Međimurje Press
Grad Prelog

Odnos Međimurje plina prema gradovima i općinama je neodrživ!

U Gradskoj vijećnici Grada Preloga, održana je konferencija za novinare, a vezano uz odbijanje Zahtjeva za sazivanje izvanredne sjednice Skupštine Međimurje plina d.o.o. Sazivanje izvanredne sjednice zatražili su Grad Prelog, Grad Mursko Središće te općine Mala Subotica, Dekanovec, Podturen, Orehovica, Domašinec, Selnica, Sveti Martin na Muri, Vratišinec i Goričan. Na konferenciji za novinare govorilo se o odnosu Međimurje plina d.o.o. prema gradovima, općinama, institucijama i udrugama s područja Međimurske županije. Uz gradonačelnike i načelnike Preloga, Murskog Središća, Male Subotice, Selnice, Domašinca i Podturna, konferenciji za novinare nazočili su i Sunčana Glavak, zastupnica u Europskom parlamentu te zastupnik u Saboru Republike Hrvatske Dražen Srpak.

Gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek rekao je kako su htjeli sazvati izvanrednu sjednicu Skupštine Međimurja plina d.o.o. a zbog dogovora oko cijene plina i povlaštene tarife koju je Vlada Republike Hrvatske odredila za sve neprofitne organizacije, osnovne i srednje škole, domove kulture, sportske centre. „Unatrag dva mjeseca jedinice lokalne samouprave opterećene su velikim iznosima računa za plin. Prema odredbi Vlade, plin se trebao prodavati po povlaštenoj cijeni od 41 euro, no, Međimurje plin potpisao je da ne želi uzeti plin od HEP Plina d.o.o. po povlaštenoj cijeni i distribuirati jedinicama lokalne samouprave nego se plin plaća po znatno većoj cijeni. Dječji vrtić “Fiolica” Prelog za studeni prošle godine dobio je račun za plin u iznosu od 6.233,11 kune, a za studeni ove godine 23.096,36 kuna. Ono što je zabrinjavajuće je to što mimo Skupštine društva, pa čak i mimo Nadzornog odbora, Međimurje plin jedini od 11 distributera nije potpisao ugovor za povlašteni plin. Taoci smo Međimurje plina i odgovaramo njima plaćajući velike iznose računa, a zapravo bi Uprava Međimurje plina trebala odgovarati osnivačima odnosno vlasnicima društva. Smatram to vrlo neodgovornim postupkom. Naš je zahtjev hitna sjednica Skupštine Međimurje plina“.

Na navedenu problematiku osvrnula se i Sunčana Glavak, zastupnica u Europskom parlamentu: „Znam da račun za plin za jednu međimursku srednju školu iznosi 88 tisuća kuna. O vlasničkim odnosima neću govoriti jer to je u domeni vlasnika, ali doista je neobično da vi kao vlasnik ne možete dobiti uvid u poslovanje i da ne možete utjecati na poslovne odluke što nigdje u poslovnom, normalnom svijetu ne postoji. Željela bih podsjetiti na ono što se dogodilo još u rujnu. 21 milijardu kuna bio je vrijedan paket koji je donijela Vlada Republike Hrvatske, što je gotovo 6,5 posto BDP-a Republike Hrvatske. S razine Europske unije išle su različite mjere prema državama članicama i svi su na neki način omogućili da građani ipak ne osjete puno poskupljenje koje nije uzrokovano krivnjom zemalja država članica. Rast cijena električne energije u Hrvatskoj od 1. travnja ove godine je 0 posto. Da nije bilo vladinih mjera to bi bilo 700 posto. Što se tiče plina, porast je 0 posto. Da nije bilo vladinih mjera porast bi bio između 500 i 600 posto. Moramo uzeti u obzir činjenicu da građani u Republici Hrvatskoj zahvaljujući mjerama Vlade nisu toliko osjetili poskupljenje što se tiče energenata. Što se tiče nepoštivanja uredbe Međimurje plina, oni jedini u Republici Hrvatskoj od distributera ne poštuje Uredbu Vlade Republike Hrvatske. Meni nije jasno što radi Grad Čakovec i zašto dozvoljava da se kažnjavaju institucije pa i škole kojima je osnivač i što se događa s razine Županije. Mi ovdje ne istupamo s političkim bojama, nego postavljamo pitanje koje postavljaju nama naši kolege, koje postavljaju i kolege iz drugih županija koje su u ovoj zamci s Međimurje plinom i jednostavno iz nje ne mogu izaći van. Oni koji su pokušali raskinuti ugovor dobili su odgovor da moraju platiti penale u iznosu od 300 tisuća kuna. Pitali smo i resorno ministarstvo, o tome je govorio i ministar, bilo je to pitanje upućeno i tijekom aktualnog prijepodneva u Saboru tako da nije jasno što zapravo Međimurje plin želi. Ako oni nisu u stanju donositi ispravne poslovne odluke, onda neka prepuste to nekome tko je u stanju. Kućanstva, poduzetnici imaju povlaštenu cijenu zahvaljujući mjerama Vlade Republike Hrvatske, a zahvaljujući neodgovornom poslovanju i upravljanju Međimurje plinom, koji ignorira svoje vlasnike, jedinice lokalne samouprave, udruge, institucije, na taj način svi građani Međimurske županije, jednostavno su građani drugog reda. Ne donose se sve mjere na razini Europske unije zato da bi netko u Međimurje plinu bio pametniji od svih“.

Dražen Srpak naglasio je da ne bi došlo do inicijative za sazivanjem izvanredne Skupštine da je ona sazvana od strane Uprave, a trebala je biti zbog svih događanja na tržištu. Iako sam tražio da nas članovi Nadzornog odbora izvještavaju o poslovanju, mi smo bili osuđeni na to da informacije o poslovanju dobivamo iz medija. Neovisno o političkim bojama smo mi svi vlasnici Međimurje-plina, a plin plaćamo puno skuplje nego što bismo trebali. Mi smo u Murskom Središću dobili račun za vrtić oko 25.000 kuna, a prije je bio oko 8.000 kuna, a da ne govorim o Centru za kulturu, brojnim udrugama koje imaju svoje prostorije, domovi za starije i nemoćne… Koliko raste cijena plina, toliko raste i ekonomska cijena vrtića ili boravak u domu za starije – naglasio je Srpak.

(žs)

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja