Međimursko veleučilište u Čakovcu osnovano je uredbom Vlade Republike Hrvatske 2. studenoga 2007. godine. Danas ta visokoškolska ustanova predstavlja centar izvrsnosti za visokostručni, stručni i znanstveni rad. Veleučilište provodi kvalitetno i učinkovito obrazovanje temeljeno na konceptu cjeloživotnog učenja, odgovornosti prema znanju kao javnom dobru, mobilnosti i razvoju ljudskih potencijala kao najvažnijih vrijednosti društva.
Uputivši dobrodošlicu brojnim uzvanicima i gostima, na ulogu i dosege MEV-a u proteklom razdoblju osvrnuo se dekan, izv. prof. dr. sc. Igor Klopotan.
– Slavimo 17. obljetnicu Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. Započeli smo je promocijom, a ukupno smo u ovoj godini promovirali 240 studenata. Mislim da samo ta brojka dovoljno govori o našem doprinosu lokalnoj i široj zajednici. Trenutno imamo petstotinjak studenata i sve svoje studentske programe revidiramo da ih uskladimo s tržištem rada – rekao je Klopotan.
Dodao je da je ove godine najveći interes studenata za studij Menadžmenta, gdje su i povećane kvote, a najmanji je interes za studij Održivog razvoja koji je trenutno u reviziji.
– Fascinantan je podatak da je 50 posto naših studenata iz Varaždinske, 30 posto iz Međimurske županije, a 20 posto su mladi iz cijele Hrvatske. Imali smo i dvoje Ukrajinaca i nekoliko studenata uz Bosne i Hercegovine, ali imamo i 41 mobilnosti nastavnika i studenata u ovoj godini i to je jako dobar podatak za veleučilište poput našeg. Imamo i studentski dom s 39 ležajeva, restoran je radio do ove godine, a ove godine smo raspisali natječaj za ponovni zakup, ali nismo dobili zakupca i intenzivno radimo sa Županijom da taj problem riješimo. Infrastruktura je dosta dobra, danas smo u Centru održivog razvoja, Znanstvenom centru Veleučilišta koje je izgrađeno sredstvima Europske unije. Za sada imamo i dovoljno profesora, a ukoliko će se povećati broj studenata, kroz vanjsku suradnju i kroz nova zapošljavanja osigurat ćemo dovoljno nastavnika i profesora – kazao je dekan.
Otkrio je i planove za budućnost Međimurskog veleučilišta u Čakovcu.
– Upravo smo predali elaborat, prijavili smo prvi studijski program u Međimurju koji je u biomedicini i zdravstvu – Medicinsko-laboratorijska dijagnostika i čekamo suglasnost Ministarstva zdravstva. Nadamo se, ako će sve proći u redu, da ćemo uskoro početi izvoditi nastavu – istaknuo je Klopotan.
Kada je MEV osnovan, ministar obrazovanja bio je prof. Dragan Primorac, aktualni predsjednik Upravnog vijeća Specijalne bolnice Sv. Katarina, koji nije krio oduševljenje onime u što je MEV izrastao 17 godina nakon prvih koraka.
– Vidio sam fantastičnu promidžbu svega onoga što je Međimursko veleučilište napravilo u ovom kratkom vremenskom periodu. Hrvatska nije jaka koliko je jak Zagreb, ona je jaka koliko su jaki i Čakovec, Split, Osijek, Istra…Kada u jedan grad postavite sustav obrazovanja, kada imate cijelu vertikalu obrazovanja, mijenjate koncept održivog razvoja u toj sredini. To je staro pravilo koje više od 70 godina postoji u razvijenom svijetu. Moje je srce neizmjerno sretno jer započeli smo s jednim malim sjemenom koje je preraslo u fenomenalnu instituciju na kojoj danas studira oko petsto studenata. Razni smjerovi nam pokazuju i o atraktivnosti programa, ali ono što je po mom mišljenju najvažnije je cijela prohodnost sustava obrazovanja. Čestitam svima koji su doprinijeli ovom sjajnom uspjehu – zaključio je Primorac.
Uime brojnih dekana hrvatskih veleučilišta koji su nazočili svečanoj sjednici Vijeća veleučilišta, okupljenima se obratio predsjednik Zbora veleučilišta RH, docent Željko Sudarić.
– Kao i u svim veleučilištima u Republici Hrvatskoj kojih je danas 32, a tu su i 22 tisuće studenata koji studiraju na stručnim studijima, odnosno na veleučilištima u Hrvatskoj, tako i studentima na Međimurskom veleučilištu želimo poručiti da dođu studirati, zato što će ih naravno nastavnici i sve stručne službe pripremiti za tržište rada, što je danas jako potrebno, ne samo u Republici Hrvatskoj nego i cijeloj Europskoj uniji – rekao je Sudarić.
Dodao je da na hrvatskim veleučilištima ima mjesta za sve koji žele studirati, kako za domaće, tako i za strane studente.
– Sva veleučilišta u Hrvatskoj, kako privatna tako i javna, posjeduju određene kvote gdje se studenti onda upisuju. Trenutno je i slobodnih kvota pa i Međimursko veleučilište, kao i ostala u Hrvatskoj, radi na tome kako bi privuklo stalne studente. Hoće li to biti studenti iz regije ili iz europskih zemalja, svaka će institucija odrediti sama za sebe – zaključio je Sudarić.
Uime Međimurske županije, sjednici je nazočila pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Nives Kolarić Strah koja je čestitala na obljetnici te poručila kako Veleučilište nije samo obrazovna institucija, već i temelj razvoja Međimurja. Dodala je kako je Međimurska županija ponosna na ovu ustanovu obećavši da će i ubuduće pomagati projekte MEV-a.
Varaždinski župan Anđelko Stričak također je čestitao na 17 godina Veleučilišta, podsjetivši kako su se brojni mladi iz Varaždinske županije odlučili studirati upravo na MEV-u. Kazao je kako Varaždinska županija razvija dobru suradnju sa svim visokoškolskim ustanovama na sjeveru Hrvatske te kako je važan dio te suradnje upravo Međimursko veleučilište u Čakovcu. Posebno je naglasio važnost suradnje kada su u pitanju centri izvrsnosti.
Okupljenima se obratila i izaslanica ministra znanosti, obrazovanja i mladih Radovana Fuchsa, ravnateljica Uprave za visoko obrazovanje u Ministarstvu Dijana Mandić, ujedno predsjednica Upravnog vijeća MEV-a. Čestitala je na svim dosadašnjim uspjesima MEV-a ističući kako veleučilišta imaju jak utjecaj na razvoj u kraju u kojem se nalaze te da je MEV jedan od najboljih primjera. Naglasila je kako je važno da studijski programi budu usklađeni s tržištem rada i da trebaju ponuditi mladima upravo ono od čega će inati najviše koristi u životu.
Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, zastupnik Ljubomir Kolarek najavio je i obećao daljnju pomoć svih dionika u sustavu, kako bi se MEV i dalje razvijao.
Zadovoljni svime onime što im MEV pruža su i studenti, među njima i Anja Peras.
– Svim srednjoškolcima bih preporučila da dođu na Međimursko veleučilište jer se profesori maksimalno trude da studente pripreme za tržište rada i da lakše kasnije pronađu posao. Znamo kakvo je stanje u Hrvatskoj i da ima dosta mladih koji su nezaposleni, stoga doista svima preporučujem ovo Veleučilište jer ovdje ima doista mnogo smjerova i imaju što birati – poručila je Peras.
Student Mirko Vrlec kazao je da nije očekivao da će predavači toliko „ići na ruku” studentima.
– Od mogućnosti prilagodbe datuma pisanja kolokvija, do održavanja samih predavanja, o svemu se s njima možemo bez problema dogovoriti i u svemu imamo njihovu pomoć – naglasio je Vrlec.
Svečana sjednica Vijeća veleučilišta MEV-a završila je dodjelom Dekanove nagrade za marljivost, odgovornost i izvrsnost u izvršavanju studentskih obveza u akademskoj godini 2023./2024. te uručenjem zahvalnica za suradnju i podršku te promociju MEV-a, kao i za doprinos razvoju Međimurskog veleučilišta u Čakovcu.
(MEV)