Međimurje Press
Gospodarstvo

Zelena i digitalna vizija budućnosti maritimne industrije!

U opatijskom hotelu Ambasador predstavljena je udruga MarInn – Maritimni inovacijski klaster. Kroz jedinstveno i inovativno događanje predstavljene su nove tehnologije u maritimnom sektoru, ciljevi i područja djelovanja Maritimnog inovacijskog klastera kao i nova online platforma koja će služiti za povezivanje partnera i ostvarenje suradnje na projektima u maritimnom sektoru

Osnivanjem klastera Hrvatsku se želi vratiti na kartu najjačih pomorskih država, a jedan od glavnih ciljeva je da se na Kvarneru uspostavi globalno središte za inovacije i pametne vještine u pomorskoj industriji. MarInn će postati okosnica razvoja maritimne industrije u Republici Hrvatskoj, a prioritetna područja koja će klaster razvijati bit će autonomna vozila, čiste tehnologije s naglaskom na vodik, transformacija otpada u energiju te pametne, zelene i samoodržive marine.

Na panel raspravi pod nazivom „Inovacije i tehnologije u maritimnoj i drugim industrijama“ sudjelovali su ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, suvlasnik Lürssen grupe Peter Lürssen, rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija te izvršni direktor u Lürssen grupi Justus Reinke.

„Grupacija Lürssen osnivanjem ovog klastera želi okupiti cijeli eko-inovacijski sustav, od akademske zajednice, poslovnog sektora, lokalne samouprave i nevladinih organizacija te jačati suradnju na području maritimne industrije i pozicionirati se, kako u Hrvatskoj tako i u Europi, kao centar izvrsnosti za razvoj novih tehnologija i pametnih vještina u maritimnom sektoru. Ulaskom u klaster partnerima omogućavamo rad na već postojećim komercijalnim projektima, ali i na budućim EU projektima vezanim prvenstveno uz inovacije, istraživanje i razvoj na području maritimne industrije“, izjavio je Peter Lürssen, suvlasnik Lürssen grupe.

Oleg Butković, ministar mora, prometa i infrastrukture ovom prigodom je izjavio:

„Kada govorimo o sektoru prometa, govorimo o više od 25 milijardi kuna trenutnih ulaganja. Među ovim ulaganjima veliki dio se odnosi na pomorski sektor, odnosno ulaganja u razvoj velikih i malih luka. U sljedećem razdoblju želimo još veći naglasak staviti na pomorski, odnosno maritimni sektor gdje radimo na projektima koji podrazumijevaju zelene tehnologije i održivost. Tako smo samo kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti osigurali značajna sredstva za nastavak projekta modernizacije luka diljem Jadrana, tu je i projekt nabave, odnosno gradnje putničkih brodova za obalni linijski promet, gdje vidimo mogućnosti za suradnju s Maritimnim klasterom kao i projekt opremanja luka i pristaništa infrastrukturom za zbrinjavanje otpada. Drago mi je da smo na današnjem predstavljanju Maritimnog inovacijskog klastera uvidjeli kako cijeli sektor ide u dobrom smjeru te da dijelimo ciljeve i vizije. Posebno se to ogleda ovdje na području Rijeke gdje će buduća marina Porto Baroš, kao jedna od najvećih investicija u nautički turizam, Rijeku svrstati uz bok s najmodernijim marinama diljem Europe, a našu zemlju će još više pozicionirati na svjetskoj karti top nautičkih destinacija.“

MarInn je platforma za pripremu projekata istraživanja i razvoja te razvoj istraživačke infrastrukture koja će biti dostupna svim članovima klastera. Osnivanjem i širenjem klastera Hrvatska ima priliku pokazati kako ima ljude i potencijal za ostvarivanje vrhunskih rezultata u maritimnoj industriji, posebice u razvoju plovila budućnosti, čiste tehnologije, autonomne platforme i brojnih drugih tehnologija.

Dijana Karabašić

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja