Jeste li čuli za medicinu životnog stila? TOPCAST TOP RADIJA ugostio je doktoricu Aneru Lazić, prvu liječnicu medicine životnog stila na ovim prostorima. Doktorica je odmah na početku TOPCASTA voditelju Kruni Belku objasnila što podrazumijeva ta grana medicine, a posebno je istaknula i šest temeljnih stupova medicine životnog stila: „Tih šest domena su tjelesna aktivnost i vježbanje, pravilna prehrana, spavanje, mentalno zdravlje odnosno stres menadžment, smanjenje uporabe štetnih tvari i ovisnosti i društvena povezanost.“
Medicina životnog stila vani postoji već jako dugo te se već tridesetak godina prakticira u svijetu, istaknula je doktorica Lazić.
„Ona je znanstveno utemeljena grana medicine koja se koristi za prevenciju, ali i liječenje i poboljšanje tijeka kroničnih nezaraznih bolesti. Koriste se znanje i znanstveni dokazi iz šest temeljnih domena koje koristimo za poboljšanje tijeka, ali i da do bolesti ne dođe. Tih šest domena su tjelesna aktivnost i vježbanje, pravilna prehrana, spavanje, mentalno zdravlje odnosno stres menadžment, smanjenje uporabe štetnih tvari i ovisnosti i društvena povezanost. To je sve ono što medicina je, da koristimo ta znanja u nekakvoj prevenciji bolesti i liječenju bolesti, međutim, sada imamo ogroman opus znanstvenih dokaza i alata kako da ih primijenimo.“, rekla je doktorica.
O tome kako je došla na ideju da postane liječnica medicine životnog stila, rekla je:
„Završila sam Medicinski fakultet u Zagrebu, odmah nakon toga sam krenula raditi kao sekundarac, odjelni liječnik u jednoj bolnici za produženo liječenje i palijativne skrbi u Hrvatskoj. Zatim sam otišla u Berlin raditi isto kao sekundarac i tamo sam slučajno slušala jedan podcast baš o medicini životnog stila. Slušala sam i mislila si – ovo je ono s čime se želim baviti cijeli svoj život jer sam tijekom rada vidjela da nemam alate kako da pomognem, kako da iznesem tu promjenu životnih navika za koju znam da je toliko ljekovita. Kako da pomognem svom pacijentu ako imam deset minuta u ambulanti obiteljske medicine, ako imam 15 minuta za kroničnog pacijenta, ako imam toliko malo vremena, a malo znanja o tim svim stvarima? Onda sam se interesirala, vidjela sam da je to subspecijalizacija liječnika u nekim zemljama i onda sam prošla kroz tu certifikaciju (…) položi se na kraju veliki opsežni ispit i onda postanete liječnik medicine životnog stila.“
Ideja medicine životnog stila je, između ostalog, da djeluje preventivno, a ako ne može preventivno onda da liječnik, primjerice, u suradnji s trenerom, fitness centrom propisuje na recept određenu aktivnost.
„Životni stil se treba propisivati baš na recept. Tjelesna aktivnost, prehrana, spavanje, sve što smo rekli, svih šest stupova se baš trebaju prepisati na recept. Postoje prekrasne stvari u Hrvatskoj za koje se nadam da će se još više čuti. Jedna baš tjelesna aktivnost na recept, postoji kao pilot projekt s Fitnes učilištem i Domom zdravlja Zagreb – Centar. (…)“, rekla je liječnica medicine životnog stila.
Zapanjujuće je koliko se malo zna o medicini životnog stila, istaknuo je voditelj Belko. Na koji način motivirati ljude, ali i što se preventivno kroz razgovor može napraviti, doktorica je objasnila:
„Na svima nama je. Medicina životnog stila osnova je cijele medicine. Tu se trebaju uključiti i prepoznati svi profesionalci koji sudjeluju, od kineziologa, nutricionista, psihologa, svih naravno zdravstvenih djelatnika kojima je to u opisu posla. (…) Ako ste vi aktivni, vjerojatno je da će netko slijediti vaš primjer. Ta podrška je nevjerojatno bitna i ono što mi pokušavamo u medicini životnog stila.“
Puno puta smo se, istaknula je doktorica, susreli s nespecifičnim savjetima kao što su ‘prestanite pušiti’, ‘joj znaš, trebao bi’, ‘počni zdravije jesti’. Međutim, tu pritom nije uzeto u obzir pitati ‘tko ste vi?’, ‘s čim se bavite?’.
„Mi moramo biti u službi pacijenta, surađivati s pacijentom i svatko tu ima svoju odgovornost. Ali i moramo biti svjesni okoline u kojoj se nalazimo. Okolina je doista obisogena, dijabetogena, na žalost. Tu trebamo smisliti načine svi zajedno kako se boriti protiv toga. A puno je alata kako započeti promjenu, uvijek krenuti s malim, specifičnim, ostvarivim ciljevima. (…) Ako ne znate, nemate dobre informacije, imate toliko informacija na internetu, pogotovo, tu treba isto biti pametan koje birati. Zato smo i mi pokrenuli Hrvatsku udrugu za medicinu životnog stila da imamo znanstvene dokaze o svih ovih šest područja koji su doista utemeljeni.“, rekla je liječnica medicine životnog stila.
Doktorica je dodala i: „Mi vam imamo velike stvari u Hrvatskoj. (…) Napravili smo kongres koji je okupio jako puno profesionalaca, imamo udžbenik iz medicine životnog stila (…)“
O strategiji udruge za promicanje životnog stila, liječnica je rekla:
„Strategija nam je primarno fokusirana na profesionalce, a zatim i na opću javnost jer mi uopće moramo okupiti kadar da bi pričao znanstvene dokaze. Stoga najviše djelujemo na profesionalce, imamo mjesečne webinare o različitim temama gdje doista pokazujemo dokaze iz svih ovih područja i dajemo alate kako da ja u deset minuta nekome kažem koliko je bitno i što treba napraviti u svom životu, kako da pratim svog pacijenta, kako da surađujem, kako da sam uopće svjesna da je to bitno. (…)“
Cijeli razgovor pogledajte na linku: https://www.youtube.com/watch?v=VniMRssupU8