Svjetlosno onečišćenje je problem koji se javlja u urbanim područjima zbog prekomjerne i nepravilne upotrebe umjetne rasvjete. To ima ozbiljne posljedice ne samo za ljudsko zdravlje, već i za prirodu i okoliš. Jedna od glavnih posljedica svjetlosnog onečišćenja je da otežava promatranje zvijezda i Mjeseca na gradskim urbanim zonama. Kada je nebo osvijetljeno prekomjernom umjetnom rasvjetom, stvara se svjetlosna zagađenost koja smanjuje vidljivost astronomska tijela. Gradska svjetla emitiraju puno svjetla prema gore i boje neba tako da postaje svjetlije, čak i noću. Ovaj fenomen poznat je kao “neba koja svijetle”. Prekomjerna svjetlost ometa našu sposobnost promatranja zvijezda i Mjeseca jer su njihovi slabi svjetlosni signali zamaskirani ili potpuno zasjenjeni svjetlima iz gradskih središta. Kao rezultat toga, gradski stanovnici često nemaju priliku uživati u spektakularnom pogledu na zvijezde i Mjesec koji je moguć na ruralnim područjima s manje svjetlosnog onečišćenja. Astronomski entuzijasti, profesionalni astronomi i astrofotografi također trpe zbog smanjene vidljivosti i kvalitete svojih promatranja.
Svjetlosno onečišćenje također ima i druge negativne posljedice. Utječe na životinjski i biljni svijet, remetivši njihove prirodne obrasce ponašanja. Noćne životinje koje se oslanjaju na tamu za lov, navigaciju i komunikaciju postaju zbunjene i dezorijentirane zbog svjetlosnog onečišćenja. Ptice se mogu izgubiti tijekom migracije, a insekti privučeni svjetlom umiru zbog iscrpljenosti ili zbog neprirodnih promjena u ekosustavima. Svjetlosno onečišćenje također troši velike količine električne energije, što ima negativan utjecaj na okoliš i pridonosi emisiji stakleničkih plinova i globalnom zatopljenju. Osim toga, prekomjerna upotreba umjetne rasvjete nepotrebno troši resurse i povećava račune za električnu energiju. Kako bismo smanjili svjetlosno onečišćenje i ponovno stekli mogućnost da vidimo zvijezde i Mjesec u gradskim urbanim zonama, potrebno je poduzeti odgovarajuće mjere. To može uključivati upotrebu efikasnih i usmjerenih rasvjetnih tijela koja svjetlost usmjeravaju prema dolje, umjesto prema gore. Također je važno ograničiti količinu rasvjete koja se koristi noću i koristiti svjetla koja emitiraju manje štetnih valnih duljina. Dodatno, edukacija stanovništva o problemima svjetlosnog onečišćenja može potaknuti svijest o važnosti zaštite tamnog neba i očuvanja prirodne ljepote noćnog neba. Ovo može uključivati osvjetljavanje gradova samo tamo gdje je potrebno, pravilno usmjeravanje rasvjete i promicanje energetski učinkovite rasvjete. Smanjenje svjetlosnog onečišćenja ne samo da će omogućiti ljudima da ponovno uživaju u pogledu na zvijezde i Mjesec, već će i poboljšati kvalitetu života, zaštititi okoliš i očuvati noćne ekosustave.
Umjetnost koja potiče na razmišljanje i akciju
Osim znanstvenika i generalnih predstavnika ekoloških udruga kao i izvršne vlasti, o problematici narušavanja vidljivosti noćnog neba progovara i umjetnički milje. Tako brojni kreativci diljem svijeta koriste različite medije i tehnike kako bi podigli svijest o svjetlosnom onečišćenju i potaknuli ljude na razmišljanje o njegovim posljedicama. Fotografi često koriste svoje vještine kako bi dokumentirali svjetlosno onečišćenje i prikazali njegove učinke na noćno nebo. Njihove fotografije mogu prikazivati gradske pejzaže preplavljene svjetlima, kontrast između urbanih područja i tamnih ruralnih područja te kako to utječe na vidljivost zvijezda. Ove fotografije mogu biti snažan vizualni podsjetnik na štetu koju svjetlosno onečišćenje nanosi prirodi i potaknuti promjene u načinu korištenja rasvjete.
Umjetnici često stvaraju instalacije koje ilustriraju probleme svjetlosnog onečišćenja na fizički način. To mogu biti umjetnička djela koja simuliraju intenzivna gradska svjetla, ali i ona koja predstavljaju kontrast između tamnog neba i osvijetljenog grada. Takve instalacije potiču promatrače da razmisle o svojoj okolini i potaknu ih na promjenu. Video umjetnici koriste svoje vještine kako bi stvorili emotivne i dojmljive video radove koji prikazuju negativne posljedice svjetlosnog onečišćenja. Kombinirajući slike, zvukove i priče, ti radovi mogu prenijeti dublje razumijevanje problema i potaknuti promjene u našem odnosu prema svjetlu. Ulični umjetnici koriste grafiti, murali i druga umjetnička djela na javnim prostorima kako bi skrenuli pažnju na svjetlosno onečišćenje. Njihovi radovi mogu prikazivati kontrast između svjetla i tame, poruke upozorenja ili pozive na akciju kako bi se smanjila upotreba nepotrebne rasvjete.
Uz moć i razne kanale preko kojih prenose emocije, informacije i ideje na jedinstven i kreativan način, umjetnici svojim radovima mogu potaknuti promjene u percepciji i ponašanju ljudi, te na taj način doprinose podizanju svijesti o svjetlosnom onečišćenju i potiču na akciju za zaštitu noćnog neba i očuvanje prirodne ljepote.
Mjesec kao prirodni satelit Zemlje pritom dobiva najviše prostora, poglavito u umjetničkim instalacijama koje prikazuju njegovu ljepotu i mistiku na različite načine. Na primjer, “Moon Museum” kao projekt, pokrenut je 1969. godine i bio je prvi umjetnički objekt koji je poslan na Mjesec. Umjetnici poput Andyja Warhola, Claesa Oldenburga, Roberta Rauschenberga i drugih stvorili su minijaturne umjetničke radove koji su zatim bili umetnuti u poseban keramički disk i postavljeni na američkom modulu Apollo 12. Iako nije javno izložen na Zemlji, ovaj projekt simbolizira povezivanje umjetnosti i svemira. Instalacija “Harvest Moon” (Mjesec žetve), stvorena od strane umjetnika Lity Sixsmith, koristi tehnologiju svjetla kako bi stvorila iluziju Mjeseca. Sastoji se od ogromnog sferičnog objekta koji je osvijetljen iznutra i prikazuje različite faze Mjeseca. Ova instalacija pruža posjetiteljima priliku da dožive vizualni spektakl i osjete mističnost Mjeseca. Navedene instalacije samo su neki od primjera umjetničkih radova koji prikazuju Mjesec na kreativan način. Svaka od njih ima svoj jedinstveni pristup i cilj, ali sve potiču promatrače na razmišljanje o Mjesecu kao simbolu i izvoru inspiracije.
Dodirnite Mjesec u centru Zagreba
Kako bi osvijestili problematiku svjetlosnog onečišćenja, ali i pružili stanovnicima Zagreba dodatnu vizualnu atrakciju, domaći autori uz potporu tehnološke tvrtke Huawei u samom centru Zagreba postaviti će svjetlosnu instalaciju „Touch the Moon“ koje će pomoću projekcija na 5 metara velikoj replici ovog nebeskog tijela projicirati sve vizure noćnog neba. Autorsko djelo Kotaga Studia i novo medijskog umjetnika Branimira Štivića omogućiti će svim prolaznicima impresivan pogled na ovo fascinantno nebesko tijelo. Instalacija će biti postavljena u centru Zagreba na lokaciji Trg Mažuranića u periodu od 16. lipnja pa sve do 21. lipnja.
Fred Krajačić