Međimurje Press
Grad Čakovec

„I u mom gradu Vukovar svijetli“! Čakovec se dostojanstveno prisjetio žrtava Vukovara i Škrabrnje!

Svečanim programom večer uoči 31. obljetnice Dana sjećanja na žrtvu Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara – grada simbola hrvatske slobode, ali i snage i otpora velikosrpskom agresoru u Domovinskom ratu, Čakovec je obilježio veliki datum hrvatske povijesti.

Hrvatski sabor 2019. godine donio je Odluku o proglašenju 18. studenoga državnim praznikom Dan sjećanja na žrtve domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje. Međimurje i Čakovec već se tradicionalno prisjećaju tog datuma, ali i žrtve koju su hrvatski branitelji dali u obrani domovine. Tim su povodom u okviru pripremljenog programa „I u mom gradu Vukovar svijetli“ položeni vijenci i zapaljene svijeće u trajno sjećanje, u zajedničkoj organizaciji Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Međimurske županije, Međimurske županije i Grada Čakovca.

Mnogobrojni građani pridružili se sjećanju na vukovarsku tragediju u Čakovcu

Svečanostima su prisustvovali župan Međimurske županije Matija Posavec, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina s potpredsjednikom Mariom Medvedom, članovi i predsjednik Koordinacije udruga proizašlih iz Domovinskog rata Stjepan Horvat, voditelj Područnog odsjeka za poslove obrane Čakovec u MORH-u Vladimir HranjecŽeljko Sršan, predsjednik Udruge logoraša i branitelja grada Vukovara Međimurske županije, predstavnici HVIDRA-e, mnogih međimurskih i prijateljskih braniteljskih udruga, kao i predstavnici čakovečkih gradskih kotareva, Policijske uprave međimurske, Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu, Zrinske garde Čakovec te pripadnici Hrvatske vojske, uz prisustvo mnogobrojnih građana i članova obitelji poginulih međimurskih branitelja.

“Brojni Međimurci sudjelovali su u obrani Hrvatske i Vukovara, a 18.11. datum je koji upravo zahvaljujući i njima ostavlja dubok trag za sve nas. Ostavlja i traži duboko poštovanje i zahvalnost našim braniteljima, ali i sjećanje na one koji se nisu vratili svojim kućama. U ovo izazovno vrijeme moramo u prvom redu baštiniti ljudske vrijednosti i prenositi ih na generacije koje ostaju nakon nas”, rekao je župan Posavec, zaključivši stihovima „Večeras ti se svakog heroja sjeti, neka im je vječna slava, u inat vremenu što leti, čuvajmo ih od zaborava.”

„Čakovec je jedna od onih hrvatskih sredina koja ne zaboravlja žrtve heroja, koja svake godine mimohodom i paljenjem svijeća odaje počast vukovarskim herojima te ponos na te dane i ljude prenosi na nove generacije. No, svoju privrženost istini i slobodi pokazali smo i te 1991. godine, jer, nemojmo zaboraviti da su naši policajci među posljednjima ušli u okupirani grad te tamo ostali do kraja. Mnogi su prošli srpske torture, a mnogi se iz Slavonije na žalost nisu vratili. Zbog njih, ali i zbog svih nas poruka treba biti – niti jedna žrtva nije uzaludna ako zahvaljujući njoj živimo u slobodi“,  rekla je pritom čakovečka gradonačelnica i zahvalila svim Čakovčanima koji su se pridružili sjećanju na vukovarsku tragediju, kao i mnogobrojnim braniteljima i građanima koji su krenuli put Vukovara.

U okviru svečanosti položeni su vijenci na spomen ploču kod igrališta NK „Sloga“ Čakovec uz molitvu fra Josipa Šoštarića, koji je služio i Svetu misu za sve poginule, umrle i nestale hrvatske branitelje Domovinskog rata i žrtve obrane Vukovara i Škabrnje u Crkvi sv. Antuna Padovanskog Čakovec. Nakon mise krenula je Kolona sjećanja od čakovečkog Juga do Vukovarske ulice. U Koloni su se okupili Počasni zdrug UDVDR, Zrinska garda Čakovec, predstavnici Policijske uprave međimurske, stradalničkih i braniteljskih Udruga iz Domovinskog rata Međimurske županije, predstavnici Grada Čakovca i Međimurske županije, učenici osnovnih i srednjih škola s područja grada te građanke i građani. U Vukovarskoj ulici u Čakovcu svi zajedno zapalili su lampione i njima ispisali riječi „Vukovar“, a odali su počast i kod Spomen – obilježja smrtno stradalim i nestalim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata Međimurske županije u Perivoju Zrinskih, polaganjem vijenaca. Bila je to jedna od mnogobrojnih prilika tijekom godine kada se prisjećamo hrvatskih heroja koji su dali živote za domovinu, među kojima je bilo i 78 Međimuraca, čije se fotografije nalaze na čakovečkom Spomen – obilježju. Svojih suboraca pritom se prisjetio i jedan od sudionika obrane Vukovara, Željko Sršan.

“Nikada neće izblijediti sjećanje na Vukovar, zbog ovih ljudi na Spomen – obilježju, njihovih obitelji i prijatelja. Većina je to i mojih prijatelja i sve redom ih možemo zvati pravim herojima. U Vukovar su naši branitelji krenuli mladi i hrabri, a tamo ostavili neki svoju mladost, zdravlje, pa i život. Nakon pada krenula je patnja Vukovaraca, što branitelja, što civila koje su odveli u logore, na žalost za njih oko 900 se još danas ne zna gdje su, nikada se nisu vratili. Za to i sve posljedice rata nitko nije odgovarao, a iako iz godine u godinu ponavljam ovu priču, kako vrijeme odmiče, čini mi se da nitko neće ni odgovarati”, rekao je Sršan i pozvao na minutu šutnje za sve branitelje. Nakon njegovog je obraćanja molitvu u sjećanje na naše heroje predvodio fra Josip Grubišić, gvardijan Franjevačkog samostana u Čakovcu.

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja