Nakon obilježavanja Dana oslobođenja Međimurja od JNA i Dana međimurskih branitelja u znak sjećanja na prvi u potpunosti oslobođeni kraj od JNA, nekoliko dana nakon 17.rujna 1991.godine u Čakovcu je ustrojena i 34. inženjerijska bojna Hrvatske vojske.
Riječ je o prvoj inženjerijskoj postrojbi Hrvatske vojske koja je dala veliki doprinos prilikom oslobađanja zapadne Slavonije te pomagala civilnom stanovništvu u raščišćavanju ruševina, popravcima cesta i sudjelovala u potpori tijekom povratka izbjeglih i prognanih u Hrvatsku. Kroz nju je prošlo više od 1700 vojnih osoba. Tijekom ratnih zadaća dva pripadnika su poginula, a 7 ih je ranjeno.
Kod Spomen obilježja u bivšoj vojarni u Čakovcu, danas su se tim povodom okupili članovi Udruge veterana inženjerijske bojne Domovinskog rata Čakovec odavši počast svim poginulim, umrlim i nestalim braniteljima tijekom rata te svima koji su na bilo koji način pridonijeli obrani naše Domovine. Pridružio im s kao i svake godine župan Međimurske županije Matija Posavec te Stjepan Horvat predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Međimurske županije.
Dragutin Remenar predsjednik Udruge 34. inženjerijske bojne HV tom je prilikom rekao da je to bila prva samostalna inženjerijska postrojba ustrojena za potrebe tadašnje Narodne garde, a kasnije za Hrvatsku vojsku. Oprema bojne bila je nakon pada vojarne preuzeta od inženjerijskog puka, a tradicija je međimurskog kraja da su te postroje bile upravo ovdje. Naime, od 1945.godine tu je bila stacionirane inženjerijske postrojbe JNA. Nakon samo 10 dana od formiranja bojne njena pionirska satnija krenula je u područje Pokupskog na prve borbene zadaće. Tada smo imali dvije pionirske satnije (koja je imala namjenu upravljanja ubojnim sredstvima, razminiravanje i miniranje), inženjerijska satnija (sa građevinskim strojevima), izvidnički vod te logistika sa sveukupno 150 ljudi. Udruga veterana naše inženjerijske bojne jedna od dvije autohtone udruge iz Međimurske županije, sve ostale udruge od HVIDRE, invalida, udovica, poginulih su podružnice centrala u Zagrebu-zaključio je Remenar te dodao kako je Gradu Čakovcu 2017.godine upućeno pismo namjere da jedan od čakovečkih ulica dobije naziv 34. inženjerijske bojne Hrvatske vojske pa se nadaju da će se do 30-te obljetnice to i ostvariti.
Obraćajući se veteranima bojne,župan Posavec dao je punu podršku u njihovom radu, obilježavanju godišnjice, ali zahvalio na žrtvi i hrabrosti tijekom Domovinskog rada. Kako je rekao, perivoj vojarne u kojem se nalazi spomenik doživjet će revitalizaciju kako bi svakog koji ulazi u taj prostor podsjetio na slavne dane 34. inženjerijske bojne. Isto tako naznačio je važnost izdavanja Monografije bojne koja bi trebala izaći povodom 30-obljetnice.
(rd)