Međimurje je iznjedrilo mnoge talentirane sportaše koji su svojim uspjesima ostavili neizbrisiv trag na domaćoj i svjetskoj sportskoj sceni. Ovi sportaši ne samo da su postigli vrhunske rezultate, već su i inspirirali generacije mladih sportaša iz svog kraja. Među njima posebno se ističu Franjo Punčec, Robert Jarni i Filip Ude, čija su sportska postignuća ostavila neizbrisiv trag u povijesti hrvatskog sporta.
Međimurje je također poznato po brojnim sportskim događanjima i aktivnostima koje okupljaju ljubitelje različitih sportova. Bilo da je riječ o nogometu, tenisu ili košarci, sport je duboko ukorijenjen u svakodnevni život ovog kraja. Mnogi stanovnici Međimurja ne samo da aktivno prate ova sportska zbivanja, već su i dobro upoznati s načinima kako se kladiti na sport, koristeći svoje znanje i strast prema sportu kako bi uspješno predviđali rezultate omiljenih utakmica i natjecanja.
No, sada ćemo se malo bolje osvrnuti na sportaše koji su u Međimurju stekli legendarni status.
Franjo Punčec – Teniska legenda
Franjo Punčec, rođen u Čakovcu 1913. godine, bio je pravi pionir hrvatskog tenisa. Već u svojim tinejdžerskim godinama pokazao je izniman talent, a karijeru je započeo skupljanjem loptica na lokalnim teniskim terenima. Načinio je sam svoj prvi reket s petnaest godina, čime je započeo izvanrednu karijeru koja ga je 1939. godine dovela do trećeg mjesta na svjetskoj teniskoj rang listi.
Punčec je ostvario impresivne rezultate, uključujući sedam titula prvaka tadašnje Jugoslavije, dva polufinala na Wimbledonu i jedno polufinale na Roland Garrosu. Međutim, njegovu karijeru prekinuli su Drugi svjetski rat i povratak u Čakovec, gdje je nastavio svoj život.
Iako su ga ratna dešavanja omela, njegova ljubav prema tenisu ostala je nepromijenjena te je kasnije vodio tenisku školu.
Robert Jarni – Nogometni virtuoz
Robert Jarni, talentirani nogometaš koji je ostavio trag na međunarodnoj sceni, rođen je 1968. godine u Čakovcu, malom gradu u Međimurju, gdje je započeo svoj sportski put prema svjetskoj slavi. Njegova nevjerojatna brzina i vještina na lijevom krilu omogućile su mu da postane ključni igrač u brojnim klubovima širom Europe, uključujući Juventus, Real Madrid i Panathinaikos. Jarni je, uz to, bio i dugogodišnji član hrvatske nogometne reprezentacije, te je igrao ključnu ulogu u osvajanju brončane medalje na Svjetskom prvenstvu 1998. godine u Francuskoj.
Njegova karijera nije stala nakon igračke mirovine, Jarni je nastavio doprinositi nogometu kao trener. Njegova posvećenost sportu vidljiva je i kroz ljubav prema tenisu, kojeg redovito igra u slobodno vrijeme.
Filip Ude – Olimpijski gimnastičar
Filip Ude, rođen 1986. godine u Čakovcu, jedan je od najuspješnijih hrvatskih gimnastičara svih vremena. Njegov put do olimpijskog srebra na konju s hvataljkama na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. bio je dug i ispunjen brojnim preprekama.
Filip je započeo svoju gimnastičku karijeru u vrlo teškim uvjetima, često trenirajući daleko od kuće u Bratislavi zbog nedostatka adekvatnih dvorana u rodnom Međimurju.
Ipak, njegova upornost i predanost doveli su ga do velikih uspjeha. Na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine, Filip Ude izveo je zahtjevan element zvan ruska kola s vijkom od 1080 stupnjeva, čime je oduševio publiku i osvojio srebrnu medalju, donoseći Hrvatskoj povijesni gimnastički uspjeh. Osim olimpijskog uspjeha, osvojio je i brojne druge medalje na međunarodnim natjecanjima, čime je postao pravi ponos Međimurja.