Peta konferencija u nizu održava se 30. lipnja 2021. godine u Općini Bednja, a obuhvaća područje Međimurske i Varaždinske županije, na kojoj se predstavljaju demografski izazovi s kojima se ovo područje suočava, kao i moguća rješenja i primjeri dobre prakse.
Konferencija „Doprinos JLP(R)S demografskoj revitalizaciji Međimurske i Varaždinske županije“, nakon uspješno organiziranih konferencija u Đakovu, Kninu, Senju i Topuskom, sudionicima nudi priliku za razmjenu iskustava te ima za cilj predstavljanje pozitivnih primjere iz prakse i rješenja za nepovoljne demografske trendove.
U svrhu informiranja javnosti o demografskim mjerama koje provode općine, gradovi, županije i državna tijela, Središnji državni ured za demografiju i mlade u suradnji s jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave prikuplja podatke o demografskim mjerama te aktivnostima usmjerenim na podršku obiteljima s djecom. Istraživanje se provodi u svrhu stjecanja uvida u različite mjere i aktivnosti koje se provode na lokalnoj i županijskoj razini, kako bi se omogućila razmjena informacija te efikasno koordiniranje demografskih mjera koje se provode i planiraju na razini države.
Okupljenima na konferenciji uvodno su se obratili: načelnik Općine Bednja Damir Poljak, ravnatelj muzeja Dvor Trakošćan Adam Pintarić, izaslanica župana Međimurske županije Sonja Tošić Grlač, te državna tajnica za demografiju i mlade Željka Josić.
Konferencija je imala dvije panel-rasprave: izlaganja demografa o aktualnim demografskim prilikama, perspektivama, procesima i projekcijama stanovništva u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji te panel o primjerima dobre prakse, izazovima i financiranju na kojem su govorili predstavnici gradova i općina dviju županija.
Demografska slika Varaždinske županije i Međimurske županije u cjelini je nešto povoljnija u odnosu na ostatak RH pa možemo govoriti o svojevrsnom pozitivnom demografskom polu, no aktualni demografski trendovi upozoravaju na potrebu snažnije primjene mjera revitalizacije stanovništva kao glavnog pokretača ekonomske aktivnosti u prostoru.
Izjava državne tajnice Željke Josić:
„Ulaganje u demografske mjere, usluge usmjerene na obitelji, djecu i mlade dugoročne su društvene investicije u najvažniji temelj našeg društva, stvarajući time uvjete i pozitivno okruženje za ostanak, ali i povratak u Domovinu. Pokazalo se da se suradnjom Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade sa županijama, gradovima i općinama mogu ostvariti sjajni rezultati i doprinijeti smanjenju regionalnih nejednakosti i podizanju životnog standarda u svim dijelovima Hrvatske.“ Istaknula je državna tajnica za demografiju i mlade.