije i  Društvo za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava Varaždin , su na Dan Hrvatskoga sabora, u utorak 8. listopada 2024. godine, organizirali komemoraciju poginulim hrvatskim braniteljima i žrtvama jugo-komunističkog terora nakon Drugog svjetskog rata u Župi Vratišinec, kod jedinstvenog zajedničkog spomenika kod groblja u Vratišincu.

Komemoraciju su nazočili:

  • Tanja Antunović Hadžić – izaslanica potpredsjednika Vlade u Ministara hrvatskih branitelja
  • Vladimir Hranjec – izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra Obrane
  • Miljenko Vrbanec načelnik PP Mursko Središće – izaslanik načelnika PUM
  • Dražen Srpak – gradonačelnik Grada Mursko Središće
  • Đuro Bel – predsjednik Zrinske garde Čakovec i predstavnik Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu
  • Željko Tomašić – predsjednik Zajednice braniteljskih udruga ratnih postrojbi Međimurske županije
  • Franjo Talan – predsjednik Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava Varaždin
  • Predstavnici Krovne udruge veterana 54. samostalne pješačke bojne Međimurske županije, na čelu s predsjednikom Mladenom Magdalenićem.
  • Predstavnici HOS BELICA – kluba branitelja Domovinskog rata Međimurske županije, na čelu s predsjednikom Josipom Kolarićem
  • Predstavnici Udruge veterana inženjerijske bojne Domovinskog rata – Čakovec
  • Predstavnici Društva VETERAN
  • Ožalošćeno rođaci ubijenih i poginulih, te župljani Župe Vratišinec.

Protokol je vodio Josip Kolarić, tajnik Zajednice braniteljskih udruga ratnih postrojbi Međimurske županije, a nazočnima su se obratili Franjo Talan u ime Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava Varaždin, Tanja Antunović Hadžić u ime Ministarstva hrvatskih branitelja i  Barbara Turk najzaslužnija aktivistica za postavljanje spomenika i nećakinja trojice braće koji su ubijeni bez suđenja od strane UDBE po završetku 2. svjetskog rata i čija su imena upisana na spomeniku.

Molitvu kod spomenika je vodio vlč. Josip Blažon, župnik Župe Uzvišenja Sv. Križ z Vratišincu. Po završenoj komemoraciji kod spomenika, slavljena je Sveta misa za sve poginule hrvatske branitelje i žrtve jugo-komunističkog terora poslije 2. svjetskog rata.

Željko Tomašić

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja
Decoration sticker
Decoration sticker
Decoration sticker