U četvrtak, 18. srpnja 2024. godine, održan je prvi sastanak Regionalne zaštitarske grupe (RZG) u sklopu projekta Multidisciplinarno jačanje kapaciteta i razvoj novih rješenja u svrhu očuvanja, zaštite, i povećanja brojnosti ugroženih zajednica divljih oprašivača i medonosne pčele unutar ekosustava – BEE(A)WARE. Sredstva za ovaj projekt koji traje ukupno 30 mjeseci, od 1. ožujka 2024. do 31. kolovoza 2026. godine, osigurana su iz Programa prekogranične suradnje Slovenija-Hrvatska 2021.-2027. s ukupnom vrijednošću od 1.028.114,21 eura.
Sastanak na temu „Zašto su oprašivači važni?“ održan je s ciljem upoznavanja dionika s projektom BEE(A)WARE, ali i prikupljanja njihovih prijedloga o tome kako povezati poljoprivrednike i pčelare te potaknuti njihovu suradnju. Na čelu s Javnom ustanovom REDEA, vodećim partnerom projekta, sastanku su prisustvovali predstavnici JU Međimurska priroda, LAG-a Međimurski doli i bregi, LAG-a Mura – Drava, Grada Preloga, Centra dr. Rudolf Steiner, Udruge Biovrt, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te Općine Gornji Mihaljevec koji su ključni dionici za zaštitu oprašivača kako bi oformili RZG.
Magdalena Trstenjak, voditeljica projekta iz JU REDEA, predstavila je projekt BEE(A)WARE i naglasila njegovu važnost ne samo za Međimursku županiju nego i za cijelu Hrvatsku. Glavni cilj projekta je unaprijediti znanje i prakse o zaštiti i očuvanju divljih oprašivača i medonosnih pčela, uvođenje inovativnih rješenja te uključivanje ciljnih skupina u aktivnosti projekta putem RZG zbog problema čestih pomora oprašivača, gubitka staništa, nedovoljne suradnje te klimatskih promjena.
Sustav monitoringa divljih oprašivača na području Međimurske županije prezentirala je Sara Srša iz Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode koja je partner na projektu. U svom izlaganju istaknula je važnost oprašivača za cijeli ekosustav, naglasivši da su oprašivači ključni za opstanak 84 % poljoprivrednih vrsta. Ukupna ekosustavna usluga koju pružaju oprašivači procijenjena je na 15 milijardi eura godišnje u Europskoj uniji. Također je podsjetila na poznatu izjavu Alberta Einsteina: „Ako nestanu pčele, za četiri godine nestat će i ljudi.“ naglašavajući hitnost njihove zaštite. Dodala je i da je ovo prvi projekt na temu oprašivača, no važno je da se ipak krenulo s njihovom zaštitom.
Na kraju sastanka sudionici su diskutirali o načinima poticanja suradnje između poljoprivrednika i pčelara u svrhu očuvanja oprašivača. Glavni zaključci diskusije uključuju potrebu za stalnim edukacijama poljoprivrednika i ostalih u sustavu prodaje i nabave, uvođenje edukacija djece, postrožavanje zakonskih propisa i kazni te povećanje kontrole.
Projekt BEE(A)WARE predstavlja ključni korak ka očuvanju oprašivača, a njegov uspjeh ovisit će o suradnji i zajedničkim naporima svih uključenih dionika.
[SPONZORIRANO]