Na području Gospodarske zone Istok u Čakovcu uređene su prometnice i komunalna infrastruktura, u okviru projekta vrijednog više od 12,4 milijuna kuna naziva „Izgradnja osnovne zajedničke infrastrukture u Poslovnom parku Međimurje na dijelu Gospodarske zone Istok“.
Riječ je o projektu koji je započeo u srpnju 2019., a nakon 33 mjeseca održana je završna konferencija u vijećnici Grada Čakovca na kojoj su predstavljeni evidentni rezultati. „Zbog blizine centra Čakovca, komunalne opremljenosti, željezničke pruge, riješenih imovinsko pravnih odnosa te skore izgradnje istočnog dijela čakovečke zaobilaznice, radi se o najatraktivnijoj i najpotentnijoj gospodarskoj zoni u Međimurju. Svako ulaganje pokazalo se ispravnim, kako je osam od 18 parcela planiranih za investitore prodano i prije završetka projekta“, naglasila je gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini i dodala kako je to postignuto bespovratnim sredstvima iz Europskog fonda za socijalni razvoj koji je sufinancirao projekt u iznosu od 10 milijuna kuna, putem natječaja Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta – Razvoj infrastrukture poduzetničkih zona. Gospodarska zona Istok dio je Poslovnog parka Međimurje koji se nalazi na zemljištu bivšeg vojnog poligona, a sada je uređen i komunalno opremljen taj dio grada, omeđen željezničkom prugom prema Lendavi, Sajmišnom ulicom, Ulicom Rudolfa Steinera i Ulicom bana Josipa Jelačića.
Poduzetnici Grada Čakovca, njih 1.423 u usporedbi s poduzetnicima u drugim gradovima i općinama unutar županije prvi su u Međimurskoj županiji prema svim promatranim kriterijima: broju poduzetnika, broju zaposlenih, ukupnom prihodu, dobiti i gubitku razdoblja te prema ostvarenoj neto dobiti. Poduzetnici sa sjedištem u Čakovcu u 2020. godini imali su 12.391 zaposlenih što čini 43,1% ukupno zaposlenih u Međimurskoj županiji. Zbog njih, ali i svih budućih investicija i investitora na tom području, realiziran je još jedan projekt, no i označeno novo razdoblje u gospodarskom razvoju Čakovca. Parcele za izgradnju infrastrukture vlasništvo su Grada Čakovca, dok parcelama namijenjenima za gospodarsku djelatnost raspolaže Međimurska županija.
„Ovo je jedna poruka sinergije Grada i Županije, u onome što smatramo jednim od najvažnijih segmenata koji će doprinijeti razvoju Međimurja, a to je ulaganje u razvoj, gospodarstvo i nove gospodarske zone. Niz godina ulažemo u revitalizaciju i obnovu, no ulaganje u infrastrukturu promatramo kao jedan od ključnih koraka u atraktivnosti i interesu poduzetnika iz Hrvatske i Europske unije za naš kraj. Što se tiče ovog projekta, već smo djelomično popunili zonu, upiti i interesi za investiranje u Međimurje su svakodnevni i ponosan sam da smo i dalje sredina zanimljiva za ulaganja“, rekao je pritom župan Međimurske županije Matija Posavec i dodao kako dakako nije ideja ni cilj prodati nešto samo da bi se prodalo, već se teži isključivo zdravim radnim mjestima što podrazumijeva visoku vrijednost kako za buduće djelatnike, tako i za cijeli naš kraj. „Ovaj dio grada postaje atraktivan za život i posao, a kako je usko vezan i za prostor Vojarne, gdje su smještene institucije od veleučilišta to REDEA-e i TIC-a, u izradi smo projektne dokumentacije da pripremimo još dvije zgrade i pretvorimo ih u istraživačke centre“, zaključio je župan i najavio kako će se na gospodarsku zonu u bliskoj budućnosti naslanjati i novi park.
Cividini: „Razvoj uz otvaranje pogona u djelatnostima s većim plaćama i zapošljavanje visokoobrazovane radne snage“
Uređenje nove infrastrukture u gospodarskoj zoni omogućava vlasnicima prostora da odmah počnu s gradnjom te potom i proizvodnjom. Na konferenciji je istaknuta važnost činjenice da su zemljišta u ovom dijelu zone u vlasništvu Međimurske županije i Grada Čakovca, što budućim investitorima omogućava jednostavno rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, a Gradu i Županiji upravljanje dugoročno strateški definiranim smjerom razvoja gospodarstva. „Drago mi je što Međimurska županija kao partner ovaj prostor tretira kao jedan od strateški najvažnijih te nastoji dovesti investitore koji će otvarati industrijske pogone u djelatnostima u kojima zaposlenici imaju veće plaće, gdje se zapošljava visokoobrazovana radna snaga, koja će se baviti istraživanjima i možda najvažnije, koristiti potencijale i resurse ostalih poduzeća koja već posluju na međimurskom području“, jasna je Cividini s namjerom da Čakovec učvrsti svoju poziciju kao najjače industrijsko središte Međimurja i razvojem pripomogne podizanju kvalitete života svojih sugrađana, omogući zapošljavanje mladih i visokoobrazovanih, zadrži ih u našem kraju te u Čakovec i Međimurje privuče nove stanovnike.
Završnoj konferenciji nazočili su i predstavnici Središnje agencije za financiranje i ugovaranje projekata i programa Europske unije Marina Kontić i Sandra Šumera Madjer te predstavnici grupe izvođača radova Zlatko Đurkin iz tvrtke Đurkin d.o.o. Čakovec i Ivan Kolarić iz Tegra d.o.o. Čakovec, uz nadzornog inženjera Velimira Pavlica iz tvrtke „Ingolab“ d.o.o. Čakovec.
Projekt je planiran i proizlazi iz Strategije razvoja Grada Čakovca za razdoblje do 2020. godine, koja je ujedno i Strategija razvoja urbanog područja. Projekt ima značajan utjecaj na gospodarski razvoj i bolju kvalitetu života u Gradu Čakovcu i kao takav je bio strateški projekt Grada. Kako je pritom naglašeno, planiranje gospodarskog razvoja Čakovca nastavlja se i dalje. Grad Čakovec provodi aktivnosti vezane uz Gospodarsku zone Istok – Pustakovec, kako bi se stvorili neophodni preduvjeti za poslovanje poduzetnika u Čakovcu i okolici.
Foto: Međimurje Press
GRAD ČAKOVEC