Područje uz granicu između Slovenije i Hrvatske suočava se s različitim izazovima u području upravljanja rizicima i otklanjanja posljedica prirodnih katastrofa gdje je potreban zajednički pristup. Ti izazovi posebice uključuju poplave duž koridora rijeka Mure, Drave i Save.
Projektom ODZIV- Jačanje sposobnosti prekograničnog odziva na prirodne nesreće, postavit će se temelji za zajednički odgovor ključnih dionika (vatrogasci, civilna zaštita, Crveni križ) s obje strane granice, čime će se ojačati sposobnost odgovora na prirodne nesreće u pograničnom području Slovenije i Hrvatske. U sklopu projekta izradit će se analiza sigurnosne situacije, ažurirati protokoli odgovora, uspostaviti nova prekogranična suradnja te uspostaviti obuka za prekogranično upravljanje rizicima i otklanjanje posljedica prirodnih katastrofa.
Tim povodom, uz nazočnost gradonačelnice Grada Čakovca Ljerke Cividini i voditeljice Službe za humanitarnu djelatnost i socijalne usluge GDCK Čakovec Vlatke Vincetić, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Čakovec Mladen Kanižaj i predsjednik Gradskog društva Crvenog križa Čakovec Kristijan Valkaj potpisali su Sporazum o suradnji u sklopu projekta ODZIV.
Prigodom potpisivanja sporazum o suradnji, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini je istaknula kako se rad vatrogasaca i pripadnika Crvenog križa često isprepliće na terenu. „Ova suradnja Javne vatrogasne postrojbe i Gradskog društva Crvenog križa predstavlja strateško partnerstvo za eventualne katastrofe i velike nesreće u Međimurskoj županiji, kao i zalog za razvoj novih projektnih ideja i namicanje sredstava u području zaštite i spašavanja.“, kazala je Cividini.
Gradsko društvo Crvenog križa Čakovec je za Međimursku županiju osiguralo financijska sredstva kojima je cilj ojačati sposobnost odgovora na prirodne nesreće u pograničnom području Slovenije i Hrvatske. GDCK Čakovec u projektu je uključilo i druge operativne službe s ciljem efikasnije koordinacije i maksimalizirane učinkovitosti u kriznim situacijama.
Aktivnosti u sklopu projekta su osposobljavanje operativnih snaga sustava civilne zaštite u programima Rescue 3 i Rescue diver za ukupno 10 profesionalnih vatrogasaca s područja Međimurske županije koji će steći međunarodne certifikate za zaštitu i spašavanje. Isto tako, za pripadnike civilne zaštite provest će se napredna obuka i obnova znanja prve pomoći u kriznim situacijama.
Vatrogasci će svojim stručnim znanjem u spašavanju, evakuaciji i tehničkoj pomoći osigurati sigurnost na terenu, dok je Crveni križ usmjeren na osiguravanje osnovnih životnih potreba (pitka voda, hrana, zbrinjavanje i podrška stradalima). Uloga Crvenog križa temelji se na načelima humanosti i solidarnosti za čovjeka, dok se djelovanje vatrogasaca oslanja na hrabrost, operativnost i spremnost na intervenciju. Zajedničkim planiranjem, edukacijama i vježbama jača se spremnost za odgovor na krizne situacije i smanjuju se rizici za stanovništvo. Takva koordinirana suradnja pridonosi stvaranju sigurnije i otpornije zajednice.
Uz izradu prekogranične karte ODZIV koja će pridonijeti zajedničkoj spremnosti odgovora na prirodne i druge nesreće partnerstvo će uspostaviti i centar za obuku POLIGON na otoku Krku. Centar za obuku će omogućiti obuku ronilaca spasilaca i postrojbi prve pomoći, koje će se istovremeno osposobljavati za obavljanje poslova iz svog područja, kao i za suradnju u prekograničnom području. Lokacija je odabrana jer pruža dovoljnu dubinu ronjenja za dobivanje i obnavljanje licenci ronioca spasioca, što se ne može jamčiti na rijekama ili slovenskoj obali.
Vodeći partner u projektu je Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor, dok u projektnom partnerstvu još sudjeluju i Rdeči križ Slovenije – Območno združenje Maribor, Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA i HCK – Gradsko društvo Crvenog križa Čakovec
Projekt se financira iz Interreg program Slovenija – Hrvatska 2021 – 2027., a ukupni proračun projekta je 832.640,00 eura.
(gč)