Djelovanje Međimurske udruge za ranu intervenciju u djetinjstvu odavno je nadraslo lokalne okvire te rad međimurskih stručnjaka danas obuhvaća djecu i obitelji iz sjevernih hrvatskih županija, a novi Centar za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID, podignut u Pribislavcu, nacionalni je predvodnik u području rane intervencije u djetinjstvu
Međimurska županija od početaka podupire rad MURID-a, jednako kao i nedavno završen projekt izgradnje objekta Centra koji je u petak bio domaćin i organizator međunarodne konferencije na temu međusektorske suradnje kao ključa rane intervencije u djetinjstvu, nazvane Jedna obitelj, jedan plan. U organizaciji ovog važnog stručnog skupa sudjelovali su i Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, te Hrvatske udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID).
Ravnateljica Centra za radnu intervenciju u djetinjstvu MURID Silvija Pucko, eminentna stručnjakinja na ovom području te članica izvršne radne skupine Ministarstva zdravstva za izradu nacionalnog strateškog plana za ranu intervenciju, u pozdravnom obraćanju sudionicima kongresa naglasila je dug put do izgradnje i formiranja novog Centra, put koji je pratila upornost i velika podrška cijele zajednice.
– Okupila nas je zajednička vizija i volja da području rane intervencije u djetinjstvu damo novu snagu, da se povežemo, sprijateljimo, te da zajedno otvorimo nove prilike za roditelje i djecu koji trebaju našu pomoć – istaknula je Silvija Pucko.
„Zamislite vama najdražu osobu na svijetu. Zamislite da se probudi nepokretna, da vas ne čuje, ne vidi i ne može govoriti. Što biste napravili za tu osobu? Odgovorite sebi na to pitanje i znat ćete zašto smo se okupili i što nam treba“, istaknula je u upečatljivom govoru Vedrana Grgić, majka djeteta s poteškoćama.
Župan Matija Posavec poželio je sudionicima kongresa dobrodošlicu u Međimurje, u solidarnu i humanu sredinu u kojoj podrška ranjivima nije mrtvo slovo na papiru.
– Jako mi je drago ovaj kongres otvara teme do kojih mnogo držimo u našoj županiji. Mjesto u kojem se nalazimo je više od ustanove, više od centra, to je jedinstven projekt koji zrcali našu viziju i san kako bi Hrvatska trebala u ovom segmentu izgledati“, naglasio je župan Posavec, dodavši da svjedočanstvo gospođe Vedrane Grgić sve prisutne usmjerava – prema vlastitom srcu i srcu problema: „Sanjam Hrvatsku koja će biti jaka onoliko koliko će snage biti u njezinoj najslabijoj karici”. U Međimurskoj županiji imamo dobre projekte, od Centra DOSTI za osobe s tjelesnim invaliditetom, Centra za pomoć u kući do odlične suradnje s UNICEF-om i Centrom MURID, jedini u Hrvatskoj financiramo i asistente djeci s poteškoćama i u vrtićima, ne samo u školama. Imamo ideje, imamo jasno definirane ciljeve, no do njih možemo stići samo suradnjom. Zato nas moraju čuti, te odavde ponovo šaljemo poruku državnoj vlasti da koristi primjere dobre prakse poput naših i implementira ih u nacionalni sustav. Na taj način osnažit će cijelu zemlju – rekao je župan.
Dekan Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Ante Bilić Prcić istaknuo je da će ta ustanova i dalje davati vrhunske stručnjake te na taj način opravdati svoju ulogu u društvu: „U Međimurju susrećemo ogledne primjere koji pokazuju da se u segmentu rane intervencije u djetinjstvu mnogo može“, rekao je dekan.
Zamjenica predstojnice u Uredu UNICEF-a Hrvatska Đurđica Ivković istaknula je da je Međimurju UNICEF zadnjih godina bio pri srcu: „U Međimurskoj županiji smo proveli mnoge vrijedne projekte, vrlo izazovne, kojima smo vratili mnoge osmijehe.“
Sudionicima se obratio i pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić zaključkom da su učinjeni iskoraci, međutim nedostaje intenzitet rada u Hrvatskoj kada je riječ o djeci s poteškoćama, a u razvojnom riziku je 25.000 djece u Hrvatskoj:
„Ne možemo dozvoliti da o kapacitetima ustanova ovisi koje će dijete pravovremeno primiti pomoć, a koje ne. Rana intervencija u djetinjstvu je sinergija i stvaranje sinergije mora biti zadatak društva“, rekao je pravobranitelj, dok je savjetnica Pravobraniteljice za djecu Ivona Salaj dodala da se usprkos postignućima moramo okrenuti svemu onom što na ovom području djelovanja nedostaje.
Predstavnica Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te izaslanica Vlade Republike Hrvatske, državna tajnica Margareta Mađarić naglasila je da se razvija čitav niz programa za djecu s razvojnim poteškoćama te međuresornu suradnju ocijenila dobrom.
Ove godine poseban cilj kongresa bila je panel rasprava o Nacionalnom strateškom plan za ranu intervenciju u djetinjstvu. Sudionici u panelu bili su:
- Zvjezdana Bogdanović, savjetnica u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike,
- Ivana Portoland Pajić, načelnica sektora za primarnu zdrastvenu zaštitiu Ministarstva zdravstva,
- Darija Udovičić Mahmuljin, koordinator projekta i međunarodne suradnje Centar za pružanje usluga u zajednici Mali dom, Perkins School for the Blind,
- Dinka Vuković, roditelj, predsjednica European Down Syndrome Association i Hrvatske zajednice za sindrom Down.
Zaključci panela su da Hrvatska nema sustav rane intervencije u djetinjstvu, ali postoje brojne uspješne prakse i dionici koji nisu povezani u cjelovitu skrb o obiteljima. Na nacionalnoj razini još uvijek nije dovoljno prepoznata i podržana inkluzija i rana intervencija u djetinjstvu kao prioritetno područje. Manjak šire podrške obiteljima prisiljava roditelje da se okreću jedni drugima i najbližim pružateljima usluga. Roditelji su prisiljeni biti koordinatori podrške, a sami ne uspijevaju dobiti podršku koju trebaju niti po obliku niti količini. Nužno je promijeniti paradigmu iz terapijskog pristupa u skrb orijentiranu obitelji i promatrati roditelje kao partnere u cjelokupnom procesu pružanja skrbi.
Kongres je okupio 180 sudionika iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Makedonije, Bosne i Hercegovine, te Portugala i Gruzije, a podršku skupu pružilo je Ministarstvo zdravstva, UNICEF Hrvatska i Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“. Partneri Centru MURID bili su i Dom zdravlja Čakovec, Županijska bolnica Čakovec, Udruga odgojitelja predškolske djece “Krijesnice“, Udruga za sindrom Down Međimurske županije, Centar za pružanje usluga u zajednici Mali dom te Hrvatska zajednica za sindrom Down.
Marina Držanić