Međimurje Press
Najave

360. obljetnica pogibije Nikole VII. Zrinskog Čakovečkog

Ove se godine 18. studenoga navršava 360. obljetnica tragične smrti čuvenog hrvatskog vojskovođe, književnika i bana Nikole VII. Zrinskog Čakovečkog, koji je smrtno stradao u lovu na vepra 18. 11. 1664. godine u Kuršanskom lugu, nedaleko Čakovca.

Želeći primjereno i dostojanstveno obilježiti ovaj nadnevak Zrinska garda Čakovec u suradnji sa Međimurskom županijom, Gradom Čakovcem, Općinom Nedelišće, Ogrankom Matice hrvatske u Čakovcu i Družbom „Braća Hrvatskog Zmaja“ postavit će u blizini mjesta pogibije u Gornjem Kuršancu bistu Nikole VII. Zrinskog Čakovečkog te održati prigodnu svečanu akademiju u Čakovcu. Bistu je izradio akademski kipar Mihael Štebih iz Čakovca. Otkrivanje biste i svečanosti planirano je za utorak 19. studenoga 2024. godine.

Nikola VII. Zrinski rodio se 3. svibnja 1620. godine u Čakovcu te se zbog mjesta rođenja naziva i Čakovečki. Imao je brata Petra s kojim je primio vrhunsko obrazovanje. Na studijskom putovanju kroz Italiju primio ih je u Rimu papa Urban VIII.

Još kao maloljetan 1628. postao je vrhovnim kraljevskim konjušarom, a kada je 1637. proglašen punoljetnim postao je komornikom kralja Ferdinanda III. Za svoje je sjedište uzeo Čakovec, a kada mu je umrla prva supruga Euzebija Drašković ponovno se oženio sa Marijom Sofijom Lobl s kojom je imao četvero djece.

Uspješno je vodio gospodarstvo i bavio se trgovinom i to preko luke Bakar. Ogromni prihodi i velika imanja omogućili su Nikoli vođenje sve samostalnije politike. Kako je branio i dijelove Ugarske osobno je u pismu zagrebačkom dožupanu Račkom napisao: “Inače, svjestan sam,dapače, znam i neću zatajiti da  am Hrvat i to Zrinski!”

Između ostalog zaslužan je što je 1659. godine osnovan franjevački samostan u Čakovcu.

Od 1616. godine do svoje smrti Nikola VII. bio je veliki župan Zaladske i Šomođske županije, a 1640. postaje legradski i međimurski kapetan. Kao hrvatski ban upravljao je Banskom krajinom te je sudjelovao i u Tridesetogodišnjem ratu. Sjajnu pobjedu nad Šveđanima izvojevao je 1646. u Bitki kod Skalica te je zbog ratnih zasluga postao general-bojnik habsburške stajaće vojske.

Banom je postao 1647. godine te je u svom političkom djelovanju inzistirao na izjednačavanju prava Trojedine Kraljevine i Kraljevine Ugarske.

Nikolin život obilježen je borbama protiv Osmanlija. Uspješno je sudjelovao u obrani u pokušaju osmanskih provala i pljački. Upravo radi bolje vojne organizacije i obrane Nikola VII. je na ušću Mure u Dravu sagradio utvrdu Novi Zrin. Iz te je utvrde krenuo i u poznatu Zimsku vojnu kada je uspio provaliti sve do Osijeka i spaliti čuveni Sulejmanov most.

Unatoč ukazanoj prilici za veliku vojnu akciju protiv Osmanskog Carstva koju su očekivali hrvatski i ugarski velikaši potpisan je mir u Vašvaru koji je u hrvatskoj povijesti stoga poznat kao sramotni. Ugovor je sadržavao neprihvatljive odredbe za hrvatske i ugarske plemiće te su habsburški apsolutizam i centralizam potaknuli Nikolu VII. na stvaranje protuhabsburškog saveza. Ostvarenje ciljeva spriječila je na žalost njegova iznenadna smrt u lovu na vepra u Kuršanskom lugu.

Osim navedenoga, Nikola je bio i nadaren književnik. Tako je napisao i čuvani ep „Adrianskoga mora sirena“ na mađarskom jeziku o opsadi Sigeta u kojoj je slavio junačku smrt svog pradjeda Nikole IV. Zrinskog. Pisao je i prozna djela i pomagao izdavanje knjiga drugih autora. Smatra se utemeljiteljem Bibliothece Zriniane kada je 1662. sastavio stručni katalog. Knjižnica se danas čuva u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu.

Nikolu VII. Zrinskog posebno štuju u Mađarskoj, gdje su mu podignuti mnogi spomenici, a pojedine ustanove pa čak i najviše vojne institucije nazivaju se njegovim imenom.

Bojan Kocijan, glavni tajnik Zrinske garde Čakovec

Vezani članci

Komentirajte

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Najnovije vijesti iz Međimurja