Nakon niza primjera grubih kršenja prava žena u zdravstvenom sustavu izrađen je nacrt Akcijskog plana i Deklaracije za reproduktivno zdravlje žena koji je odgovor na potrebe svih žena iz urbanih, ruralnih i otočnih sredina, pripadnica romske nacionalne manjine, žena s različitim fizičkim i senzornim invaliditetom i drugih.
Nagomilani problemi u posljednjih nekoliko godina potresali su cijelo naše društvo kroz svjedočanstva žena o različitim oblicima nasilnog i neprofesionalnog postupanja u zdravstvenim ustanovama te uskraćivanju zdravstvene skrbi, a s kojima se javnost upoznala kroz kampanje #prekinimošutnju i #Dosta! Unatoč pritisku javnosti, brojnih organizacija civilnog društva i provedenim inspekcijskim nadzorima Ministarstva zdravstva
RH koji su pokazali nepravilnosti, i dalje svjedočimo sve većem uskraćivanju zdravstvene skrbi ženama i kršenju njihova prava na zdravlje. Bolni ginekološki postupci bez anestezije, nezakonito naplaćivanje ginekoloških pregleda, uskraćivanje pratnje na porođaju tijekom pandemije, opstetričko nasilje, nepristupačna i neodgovarajuća skrb za zdravlje žena s invaliditetom, uskraćivanje prekida trudnoće – neki su od primjera ugrožavanja zdravlja žena.
Autorice Akcijskog plana i Deklaracije za reproduktivno zdravlje žena Paula Zore, aktivistkinja za ženska prava i Nives Rudar, mag. com., ističu da je cilj kroz ovaj dokument postaviti čvrste temelje za kvalitetnu javnozdravstvenu skrb žena koja je prikladna dobi, rodno osjetljiva, orijentirana na osobu i počiva na pravima, etičkim principima te medicini temeljenoj na dokazima.
Uz Akcijski plan i Deklaraciju za reproduktivno zdravlje žena izrađen je e-tečaj i promotivni video osnaŽENE u zdravstvenom sustavu koji će pomoći svim ženama u boljem razumijevanju dominacije i osnaživanju za pružanje otpora dominantnom ponašanju kojem su nerijetko izložene u zdravstvenom sustavu.
Branka Mrzić Jagatić