Međimurje Press
Društvo

Prosvjed “I mi smo zdravstvo!” u Čakovcu

Hrvatski strukovni sindikat  medicinskih sestara – medicinskih tehničara i Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske danas 3. svibnja 2023. godine u 11:00 sati započinju s održavanju prosvjednih aktivnosti „I MI SMO ZDRAVSTVO“, u zdravstvenim ustanovama KB Dubrava, KB Merkur, KBC Split i OB Dubrovnik.  

Daljnje prosvjedne aktivnosti nastavljaju se:

  1. svibnja 2023. godine – KBC Sestre milosrdnice, OB Varaždin, OB Karlovac i SB Krapinske Toplice
  2. svibnja 2023. godine – KBC Zagreb, KBC Osijek, KB Sv. Duh, OB Vinkovci i SB Varaždinske Toplice
  3. svibnja 2023. – KB Dubrava, OB Čakovec , OB Zadar, OB Bjelovar
  4. svibnja 2023. – OB Dubrovnik, OB Slavonski Brod, OB Karlovac, OB Našice
  5. svibnja 2023. – Prosvjed u Zagrebu

Sindikati kontinuirano upozoravaju na nužnost poboljšanja radno-pravnog statusa medicinskih sestara i medicinskih tehničara i ostalih zdravstvenih i nezdravstvenih radnika, jer ne postoji cjeloviti i ravnopravni pristup unapređenju radno-pravnog statusa svih sudionika pružanja zdravstvene zaštite već se selektivnim i parcijalnim rješavanjem problema  izaziva nezadovoljstvo naših članova i proizvode novi problemi u funkcioniranju zdravstvenog sustava.

Medicinske sestre i medicinski tehničari svoju djelatnost provode na svim razinama zdravstvene zaštite, primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj.  Sestrinstvo je nezaobilazan segment zdravstvenog sustava bez kojeg pružanje zdravstvene zaštite nije moguće.

U cijelom sustavu zdravstva zaposleno je više od trideset tisuća medicinskih sestara odnosno medicinske sestre čine oko 47% od ukupnog broja zdravstvenih djelatnika u sustavu.  Međutim, da bi se zadovoljili minimalni uvjeti koje nam postavljaju standardi Europske unije i koji su propisani u domaćim propisima, nedostaje ih još nekoliko tisuća.

Činjenica je da i u pogledu sustava obrazovanja medicinskih sestara i medicinskih tehničara, postoje određene specifičnosti, naime, uveden je petogodišnji srednjoškolski program obrazovanja za medicinske sestre/tehničare opće njege.

Smatramo da rad i doprinos medicinskih sestara i medicinskih tehničara nije prepoznat ni adekvatno vrednovan duži niz godina. Medicinske sestre su nositeljice zdravstvene njege, a  našem radno-pravnom statusu i pravu na dostojan život ne pristupa se dovoljno ozbiljno.

Stoga je medicinskim sestrama i medicinskim tehničarima neprihvatljivo neuvažavanje naših  zahtjeva od strane Vlade i stvaranje razlika u sustavu zdravstva kao i nepostojanje ravnopravnog pristupa svim sudionicima u pružanju i osiguravanju pružanja zdravstvene zaštite te povećanje koeficijenata od 3 do 5% u odnosu na ostale profesije smatramo degradirajućim  i omalovažavajućim.

Smatramo da je dosta štednje na medicinskim sestrama i medicinskim tehničarima i ostalim zdravstvenim i nezdravstvenim radnicima u sustavu zdravstva.

Medicinske sestre i medicinski tehničari zaposleni u sustavu zdravstva imaju pravo na dostojanstveno plaćen rad i unapređenje radno-pravnog statusa!

Osim medicinskih sestara i medicinskih tehničara uz liječnike u sustavu zdravstva stoji još čitav niz zdravstvenih radnika čiji položaj i mjesto u sustavu nije prepoznato. Stoga ponovo ukazujemo na dugogodišnje zanemarivanje fizioterapeuta, diplomiranih fizioterapeuta/ magistra fizikalne terapije, inženjera medicinske radiologije, diplomiranih inženjera medicinske radiologije/magistra radiološke tehnologije, sanitarnih inženjera, diplomiranih sanitarnih inženjera/ magistra sanitarnog inženjerstva,  inženjera medicinsko laboratorijske dijagnostike/magistra medicinsko – laboratorijske dijagnostike i socijalnih radnika.

Posebice još naglašavamo na zanemaren položaj nezdravstvenih radnika zaposlenih u sustavu zdravstva, kako u bolničkim kuhinjama na sramotan položaj bolničkih kuhara i pomoćnog osoblja,  u bolničkim praonama rublja, na položaj pomoćno tehničkog osoblja na poslovima čišćenja i održavanja bolnica (vodoinstalateri, električari, stolari i drugi majstori ….)  tako i na bolničku administraciju. To su sve zaposlenici sustava u kojem se radi s bolesnicima ili za bolesnike u ambulantama i na bolničkim odjelima.

Govorili smo da nam je sustav na koljenima jer nitko pod takvim uvjetima 365 dana u godini 24 sata dnevno  ne želi biti raspoloživ i raspoređen raditi na poslovima kojima ne mogu ostvariti niti minimalnu plaću.

Sve manje ljudi je zaposleno na tim poslovima i stoga kontinuirano moraju raditi prekovremeno,  ne mogu koristiti godišnje odmore na vrijeme, prenose ga iz godine u godinu, kumuliraju se i zamor i iscrpljenost što rezultira povredama i  profesionalnim oboljenjima i u konačnici otvaranjem bolovanja. Stvara se začarani krug a nitko ne reagira.

Parcijalnim rješavanjem problema dobili smo neravnopravan status radnika unutar  sustava zdravstva, diskriminaciju s osnove razine obrazovanja  i omalovažavanje nezdravstvenih profesija.

I mi tražimo ravnopravnost i dostojanstvo za svoje članove.

Foto: Ivana Branilo Drnas (HRT)

Predsjednica Glavnog vijeća HSSMS-MT:

Anica  Prašnjak –  bacc.med.techn.

Predsjednik  SSZSSH:

Stjepan  Topolnjak – bacc.med.techn.                                                   

 

                                                                                                                    

                                                                                            

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja