Međimurje Press
Korisni savjeti

Mogućnost infekcije kućnih ljubimaca SARS-CoV-2 virusom

Mogu li kućni ljubimci prenijeti COVID-19? Veterinarski fakultet Sveučililšta u Zagrebu sastavio je opsežan odgovor o mogućnostima prijenosa zaraze putem kućnih ljubimaca.

U nizu svakodnevnih informacija vezanih uz nove spoznaje o bolesti COVID-19 posljednjih je dana objavljeno nekoliko članaka o mogućnosti infekcija kućnih ljubimaca virusom SARS-CoV-2. Trenutačno najrelevantnije istraživanje za ovu temu objavili su kineski autori u časopisu Science (https://science.sciencemag.org/content/sci/early/2020/04/07/science.abb7015.full.pdf) kojim dokazuju mogućnost aktivne infekcije mačaka i pitomih vretica (tvorova), dok je u pasa, svinja, kokoši i pataka ona zanemariva ili isključena.

Važno je naglasiti da su u ovom istraživanju životinje pokusno inficirane visokim virusnim dozama u uvjetima koji nisu istoznačni prirodnom okruženju. Što se tiče prirodnih infekcija kućnih ljubimaca, sve dosadašnje pouzdano dokazane zabilježene su isključivo u ljubimaca koji su boravili u kućanstvu s oboljelim ljudima, i to ne dokazom infektivnog virusa, nego dijela virusnoga genoma. Ono najvažnije, do danas ni u jednom slučaju nije dokazano da su kućni ljubimci bili izvor infekcije virusom SARS-CoV-2 za ljude, nego upravo obrnuto. Tako nedvojbeno i dalje ostaje činjenica da je glavni izvor infekcije virusom SARS-CoV-2 čovjek, odnosno da se virus uglavnom prenosi kapljičnim putem pri kihanju i kašljanju, kao i neizravno putem kontaminiranih ruku izlučevinama oboljele osobe. Stoga prije svega apeliramo na poštovanje svih epidemioloških mjera zahvaljujući kojima u našoj domovini održavamo povoljnu epidemiološku situaciju.

Ipak, zbog nedovoljne istraženosti ove nove bolesti, a u skladu sa svim relevantnim znanstvenim informacijama i najvišom razinom opreza, radi isključivanja i najmanje opasnosti preporučuje se pojačan oprez doktora veterinarske medicine u kliničkom radu s kućnim ljubimcima koji pokazuju kliničke znakove bolesti prednjih dišnih puteva, a boravili su u kućanstvima s oboljelim ljudima. Također se preporučuje da kućni ljubimci budu u samoizolaciji s oboljelim vlasnicima te da drugi ljudi ne skrbe o njima, što je sigurno dostatna epidemiološka mjera s obzirom na dosadašnje spoznaje.

U civiliziranim društvima domaće životinje i kućni ljubimci važan su dio ljudske svakodnevice. Mačke i pitome vretice uobičajeni su kućni ljubimci i često žive s ljudima u bliskoj kohabitaciji. Ishitreno i subjektivno tumačenje infekcije mačaka i drugih kućnih ljubimaca kao važnog čimbenika u širenju virusa SARS-CoV-2 moglo bi dovesti do neopravdanog stigmatiziranja i napuštanja ovih životinja. Stoga apeliramo da se u informiranju o svim aspektima bolesti COVID-19 prate službene objave relevantnih institucija, pa tako i o ulozi životinja u ovoj pandemiji.

Ove najnovije informacije dijelimo u skladu s trajnom odrednicom naše institucije za objektivnim i pravodobnim informiranjem kolega i široke javnosti, naglašavajući još jednom da se COVID-19 primarno prenosi s čovjeka na čovjeka te da je uloga kućnih ljubimaca u prijenosu virusa prema svim sadašnjim znanstveno utemeljenim spoznajama vrlo mala. Za razliku od toga, ljubav i radost koju nam naši ljubimci pružaju, a pogotovo u ovo vrijeme socijalnog distanciranja, zasigurno je neprocjenjiva.

Izvor: koronavirus.hr

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja