Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) uvodi novosti u svijet telekomunikacija. Od 01. siječnja na snagu stupa Pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o univerzalnim uslugama u elektroničkim komunikacijama. Internet tako postaje dostupniji građanima, posebice onima u ruralnim područjima.
Što je univerzalna usluga?
Prema novom Pravilniku, univerzalna usluga pristupa internetu i govornim komunikacijama mora biti dostupna svakom građaninu Republike Hrvatske – neovisno o lokaciji na kojoj živi. Osim prostorno, usluga mora biti i cjenovno pristupačna.
Koje promjene očekuju korisnike?
Minimalna propisana brzina interneta dvostruko se povećava. Telekomi su od nove godine dužni omogućiti brzinu prijenosa podataka od 14Mbit/s u dolaznom smjeru i 1Mbit/s u odlaznom smjeru.
Prema tim pravilima, operateri će svoje usluge nuditi građanima jedino ako iste mogu realizirati u skladu s propisanim parametrima kvalitete. Ako korisnik živi na području neadekvatne infrastrukture, operateri će odbiti isporuku usluge. U tom slučaju, korisnik se može obratiti operateru za univerzalne usluge koji mu je dužan osigurati priključak.
Cijena univerzalne usluge ne smije prelaziti 29,21€ s PDV-om.
Što ova odluka znači za korisnike otkriva nam Dubravka Mirić, voditeljica odjela telekomunikacija kompare.hr.
“Ovo je odlična vijest za korisnike, posebno one koji se nalaze u ruralnim područjima gdje je internet putem fiksne infrastrukture bio praktički nedostupan. Operateri su nedavno počeli s pružanjem usluga putem 5G mreže, koja omogućava kvalitetu ekvivalentnu fiksnim uslugama. Suština novog Pravilnika je u tome da sada svi operateri imaju obvezu pružiti kvalitetnu uslugu, uz minimalne brzine, svima u Hrvatskoj.”
Hrvatski Telekom više nije jedini u obvezi
Do sada je obvezu realizacije priključaka imao isključivo Hrvatski Telekom. Novim pravilnikom, obveza se odnosi i na A1 Hrvatska i Telemach.
A1 pokriva internet na 19 područja, a Telemach 5. Hrvatski Telekom zadužen je za preostalih 548 od ukupno 572 jedinice.
Svi operateri dužni su omogućiti priključak u roku od 30 dana od zaprimanja zahtjeva korisnika.
Građanima dostupan i socijalni paket
Danas u doba digitalizacije svi građani trebaju imati svakodnevni pristup Internetu. Univerzalna usluga treba biti pristupačna i socijalno ugroženim građanima. Stoga je osmišljen je socijalni paket, a cijena istog ne smije prelaziti 6,77€.
Tko ima pravo na socijalne pakete provjerite na službenim HAKOM stranicama.
Veliki iskorak u dostupnosti usluge za sve građane
Uvođenjem novog Pravilnika, HAKOM je napravio veliki korak prema ravnomjernom pristupu internetu i telekomunikacijskim uslugama za sve građane Republike Hrvatske. Ovaj korak omogućava bolju povezanost čak i u ruralnim područjima gdje je internet do sada bio nedostupan ili slabe kvalitete.
Ako ste u potrazi za telekomunikacijskim uslugama, posjetite kompare.hr i provjerite dostupnost na svom području. S novim pravilnikom, možete biti sigurni da ćete dobiti kvalitetnu uslugu, bez obzira na to gdje živite.
Iva Jelić