Međimurje Press
Udruge

Sklonište dobrote: Treba nam pomoć zajednice da napokon otvorimo sklonište za napuštene mace!

Ime udruge “Sklonište dobrote” sugerira da volonteri okupljeni u udruzi raspolažu opremljenim objektom u kojem bi sklanjali, liječili i zbrinjavali napuštene i ozlijeđene mačke s ulica Međimurske županije. No to je samo san koji su od početka ugradili u ime svoje udruge nadajući se da će se on jednoga dana ostvariti.

Sklonište je najkvalitetniji način skrbi za napuštene životinje, no nešto što je do sad bio san postalo je nužnost jer je udruga došla u takozvanu “ili/ili” situaciju – ili će doista otvoriti sklonište ili će morati u potpunosti prestati s radom.

Žele pomagati i volontirati, ali ne mogu više na ovaj način

Sklonište dobrote registrirano je kao neprofitna udruga građana i radi po principu “snađi se kako znaš”. To znači da kada dobiju dojavu da nekoj maci treba pomoć, kao volonteri ostavljaju ono što su u tom trenutku radili, privatnim vozilima sklanjaju macu s ceste, voze ju veterinaru, liječe, kupaju i smještaju u svoje privatne domove, odnosno u domove takozvanih teta čuvalica.

Od 2013. godine do danas kao udruga volontera, s ulica su spasili i udomili gotovo 2000  mačaka.. Samo prošle godine kastrirano je preko 600 mačaka iz projekta kastracija. Već 9 godina ovaj posao potpuno besplatno radi 30-ak volontera i teta čuvalica. Trenutno brinu o 124 mačke od kojih je većina teško udomljiva.

No koliko god oni brinuli i trudili se zajedno s dragim i brižnim ljudima koji im iz mjeseca u mjesec financijski pomažu i doniraju za veterinarske troškove i hranu, broj mačaka koje trebaju pomoć stalno raste, troškovi rastu, a broj volontera, teta čuvalica i udomitelja ostaje isti. Njihovi domovi pretrpani su macama koje često trebaju 24-satnu skrb i njihovi ljudski i financijski resursi konstantno su na rubu snaga.

– Najveći i najteži problem uvijek nam je smještaj. Kamo smjestiti macu koja treba dugotrajno liječenje? Gdje joj pronaći sklonište, zaklon i utočište? Na cestu ju vratiti ne možemo jer je teško ozlijeđena ili bolesna i treba joj višednevna ili višetjedna skrb dok ne ozdravi, a naše kupaonice, sobe, hodnici, podrumi i garaže zakrčeni su drugim macama koje sporo ili teško udomljavamo – objašnjava Barbara Jagec, predsjednica udruge.

Pravne prepreke i pravilnici

Zakoni i pravilnici o zbrinjavanju napuštenih životinja traže da registrirana skloništa, odnosno fizički, stvarni objekt, opremljen i uređen prema veterinarskim pravilnicima o uvjetima držanja i brizi za životinje.

Također, osim financiranja donacijama građana, registriranjem skloništa udruga bi mogla računati na sredstva iz proračuna gradova i općina, odnosno mogla bi napokon sklapati ugovore s jedinicama lokalne samouprave vezano za financiranje zbrinjavanja napuštenih mačaka s njihovog područja kako je to odredio Zakon o zaštiti životinja.

Kampanja za otvaranje skloništa za mačke

–  Puno je prepreka i problema, ali mi i dalje želimo volontirati, pomagati i spašavati napuštene, bolesne i ozlijeđene mace. Kao nekolicina entuzijasta to ne možemo sami i treba nam pomoć najšire zajednice. Ovo je naš apel građanima, lokalnim vlastima, medijima, tvrtkama i cijeloj zajednici za pomoć da zajedno pokušamo otvoriti pravo sklonište za mace kojim bi dugoročno riješili problem zbrinjavanja životinja koje ovise isključivo o nama ljudima, o našoj empatiji i našoj želji da se njihova patnja zaustavi. – pozivaju volonteri udruge na svojim Facebook i web stranicama.

Nadalje, navode da shvaćaju da postoji niz drugih problema u društvu i da se humanost i pomoć traže na sve strane. Itekako su svjesni da se radi o puno novaca i da je investicija velika, ali nakon 9 godina rada i zbog potrebe koja i dalje postoji, zbog potrebe da se problem napuštenih mačaka dugoročno i najkvalitetnije riješi te zbog njihove gorljive želje da nastave u tom području pomagati i pozitivno utjecati na društvo, jednostavno moraju pokušati.

Od najšire zajednice traže financijsku pomoć, ali ne žele na to gledati isključivo kao na trošak za kupnju kuće koja će biti buduće mačje sklonište. Zauzvrat nude sliku višestrukog pozitivnog učinka i dugotrajnog rješavanja problema napuštenih mačaka koje su u patnji.

Dugoročna dobrobit za mace, volontere i zajednicu

Otvaranje skloništa omogućilo bi:

– nastavak vizije i svrhe udruge te njihovog rada na zbrinjavanju, liječenju i udomljavanju napuštenih mačaka kroz registraciju skloništa i podizanje društvenog rada na višu razinu

– da sve buduće napuštene mace naše županije mogu biti zbrinute i dobiti privremeni krov nad glavom dok ih se ne izliječi i ne udomi u nove obitelji

– da više ni jedna maca ne završi nakon liječenja ponovno na cesti jer tete čuvalice nemaju više ni jedan metar prostora u svojim privatnim domovima

– da postojeće mace, stare mace i teško udomljive mace imaju što bolje uvjete života

– da se pridonese javnom zdravlju naše županije sklanjanjem i liječenjem bolesnih životinja s cesta i hranilišta

– da o macama mogu brinuti zaposlenici skloništa i biti s njima u minimalno dvije smjene

– da se organiziranije i konkretnije provode edukacije i volonterske akcije o važnosti skrbi o napuštenim mačkama

– da se ostvare pravni temelji za prijavu na širi raspon natječaja

– da se ugovorima sklonište poveže s jedinicama lokalne samouprave u rješavanju problema napuštenih mačaka u cijeloj županiji i time osigura financiranje i održivost skloništa

– da s vremenom sklonište postane financijski samoodrživo ponudom usluga građanima (ambulanta, hotel za mačke i slično)

– da brigom za životinje u patnji svi zajedno pridonesemo jednom boljem i empatičnijem društvu.

Poziv donatorima  

–  Napuštene životinje ovise isključivo o našoj i vašoj dobroti. Visoko smo motivirani i moramo pokušati stvoriti preduvjete za još bolju skrb i još bolju brigu za njih. Otvorili smo poseban žiro račun preko kojeg ćemo skupljati donacije za sklonište za napuštene mačke – za sklonište dobrote. Dobro se dobrim vraća i stoga vas molimo da nam pomognete da mace naše županije dobiju krov nad glavom, mir, samo svoju zdjelicu s hranom i samo svoju dekicu na kojoj će se moći oporaviti od ozljeda, operacija, izgladnjelosti, bolesti te čekati na sigurnom svoj zauvijek dom. – svoj poziv upućuju ljubitelji životinja okupljeni u udruzi.

Sredstva prikupljena u ovoj kampanji utrošit će se na kupnju i prilagodbu nekretnine prema Pravilniku o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje Ministarstva poljoprivrede.

Podaci za uplatu

Udruga Sklonište dobrote

Opis: Za sklonište

IBAN: HR81 2340 0091 5111 7670 9

SWIFT (bic broj za inozemne uplate): PBZGHR2X

Paypal: furrycatparadise@gmail.com

Barbara Jagec, predsjednica udruge

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja