Kako je ovaj praznik, slavljen prvog dana proljeća, iznenada završio u kolovozu?
Te su se promjene dogodile 2007. godine u Sjedinjenim Američkim Državama i učinile ih Jess Avshalomov. Ta je osoba posjedovala mali bar i, pitajući se kako privući što više kupaca, odlučila je izmisliti odmor. Odabir najudaljenijeg dana od svih većih blagdana, a tijekom ljeta ima puno događaja u državama, Jess je to proglasio Danom piva. Bio je to prvi petak u posljednjem ljetnom mjesecu. U 2007. godini bila je peta. Ljudi u velikoj gužvi odlazili su u bar kako bi odali počast svom omiljenom piću. I svi su bili zadovoljni. Ljubitelji piva dobili su novi odmor – Dan piva, a vlasnici barova – veliku dobit, čak i ako su napravili popust na proizvode.
Glavni ciljevi takvog događaja su prije svega sljedeća tri. Prvi cilj je ujediniti sve narode pod jednim natpisom – zastavom piva. Drugi je susret starih prijatelja na čaši vašeg omiljenog pića. I naposljetku, posljednji cilj – poštivanje radnika pivovare. Također, jedan od glavnih ciljeva ove proslave u mnogim zemljama je isprobati što više varijanti ovog omiljenog pića.
Pivo se odnosi na nisko-alkoholna pića koja se dobivaju fermentiranjem slada uz korištenje pivskog kvasca i dodavanje hmelja. Ovo piće je široko rasprostranjeno u mnogim zemljama. Ima poseban okus i miris, što se postiže pomoću velikog broja recepata za kuhanje.
Prvi put se pivo spominje u davna vremena. U starom Egiptu je kuhano uz upotrebu slada i začina. Nije imao hmelja, a ovo piće smatralo se svakodnevnim i obveznim u prehrani. Kineski su pivo pili rižom, a Indijci – od kukuruza. U Rusiji je prva tvornica za proizvodnju pjenastog pića osnovana u St. Petersburgu 1975. godine.
(mp)