Međimurje Press
Ekologija

VOLONTERSKA AKCIJA: Opazi! Proljetni drijemovac. Zvončić!

Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode poziva zainteresiranu javnost da i ove godine sudjeluje u akciji volonterskoj akciji bilježenja proljetnica. Nakon vrlo uspješne prošlogodišnje akcije Bioblitz „Vidi! Visibaba!“ u kojoj je prikupljeno čak 400 dojava o nalazu visibabe, ovaj puta u fokusu je svima dobro poznata proljetnica – zvončić ili proljetni drijemovac!

Stoga je ovogodišnja akcija nazvana „Opazi! Proljetni drijemovac. Zvončić!“

Spomenuta akcija Međimurske prirode dio je velike akcije “Jeste li ih vidjeli? – proljetnice” koju provodi Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije na razini cijele Hrvatske.

Način prikupljanja podataka jednak je kao i prošle godine, putem aplikacije iNaturalist. Opažanja proljetnica prijavljena kroz iNaturalist postat će dio nove nacionalne baze podataka o bioraznolikosti, BioAtlasa.

Više o volonterskoj akciji  „Opazi! Proljetni drijemovac. Zvončić!‟ i korištenju aplikacije iNaturalist saznajte na  mrežnoj stranici Međimurske prirode – Javna ustanove za  zaštitu prirode https://www.medjimurska-priroda.info/.

Dobro je znati

Proljetni drijemovac (Leucojum vernum) pripada porodici sunovrata (Amaryllidaceae). Trajna je i zeljasta biljka visine 10-35 cm, a iz lukovice se razviju 3-4 duguljasta mesnata lista s paralelnim žilama. Viseći cvjetovi imaju 6 jednakih bijelih latica, a iako nas oblikom ocvijeća može podsjećati na đurđicu (Convallaria majalis L.) proljetni drijemovac je srodniji visibabi (Galanthus nivalis L.), tj. pripadaju istoj porodici. Za razliku od cvjetova đurđice, na vrškovima ocvijeća nalaze se jasno izražene žutozelene pjege. U samom cvijetu krije se 6 prašnika i 1 bijeli tučak s podraslom plodnicom. Plod je tobolac s mnogo sjemenki. Proljetni drijemovac je, uz mnoge druge proljetnice, otrovan. Sadrži čak tri citotoksična alkaloida što znači da ti otrovi uništavaju stanice.

Odakle drijemovcu tj. zvončiću ime?

Latinsko ime roda Leucojum dolazi od starogrčkih riječi leukòs = bijeli i ion = ljubičica, što bi u doslovnom prijevodu bila „bijela ljubičica“. Ime vrste vernum znači proljetni. Iako je u hrvatskom jeziku službeni naziv proljetni drijemovac (možda zbog svojih pognutih cvjetova izgleda kao da drijema), ipak simbolizira početak buđenja prirode. U Međimurju je poznat pod popularnim nazivom zvončić. Zanimljivo je da ga zvončićem nazivaju i Talijani – Campanellino. Na engleskom je poznat kao spring snowflake, tj. proljetna snježna pahuljica.

Foto: Mihaela Mesarić, Monika Cindrić

Roberta Radović

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja