Vrhunski opremljene informatičke učionice Graditeljske škole Čakovec protekli tjedan, od 2. do 8. siječnja, bile su mjesto odvijanja 27. zimske škole informatike. Dugogodišnji je to program Hrvatskog saveza informatičara – krovne organizacije koja okuplja društva informatičke i računarske djelatnosti, a koji je ove godine prvi put održan u Međimurskoj županiji. Jedan od najvažnijih informatičkih događaja u Hrvatskoj svečano je otvoren u ponedjeljak, 2. siječnja, u holu sportske dvorane Graditeljske škole Čakovec, uz prigodni kulturno-umjetnički program učeničkog zbora III. osnovne škole Čakovec. Za suorganizatora ovog značajnog događaja odabrane su udruge Mladi informatički stručnjaci (MIS) i Međimurski informatički klub (MIK), čiji članovi i natjecatelji bilježe izvanredne rezultate na brojnim renomiranim informatičkim natjecanjima nacionalne, ali i međunarodne razine.
-Drago nam je što je HSIN prepoznao kontinuitet našeg rada i uspjeha, a Međimursku županiju kao sredinu koja ulaže u obrazovanje i potiče razvoj STEM vještina i kompetencija, te nam temeljem toga povjerio čast da budemo suorganizatori ovog programa koji je u Međimurje doveo 40-ak najboljih mladih informatičara iz cijele Hrvatske, bivše osvajače olimpijske medalje i vrhunske IT stručnjake. Ujedno zahvaljujemo Ministarstvu znanosti i obrazovanja, Hrvatskoj zajednici tehničke kulture, Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu, Međimurskoj županiji i Gradu Čakovcu na podršci i pomoći, Graditeljskoj školi Čakovec što je osigurala prostor i uvelike se angažirala u procesu organizacije te III. osnovnoj školi koja je dala doprinos svečanosti otvorenja. Iako je ovo tek prva godina odvijanja Zimske škole informatike u Čakovcu, želja nam je ovaj događaj učiniti tradicionalnim te ucrtati Čakovec na kartu IT središta Hrvatske, komentirao je Dejan Drabić, predsjednik udruge MIS te ujedno voditelj Centra izvrsnosti informatike Međimurske županije.
U cilju produbljivanja postojećih znanja i pripreme za nadolazeća informatička natjecanja, četrdesetak naprednih mladih informatičara osnovnoškolske i srednjoškolske dobi imalo je priliku sudjelovati na brojnim radionicama i predavanjima s fokusom na područje algoritama i programskih jezika. Uz redovni program Zimske škole informatike, udruge MIS i MIK organizirale su i dodatne radionice za zainteresirane učenike s područja Međimurske i Varaždinske županije, kako bi omogućile što većem broju djece i mladih da sudjeluju u prijenosu znanja i vještina i uče od iskusnih natjecatelja i vrsnih IT stručnjaka.
-Osim dovođenja ovog renomiranog informatičkog događaja u naš kraj, naš je cilj bio uključiti što više djece i omogućiti da što više školaraca ima benefite od njega. Upravo iz tog razloga, paralelno uz program HSIN-a, organizirali smo dodatne besplatne radionice iz programiranja, Internet stvari, web razvoja, robotike i razvoja računalnih igara na kojima je sudjelovalo sedamdesetak polaznika. Reakcije na cjelokupni događaj su nadasve pozitivne, kako djece, tako i okoline, IT stručnjaka i poznatih IT tvrtki, što nam je vjetar u leđa da i dalje nastavimo s radom. Imamo doista izvanrednu priliku pružiti djeci i mladima vještine i kompetencije neophodne za izazove budućnosti u kojoj će STEM područje biti od ključne važnosti, a na nama je da ih pripremimo najbolje što znamo i umijemo, dodao je D. Drabić.
Svečano zaključenje programa upriličeno je u holu sportske dvorane Graditeljske škole Čakovec u petak, 7. siječnja. Tom prilikom dodijeljena su priznanja, pohvale i nagrade najboljim mladim informatičarima, kao i zahvalnice tvrtkama koje su prepoznale značaj ovog izuzetnog događaja te svojim doprinosom omogućile njegovu provedbu.
-Uz podršku institucija, u organizaciji Zimske škole informatike imali smo veliku podršku privatnog sektora. Zahvaljujemo Međimurje plinu, tvrtkama Cetitec, Emil Frey Digital, Ekobit, cWebSpace, Čakovečki mlinovi, Axiom, Panex tim, Franz net i Infenso na nesebičnim donacijama i pomoći u realizaciji zacrtanih ciljeva, poručuju organizatori.
Andreja Šmitran