Ovogodišnjim Psihošpancirom Društvo psihologa Varaždin uključuje se u obilježavanje Svjetskog dana mentalnog zdravlja 10.listopada i Svjetskog dana palijativne skrbi 12. listopada. Simpozij palijativne skrbi kao i Okrugli stol koji će se održati u petak 11.10. na Sveučilištu Sjever posvećeni su temama kojima se ukazuje na važnost kvalitete života, dostojanstva i zdravstvene skrbi palijativnih pacijenata. U skladu s glavnom temom Svjetske zdravstvene organizacije u subotu 12.10. će se na Sveučilištu Sjever u Varaždinu održati Simpozij za poduzetnike čime se naglašava važnost zdravog radnog okruženja u očuvanju mentalnog zdravlja.
Suorganizatori ovogodišnjeg, devetog po redu Psihošpancira su Odjel Sestrinstva Sveučilišta Sjever SC Varaždin i Hrvatska psihološka komora, a od 11. do 13. listopada u Varaždinu i Čakovcu brojni će stručnjaci održati više od 90 predavanja, radionica i drugih sadržaja.Otvorenje Psihošpancira je u 13:30 sati, a plenarno predavanje o povezanosti stila života i zdravlja mozga održat će akademkinja Vida Demarin, predsjednica Međunarodnog instituta za zdravlje mozga, a nakon nje o važnosti međuresorne suradnje u zaštiti djece od nasilja govorit će ravnateljica Zavoda za socijalni rad Tatjana Katkić Stanić. Poznata televizijska voditeljica i novinarka Antonija Ćosić održat će radionicu o važnosti kvalitetnog i pravilog formiranja javnog mišljenja. To su teme kojima će , nakon Glazbenog Psihošpancira u kojem nastupaju Marko Žerjav i Tamara Korunek Lesar, započeti ovogodišnja šetnja psihološkim temama.
Tijekom subote 12.10. program se odvija od 10 sati u oba grada, na Sveučilištu Sjever u Varaždinu u tri dvorane i u Čakovcu u dvorani Muzeja Međimurja u Starom gradu gdje počinje zanimljivim team buildingom. Brojni poznati psiholozi, psihijatri i drugi struičnjaci održat će i ove godine predavanja i radionice namijenjene stručnjacima, ali i svima koje interesiraju psihološke teme, povećanje osobnih i profesionalnih kompetencija. Sudjelovanje na svim sadržajima je besplatno. Bogat program objavljen je FB starnici Psihošpancira i Društva psihologa Varaždin koje okuplja psihologe Međimurske, Varaždinske i Koprivničko- križevačke županije. Drago nam je vidjeti sada već neka poznata imena predavača koji svake godine na Psihošpanciru održavaju svoja predavanja i radionice čime uz organizatore povećavaju svjesnost o važnosti mentalnog zdravlja, interdisciplinarne suradnje, njegovanja kulture dobra i humanih odnosa među ljudima.
Za one koji ne mogu uživo slušati predavanja pripremljen je Online Psihošpancir koji će u subotu 12.10. početi u 10 sati predavanjem Tonija Miluna, a nastavit se predavanjima Anele Nikčević Mičlković, Tamare Đžamonje i drugih interesantnih predavača iz inozemstva.
U nedjelju se program Psihošpancira održava u dvorani Muzeja Međimurja u Starom gradu Čakovec, a teme su vezane za školsku i dječju psihologiju te psihoterapiju.
Predavanja i druge stručne sadržaje prate i druga događanja: GeŠtand terapija – buvljak Psihošpancira, autorske izložbe slika Veljka Đorđevića i Branke Toplek i drugi sadržaji.
Kao i svake godine Psihošpancir je kao oblik stručnog usavršavanja prijavljen svim strukovnim komorama i AZOO.
Dođite na Psihošpancir, učite, razgovarajte, upoznajte nove ljude, zabavite se – poručuju organizatori ovog tradicionalnog festivala psihologije čiji program možete pratiti na FB stranici Psihošpancira i Društva psihologa Varaždin.
U subotu 12. listopada Psihošpancir se održava u Varaždinu i u Čakovcu gdje će započeti team buildingom Nade Kegalj pa će svi koji budu u 10 sati kod Starog grada moći otkrivati ljepote Čakovca kroz zagonetke na potpuno novi način. Tog će dana moći ćete dobiti odgovor na pitanje postoje li razlike u osobinama ličnosti između ljudi koji su modificirali svoje tijelo i onih koji nisu i koja je uloga tetovaža i drugih modifikacija tijela u oblikovanju vlastitog identitet s psihologinjom Esmeraldom Slavićek, upoznati se s novim uslugama Dnevne dječje bolnice u u ŽB Čakovec, Diana Uvodić-Đurić, Berta Bacinger Klobučarić i Marina Payerl-Pal predstavit će slikovnicu Alkohol Rugalica u gostima koja će biti značajna pomoć roditeljima kad o alkoholu trebaju razgovarati sa svojom djecom.
Na Sveučilištu Sjever SC Varaždin 12. Listopada subotnji program odvija se u tri dvorane tijekom cijelog dana. Među 60-tak predavanja i radionica izdvajamo one koje se odnose na djecu i mlade te na roditeljstvo. Ivana Macuka, Minja Vukadinović, Renata Milanković Belas, Ella Selak Bagarić, Dora Bratuša Juraj neke su od psihologinja koje će govoriti o suvremenom roditeljstvu, usponima i padovima u roditeljskoj ulozi, o mentalnom zdravlju roditelja i njegovom utjecaju na razvoj psihičkih poremećaja djece. O brojnim drugim aktualnim temama iz kliničke psihologije, psihijatrije , sestrinstva i drugih područja na pristupačan način govorit će još 50-tak stručnjaka koji se bave mentalnim zdravljem, a neki od njih već su svojim temama poznati publici : Predrag Zarevski, Mario Mikulan, Krunoslav Matešić, Marijana Braš, Veljko Đorđević.
U nedjelju se program Psihošpancira održava u dvorani Muzeja Međimurja u Starom gradu Čakovec, a teme su vezane za školsku i dječju psihologiju te psihoterapiju. Psihošpancir uz brojna predavanja i radionice koje su besplatne za sve zainteresirane. Predavanja i druge stručne sadržaje prate i druga događanja: izložba slika Branke Toplek, GeŠtand terapija- buvljak Psihošpancira, izložba slika Veljka Đorđevića i drugi sadržaji.
Kao i svake godine Psihošpancir je kao oblik stručnog usavršavanja prijavljen svim strukovnim komorama. Dođite na Psihošpancir, učite, razgovarajte, upoznajte nove ljude- zabavite se, poručuju organizatori ovog tradicionalnog festivala psihologije čiji program možete pratiti na FB stranici Psihošpancira.
Psihošpancir 2024 raspored svih predavanja
Andreja Bogdan
Predsjednica POO Psihošpancira