Međimurje Press
Gospodarstvo

HAMAG-BICRO i HBOR POTPISALI SPORAZUM O JAMSTVIMA ZA PODUZETNIKE

Sporazum o poslovnoj suradnji za provedbu nacionalnog jamstvenog programa PLUS i subvencije kamatne stope u okviru NPOO-a potpisali su danas g. Vjeran Vrbanec, predsjednik Uprave Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) i mr. sc. Hrvoje Čuvalo, predsjednik Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR). Potpisivanjem sporazuma HBOR će svojim klijentima – malim i srednjim poduzetnicima – ponuditi povoljnije uvjete financiranja po svojim kreditnim programima za financiranje investicija i obrtnih sredstava, dok će HAMAG-BICRO korisnicima pružiti kvalitetan instrument osiguranja u vidu bezuvjetnog jamstva za osiguranje povrata do 80 % glavnice kredita koji će HBOR odobriti klijentima.

„Jamstvo HAMAG-BICRO-a instrument je osiguranja poduzetničke investicije ili ulaganja u obrtna sredstva, koji se izdaje za osiguranje dijela glavnice kredita ili leasinga“, rekao je Vjeran Vrbanec, predsjednik Uprave HAMAG-BICRO-a, dodavši kako će se kredit moći iskoristiti za financiranje tekućeg poslovanja ili za ulaganje u nove projekte.

„Mali i srednji poduzetnici HBOR-ovi su ključni klijenti, te je zbog toga nastavak ove uspješne suradnje s HAMAG-BICRO-om izuzetno važan za nas. Novi jamstveni program poduzetnicima omogućava olakšani pristup financiranju, uz smanjenje kamatnih stopa i troškova osiguranja, čime dodatno podupiremo njihov rast i razvoj. Među prvim bankama potpisujemo ovaj Sporazum, čime osiguravamo dodatne mogućnosti za izravne investicijske kredite i kredite za obrtna sredstva, te nastavljamo doprinositi razvoju malog i srednjeg poduzetništva u Hrvatskoj“, izjavio je Hrvoje Čuvalo, predsjednik Uprave HBOR-a.

Poduzetnik kojemu nedostaju instrumenti osiguranja, zajedno s kreditorom mora dostaviti zahtjev za jamstvo i propisanu dokumentaciju kako bi HAMAG-BICRO mogao procijeniti mogućnost izdavanja jamstva. Nakon dostavljanja dokumentacije, financijski analitičari HAMAG-BICRO-a započinju s obradom zahtjeva za jamstvom, odnosno provjeravaju statusnu i financijsku dokumentaciju, ekonomsku opravdanost projekta, adekvatnost menadžmenta i ostale preduvjete za izdavanje jamstva, nakon čega donose pozitivnu ili negativnu odluku o odobrenju jamstva, te je dostavljaju kreditoru.

Kristina Posilović

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja