Međimurje Press
Županija

Župan Matija Posavec odao počast žrtvama u Baćinu

Kod spomen-obilježja u Baćinu, mjestu na području općine Hrvatska Dubica u kojem se nalazi druga po veličini masovna grobnica u Republici Hrvatskoj, u subotu je održana komemorativna svečanost u sjećanje na stradanje nevinih civila ovog dijela Pounja.

Općina Hrvatska Dubica u Domovinskom ratu postala je simbol hrvatskog otpora i jedno od najvećih stratišta sa 137 žrtava, 39 hrvatskih branitelja i 98 civila.

Prije 32 godine u mjestima Baćin i Cerovljani odigrao se jedan od najvećih ratnih zločina na našem teritoriju, kada je ubijen velik broj hrvatskih civila. Pripadnici okupatorske vojske 21. listopada 1991., u Baćin su autobusom dovezli hrvatske civile iz pounjskih mjesta te ih pobili uz rijeku Unu, a za nekoliko dana pokopani su u zajedničku grobnicu. Toga dana ubijeno je 56 mještana, koji nikoga nisu ugrožavali, a ubijeni su samo zato što su odlučili ostati u svojim domovima. Više od polovice žrtava bile su starije žene.

Počast civilima iz Hrvatske Dubice, Baćina i Cerovljana, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen-obilježja na mjestu masovne grobnice, uz članove obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja i civilnih stradalnika Domovinskog rata, odao je župan Međimurske županije Matija Posavec, članovi društva branitelja Domovinskog rata „Veteran“ s predsjednikom, umirovljenim pukovnikom Željkom Tomašićem, zatim izaslanici predsjednika RH, Vlade i Sabora, izaslanstva Sisačko-moslavačke županije i Općine Dubica te ostalih gradova i općina s područja županije, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata i brojni mještani.

Velik doprinos Međimuraca u obrani tog dijela zemlje

Uoči vojno-redarstvene operacije Oluja, 1995. godine, na ovom području djelovale su i 2. bojna 24. domobranske pukovnije koja je oslobodila Hrvatsku Dubicu, te 34. inženjerijska bojna koja je, nakon sudjelovanja u operaciji Bljesak, uspješno izvršila još nekoliko važnih ratnih zadataka: osigurali su kretanje manevarskim postrojbama razminiranjem i zaprečavanjem, bili potpora 125. domobranskoj pukovniji u području Drenovog Boka, organizirali skelski prijelaz preko rijeke, srušili mostove na Uni u Dubici i Kostajnici te pomagali manevarskim postrojbama u utvrđivanju državne granice.

Većina pripadnika 2. bojne 24. domobranske pukovnije i 34. inženjerijske bojne, koje su brojile oko 300 branitelja, bili su ljudi iz Međimurja, a zahvaljujući mudrom vođenju operacija i zapovijedanju Dragutina Remenara i Ivice Ivacija, zadane operacije uspješno su završene. Umirovljeni pukovnik Željko Tomašić u to je doba, kao načelnik inženjerije VI. zbornog područja Bjelovar, organizirao inženjerijsko osiguranje koje je izvršila 34.inženjerijska bojna.

U sklopu komemoracije župan je obišao i spomen-sobu Domovinskog rata – memorijalni prostor, uređen u sjećanje na 130 dubičkih žrtava. Spomen-sobu vodi umirovljeni pukovnik Ivica Pandža Orkan, negdašnji zapovjednik obrane Sunje. Dok je u crkvi Presvetog Trojstva služena misa koju je predvodio svećenik Damir Kunić.

(mž)

 

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja