Međimurje Press
HumanitarnoKorisni savjeti

Prikupljanje „donacija“ u predblagdansko i blagdansko vrijeme

Ovim priopćenjem donosimo odgovor na brojne upite potrošača upućene udrugama za zaštitu potrošača, našim članicama, kako neke udruge, (posebno ukazuju na nogometne klubove i DVD) u ovo blagdansko vrijeme  prikupljaju po mjestima dobrovoljni prilog potrošača obilaskom svih domaćinstava na području na kojem djeluju, po uzoru na svećenika kada ide u blagoslov kuća. Tom prilikom eventualno dijele kalendare, koji ponekad imaju i cijenu. Posebno stariji ljudi (potrošači) misle da im je obaveza dati prilog, koji često „hodočasnici“ prikazuju kao „članarinu“ podupiranja, a samo rijetki prikažu to kao prihod u financijskom izvješću.

Zatražili smo tumačenje Ureda za udruge Vlade RH, koje prenosimo u cijelosti:

„Nastavano na Vaš upit izvješćujemo Vas da svaki vid prodaje, redovite ili sezonske, treba biti usklađen sa Zakonom o trgovini i mora biti upisan kao gospodarska djelatnost (obveza izdavanja računa itd.). Prikupljanje novčanih priloga koje opisujete može biti u vidu humanitarne akcije, ali svaka humanitarna akcija mora biti registrirana pri nadležnom uredu, sukladno Zakonu o humanitarnoj djelatnosti. Prihodi od članarina trebaju biti upisani u RNO.“

Temeljem navedenih činjenica ROZP poziva udruge da poštuju hrvatske pozitivne propise, a potrošače da ne nasjedaju pričama i slatkorječivosti „hodočasnika“  pojedinih klubova i da ne daju novac kako bi se to upisalo u nekakve spiskove koje ti „iznuđivači“ nose sa sobom.

Naravno lijepo je, poželjno i humano da se podupiru udruge koje provode aktivnosti za opće javno dobro, ali za svaku donaciju ili poklon udruga je dužna ispostaviti račun, ako ima prijavljenu gospodarsku djelatnost ili uplatnicu, kojom se dokazuje uplata novaca u blagajnu.

Sve drugo je nezakonito i kažnjivo kako za „sakupljača“ tako i za donatora.

I uočite samo za humanitarne akcije koje su službeno prijavljene se mogu obilaziti domaćinstva, za prikupljanje financijske pomoći udruzi ne smije se odlaziti na vrata ljudima, nego se u prostorijama udruge ili drugom definiranom mjestu može uplatiti novac.

Transparentno poslovanje je preko žiro računa, pa pozivamo potrošače-građane, nemojte davati gotov novac „sakupljačima“, već tražite da vam daju broj žiro računa da im uplatiti donaciju ako želite.

Direktorica

Gordana Lukić

Vezani članci

Komentirajte

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Najnovije vijesti iz Međimurja