Zastupnica Sunčana Glavak pozvala je Europsku uniju da se snažnije angažira kako bi podržala neovisno, slobodno i profesionalno novinarstvo.
Sunčana Glavak, zastupnica u Europskom parlamentu i članica Posebnog odbora za vanjsko uplitanje u demokratske procese, uključujući dezinformiranje, sudjelovala je danas u raspravi s potpredsjednikom Europske komisije, visokim predstavnikom Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josepom Borrellom o borbi protiv nekažnjavanja za zločine počinjene nad novinarima širom svijeta. U ime potpredsjednika Borrella na plenarnoj sjednici govorio je povjerenik Europske komisije za pravosuđe Dider Reynders.
„Od 1993. do danas diljem svijeta ubijeno je 1419 novinara. To pokazuju podaci UNESCO-vog Opservatorija ubijenih novinara. Isti podaci govore da u devet od deset slučajeva ubojice ostaju nekažnjeni. Novinari su u pojedinim dijelovima svijeta na posljednjoj liniji obrane demokracije. Upravo zato moramo poseban naglasak staviti na obrazovanje i osposobljavanje mladih novinara, kao i na poboljšanje medijske pismenosti“, rekla je u svom govoru zastupnica Sunčana Glavak.
Uslijed šokantnih ubojstava novinara širom svijeta, ali i unutar Europske unije posljednjih godina, zastupnici u Europskom parlamentu zatražili su mehanizme za zaštitu novinara i zviždača te neovisne i međunarodne istrage zločina počinjenih nad njima. Također, istaknuli su važnost obrane slobodnog tiska, a žele i da se koncentracija vlasništva nad medijima rigoroznije nadgleda. Samo u ovoj godini u Europi su ubijena dva novinara, a 118 novinara trenutno je u pritvoru. Zabilježena su 24 slučaja nekažnjavanja za zločine nad novinarima.
Glavak je podsjetila da se u ovoj godini broj ubijenih novinara smanjio u usporedbi s prošlom godinom, u kojoj su Ujedinjeni narodi registrirali 57 ubojstava. Zaključila je da su tomu doprinijele i javne rasprave koje stavljaju ovu temu u fokus, ali i inzistiranje na mehanizmima za sigurnost i zaštitu novinara. ,,U prvih 9 mjeseci ove godine ubijene su 3 novinarke i 39 novinara. Brutalna statistika se mijenja i krivulja bilježi silaznu putanju, no i dalje si moramo postavljati pitanje kakva je cijena za pisanu ili izgovorenu riječ?“, istaknula je Glavak.
Povjerenik Reynders istaknuo je da je Europska unija u odnosima s drugim državama diljem svijeta uvijek inzistirala na potpunoj slobodi novinarstva i civilnog društva. Najavio je dva okvira koji će omogućiti bolju borbu protiv nekažnjavanja zločina nad novinarima, Akcijski plan Europske unije za ljudska prava i demokraciju od 2020. do 2024. te Akcijski plan za europsku demokraciju.
Europski parlament pokrenuo je 16. listopada ove godine dodjelu nagrade za novinare u počast Daphne Caruana Galizia, malteške istraživačke novinarke, ubijene 2017. godine.