Međimurje Press
Korisni savjeti

Koje cvijeće odabrati za balkon?

Cvijeće tijekom cijele godine za balkon postaje sve popularnije. Iako svako proljeće može biti zabavno kupovati nove sadnice, možete si uštedjeti malo posla. Kladite se na višegodišnje biljke koje će vas pratiti na balkonu narednih sezona. Koje cjelogodišnje balkonske biljke odabrati? Savjetujemo!

Cjelogodišnje cvijeće za balkon – cvijeće u saksiji

Bez sumnje, najčešće cvjetno balkonsko cvijeće uzgajano u kutijama su pelargonije . Vrlo popularna sorta je gredica pelargonij ( Pelargonium zonale ), s jako razgranatim izbojcima, prugastim lišćem i pojedinačnim, punim ili polu-dvostrukim cvjetovima. Izvrsno izgleda i viseći pelargonij od bršljana ( Pelargonium hederaefolium ) koji tvori slikovite slapove šarenih cvjetova.

Popularne cjelogodišnje balkonske biljke također su azaleje , poznate i kao rododendroni ili rododendroni. Indijska azaleja ( Azalea indica ) definitivno je češća vrsta, ali možete pronaći i japansku azaleju ( Azalea japonica ) – manju i otporniju na hladnoću. Među nešto većim višegodišnjim balkonskim cvjetovima pažnju zaslužuju dalija ( Dahlia ) i čudesni grm ( Weigela florida ).

Koje još cvijeće za cjelogodišnji balkon vrijedi kupiti? Dizalica ( Heuchera ) vitkih izbojaka, cvjetova u obliku zvona i valovitih šarenih listova cijenjena je zbog visoke ukrasne vrijednosti . Tawułka Arendsa ( Astilbe arendsii ) tvori pahuljaste, crvene ili ružičaste cvatove, koji potom tvore smeđe plodove koji ostaju na izbojcima tijekom cijele zime. Crijeva larke ( Delphinium ) djeluje još impresivnije , cvjetajući plavim, ljubičastim, bijelim ili ružičastim cvjetovima okupljenim u visoke cvatove.

Vitka rudbekija ( Rudbeckia ) i srcolika bergenija ( Bergenia cordifolia ) također se smatraju posebno ukrasnim trajnicama . Ako ste u potrazi za manje trajnice za svog balkona , vi svibanj biti zainteresirani lavande (Lavandula), kadulja ( Salvia nemorosa ) ili Sedum ( Hylotelephium spectabile ).

Cjelogodišnje balkonske biljke – penjačice

Ako za svoj balkon tražite cjelogodišnje biljke penjačice , prvo vam padne na pamet bršljan ( Hedera ). Ovaj dugovječni penjač stvara bujne zavjese uz minimalnu njegu. Imajte na umu da u dubljoj sjeni sorte sa zelenim lišćem rastu bolje, dok šareni bršljan treba malo više svjetla da bi se lijepo obojio.

Donekle sličan divljem grožđu bršljanu, poznatom i kao parthenocissus ( Parthenocissus ) – vrlo se razmnožava, a nazubljeni jesenski listovi postaju žuti, narančasti, koraljni i bordo. Međutim, samo je puzavac s pet listova ( Parthenocissus quinquefolia ) otporan na mraz , a preostale vrste treba zaštititi zimi. Nažalost, uobičajeni hmelj ( Humulus lupulus ) s vrlo lijepim valovitim listovima i ukrasnim češerima koristi se prerijetko za ukrašavanje .

Među cvjetajuće vinove loze, među trajnice ubrajamo američki milin ( Campsis radicans ) koji proizvodi cjevaste cvjetove u žutoj, koraljnoj ili karminskoj boji. Na vrhuncu razdoblja cvatnje, biljka stvara spektakularne kaskade. Uz cvijeće, privlačni su i tamnozeleni listovi milinusa koji u jesen postaju zlatni.

Henryjeve medene trave ( Lonicera Henryi ) – zimzelena biljka s dugim kopljastim lišćem i mirisnim cvjetovima skupljenim u grozdove, mogu cvjetati jednako intenzivno . Hortenzija penjačica ( Hydrangea anomala subsp. Petiolaris ) vrlo je dekorativna, iako se rijetko uzgaja, koja cvate bijelim, ravnim cvatovima koji na izbojcima ostaju suhi tijekom cijele zime.

Biljke za balkon za zimu – listopadno grmlje

Cjelogodišnje biljke za balkon također su razni grmovi. Najpoznatiji je zimzeleni šimšir ( Buxus sempervirens ), koji se vrlo dobro može nositi s rezanjem i može se lako oblikovati u razne oblike. Također nije previše izbirljiv u vezi s izložbom – dobro radi i u zasjenjenom položaju, u polusjeni i na suncu.

Kako se nositi sa štetnicima šimšira, možete pročitati u članku Šimširov moljac – suzbijanje, prskanje, pripravci.

Grimizna vatrena glista ( Pyracantha coccinea ) može se pohvaliti sjajnim zelenim lišćem tijekom cijele godine, ali najveći joj je ukras okrugli narančasti ili crveni plod. Walterov buket ( Leucothoe walteri ), poznat i kao lovorov bunion, cvjeta bijelim zvončićima sličnim cvjetovima đurđevka, ali njegov ukras uglavnom su sjajni listovi. U proljeće su prekriveni bijelo-žuto-ružičasto-zelenim mozaikom, ljeti prevladava bijelo-zelena, a u jesen škrge postaju zeleno-smeđe.

Fortuneov Euonymus fortunei ( Euonymus fortunei ) ima lišće slične boje – na balkon možemo smjestiti sortu cijepljenu na deblo, u obliku malog stabla. Ako tražite grmlje koje ćete saditi u male posude, savršeni će biti žuti cvjetni grm cinquefoil ( Dasiphora fruticosa ), razna vrijeska ( Calluna ) i zimnica ( Vinca minor ).

Thunbergova žutika ( Berberis thunbergii ) ima zelene, crvene ili žute listove koji prije otpada mijenjaju boju u razne nijanse naranče i koralja. Irga ( Cotoneaster ) u sezoni je prekrivena zelenim, okruglim lišćem koje gubi u jesen – tada sferični, koraljni plodovi ostaju na njezinim grančicama.

Među nešto manjim cjelogodišnjim biljkama, na balkon je impresioniran Blumeov koleus ( Plectranthus scutellarioides ), čiji šiljasti listovi mogu poprimiti razne nijanse ljubičaste, ekru, zelene i ljubičaste. Komar ( Plectranthus glabratus ) potječe iz iste obitelji , čiji intenzivan miris odbija insekte. Funkia ( Hosta ) koja stvara guste nakupine također se može pohvaliti prekrasnim lišćem .

Zimzelene biljke za balkon – četinjače

Zimzelene biljke vrlo su praktičan izbor za balkon. Obično su nezahtjevni i ne trebaju posebne tretmane za njegu, a što je najvažnije, ukras su tijekom cijele godine. Naravno, najčešće se biraju četinjači, jer dobro podnose zimsku hladnoću i snijeg. Planinski bor ( Pinus mugo ), poznat kao planinski bor, je ova vrsta biljaka . Pokazuje izvrsnu otpornost na mraz, sušu i zagađenje, voli sunce i ne naraste do velikih veličina. Neke od njegovih sorti imaju tendenciju da kasno u jesen postanu zlatne i narančaste.

Bijela smreka ( Picea glauca ) ima intenzivne zelene ili plavo-zelene iglice, iako postoje i srebrne sorte. Smreka raste polako, postižući stožast oblik. Vrlo su popularne razne vrste proslava ( Thuja ), zapadni żywotniki. Sferne i zakržljale sorte idealne su za stvaranje redova – izgledaju dobro i kad su posađene u pojedinačne posude i sakupljene u jednoj dugoj kutiji. Članak Thuja Brabant ili Emerald pomoći će vam u odabiru tuje – koju sortu biste trebali odabrati za svoj vrt?

Slični se sastavi mogu stvoriti od stupastih smreka ( Juniperus ), iako je također vrijedno obratiti pažnju na puzajuće sorte. Zanimljiva vrsta zimzelenih biljaka za balkon je i čempres graška ( Chamaecyparis pisifera ) – brzorastuća, iako ne visoka četinjača s blago obješenim grančicama.

Višegodišnje biljke za balkon – mala stabla

Kada tražite višegodišnje biljke za balkon , vrijedi posegnuti za malim ukrasnim drvećem. To su obično patuljaste sorte stupastog, plačućeg ili kuglastog oblika, kao i mini drveće cijepljeno na deblo. Srebrna breza ( Betula pendula ) jedno je od najčešćih stabala u Poljskoj, koje će dobro funkcionirati i na balkonu.

Japanska vrba ( Salix integra ), kao što i samo ime govori, došla je s Dalekog istoka, ali kod nas se osjeća sjajno i ne boji se ni niskih temperatura. Sorta ‘Hakuro-nishiki’ daje vitke smeđe-crvene izbojke i ružičaste listove koji s vremenom poprimaju srebrnozelenu hladovinu. Ostalo popularno drveće su octeni sumac ( Rhus typhina ) s karakterističnim zahrđalim cvatovima i listovima u obliku lepeze , katalpa bignona ( Catalpa bignonioides ) i plača bijela dud ( Morus alba ).

Ako odaberete trajne biljke za balkon , moći ćete uživati ​​u njegovoj prirodnoj ljepoti i zimi. Najbolji izbor su, naravno, zimzeleni grmovi i biljke otporne na mraz koje lako podnose pad temperature. Preostali višegodišnji cvjetovi zahtijevat će dodatnu brigu od vas. Dovoljno je one manje osjetljive prekriti polistirenom ili agrotekstilom, ali one najosjetljivije treba smjestiti u stan prije zime.

Izvor: https://hr.tarinasconsulting.com/

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja