U TOPCAST TOP RADIJA stigao je Tom Vazdar, certificirani stručnjak za sigurnost informacijskih sustava. Voditelju Kruni Belku objasnio je što se krije iza značenja cyber psihologije, također istaknuo je mlađe generacije koje su posebno ranjive i podložne manipulacijama u digitalnom svijetu. Dao je ovaj stručnjak i uvid u to kako dolazi do pojave cyber kriminala i kako cyber kriminalac može utjecati na ljude, ali i kako se zaštititi od takvih opasnosti u digitalnom svijetu.
Upoznao nas je stručnjak za cyber sigurnost s pojmom cyber psihologije:
„To je relativno nova znanost koja se bavi izučavanjem ljudskog ponašanja u cyber prostoru.“
Vazdar je objasnio kako funkcionira cyber prostor:
„Cyber prostor dijelimo na tri osnovna nivoa. Prvi je fizički, prostor u kojemu živimo, drugi nivo je logički, koji u fizičkom spaja sve skupa, tehnološki spaja uređaje, mreže.. i onda dolazi treći element koji je ljudski faktor, odnosno čovjek u cyber prostoru. Prva dva su osigurana, ali gdje je ljudski faktor – tu nismo osigurani.“
Mlađe generacije su posebno ranjiva skupina kada je u pitanju sigurnost u digitalnom svijetu, a zašto je tomu tako Vazdar je objasnio:
„Mi smo odrasli u prostoru koji je fizički prostor, nije bilo interneta, tehnologije te smo odrasli na interakciji jedni s drugima u fizičkom prostoru. Današnja djeca, generacije zadnjih 10-15 godina odrastaju u digitalnom prostoru zato što je tehnologija lako dostupna, povezani smo kroz tehnologiju, imamo internet, mobilne mreže..Mi živimo doslovno u digitalnom svijetu. Mlađe generacije su odrasle u tome, njima je to njihova realnost.“
Istaknuo je stručnjak da su u digitalnom svijetu mladi pod utjecajem raznih faktora koje u fizičkom svijetu možda ne bi vidjeli.
„Zato imamo fenomene što mladi slušaju, kako se ponašaju, kako se upoznaju preko interneta. U cyber svijetu mi razgovaramo s nekime, ali između nas je barijera, a ta barijera je tehnološki dio – naš telefon. Onaj s kime mi razgovaramo može biti ta osoba za koju se predstavlja, a isto tako može biti neki prevarant koji se predstavlja kao lažna persona.“
Tako, objasnio je Vazdar, dolazi do pojave cyber kriminala, utjecaja na ljude te na njihovu psihu.
„Čovjek je ranjiv, ima svoje emocije, ponašanja, vrijednosti koje donosi iz obitelji. Sve to utječe kako će se on postaviti u tom prostoru na način da se obrani od nekog utjecaja. Da bi se obranio prvo mora biti svjestan da ovdje postoji nekakav problem“, rekao je stručnjak za cyber sigurnost.
Istaknuo je kako su mlađe generacije vrlo podložne manipulacijama:
„Žele vjerovati da je istina sve što vide. Povode se za različitim utjecajima u cyber prostoru. Imaju pristup puno većem broju informacija, sadržaju nego što su stariji imali.“
Objasnio je Vazdar koja je prednost starijih generacija kada je u pitanju sigurnost u digitalnom svijetu:
„Starije generacije su također ovdje ranjive, ali se možda samo možemo bolje pozicionirati jer znamo da postoji granica između fizičkog i virtualnog.“
Objasnio je stručnjak za sigurnost informacijskih sustava kako cyber kriminalac utječe na ljude:
„Cyber kriminalac će uvijek gledati kako da iskoristi našu ranjivost, oni udaraju na emociju. Zato će nas navesti da kupimo nešto što možda ne postoji.“
O tome kako se zaštititi Vazdar je istaknuo podizanje svijesti te dodao:
„Pazite što radite na internetu, nemojte sve lakomjerno kupovati i svemu vjerovati. Zatim, kontinuirano obrazovanje, kada govorimo o široj publici, posebno mladi koji moraju razumjeti da su ovdje vrlo ranjivi. Ovo je jedno područje u kojemu dolazi do puno mogućnosti za iskorištavanje slabosti ljudskog ponašanja. Definitivno dizanje svijesti, povećana edukacija, ne postoji plug and play rješenje kao što je kupnja alata koji će se instalirati na telefon i koji će nas zaštititi. Treba koristiti zdrav razum, ne vjerovati svemu što čovjek pročita, ne vjerovati svakom linku koji dobije, ne kliknuti na sve što se dobije.“
Vazdar je odgovorio i na pitanje kako smo kao nacija pozicionirani u odnosu na druge nacije gledajući faktor svjesnosti i sigurnosti u cyber svijetu:
„Kada gledamo prostor opasnosti koje postoje..ulaskom u Europsku uniju, tehnološkim napretkom, sve što nam se pojavilo u zadnjih 10-15 godina donijelo je svoje određene opasnosti. Hrvatska je ovdje vrlo blizu istim opasnostima koje ima Nizozemska, Španjolska, Amerika. Mi smo možda par tjedana u zaostatku toga što postoji i što nam prijeti. Ono što se često volimo zavaravati je da smo ‘mi mali pa onda neće nas’.“
Cijeli razgovor pogledajte na linku: https://www.youtube.com/watch?v=QFO1RRDSj9I
Foto: TOP RADIO